انواع کربومر

کربومر (Carbomer) چیست؟

کربومر اصطلاحی است که برای مجموعه ای از پلیمرها که عمدتا از اسید اکریلیک ساخته می شوند، استفاده می شود. کربومرها پودرهای سفید رنگ و کرکی هستند، اما اغلب به صورت ژل در لوازم آرایشی و محصولات بهداشتی استفاده می شوند. کربومرها را می توان در انواع مختلفی از محصولات از جمله پوست، مو، ناخن و محصولات آرایشی و همچنین مواد شیمیایی پاک کننده یافت. کربومر با فرمول شیمیایی C۳H۴O۲ عامل غلظت دهنده ای است که به کنترل ویسکوزیته و جریان محصولات آرایشی کمک می کند. کربومر همچنین به توزیع و تعلیق مواد جامد نامحلول در مایع کمک کرده و از جدا شدن روغن و قسمتهای مایع محلول جلوگیری می کند. کربومر دارای توانایی جذب و نگهداری آب است و در صورت پراکنده شدن در آب می تواند تا ۱۰۰۰ برابر حجم اصلی خود متورم شود. به طور معمول، این دسته از مواد در فرمولاسیون مواد شیمیایی ژل مانند استفاده می شود زیرا هنگامی که در آب مخلوط می شوند یک قوام کلوئیدی مانند موسیلا ایجاد می کنند.

انواع کربومر

انواع کربومر

این ماده در طیف وسیعی از محصولات آرایشس و بهداشتی مانند ژل حالت دهنده، مرطوب کننده صورت، ضد آفتاب، شامپو، کرم های ضد چروک، کرم دور چشم، مواد پاک کننده و اسکراب وجود دارد. این ماده برای استفاده در محصولات آرایشی ایمن ارزیابی شده است. در بررسی مطالعات حاد دهانی و پوستی، تشخیص داده شد که کربومرها دارای پتانسیل کم سمیت نوری، حساسیت زایی در تماس با آن، تحریک پوست و حساسیت در غلظت های ۱۰۰٪ می باشد. کربومرها پلیمرهای اسید اکریلیک دارای پیوند عرضی با وزن مولکولی بالا هستند. کربومرهایی با پیوند عرضی گسترده معمولاً به عنوان جاذب فوق العاده در پوشک های یکبار مصرف استفاده می شوند. کربومرهای پودر شده دارای اندازه ذرات خشک ۲ تا ۷ میکرون هستند (اندازه ذرات اولیه ۵۰ الی ۲۰۰ نانومتر). نمک ها می توانند با کاهش دافع بار ویسکوزیته را کاهش دهند. کربومرها به دلیل همسان سازی ضریب شکست می توانند ژل های شفاف در آب و اتانول نیز تولید کنند.


کربومر اصلی قابل تورم قلیایی و پودر شده مصنوعی با نام تجاری کربوپل (Carbopol) در انواع کربوپل ۹۴۰، ۹۴۱ و ۹۳۴ یافت میشود. از مزایای کربومر میتوان به عنوان عامل غلظت دهنده آب با کارایی بسیار بالا، در ساخت ژل شفاف آبی یا الکلی، در تعلیق جامدات و تثبیت امولسیون ها به دلیل مقدار عملکرد زیاد ژل ها با کارایی بسیار بالا، در تولید امولسیون کننده ها فاقد روغن، در ایجاد پایداری آب در روغن در امولسیون های دارای آب اشاره کرد. کربومرها به اشعه ماورا بنفش حساس هستند. هنگام استفاده از بسته بندی شفاف، باید یک جاذب UV در ژل ها قرار گیرد.

انواع کربومر

انواع کربومر انواع کربومر
۱. کربومر کربوپل ۹۴۰ یکی از انوع کربومر با ویسکوزیته: ۰.۵۰٪: ۲۰۰۰۰-۴۰۰۰۰و شکل ظاهری کرکی و به شکل پودر سفید رنگ است که با نام کربومر یا کربوکسی پلی-متیلن (Carboxypoly-methylene) نیز شناخته میشود که این یک نام عمومی برای پلیمرهای مصنوعی اکریلیک با وزن مولکولی بالا بشمار میرود و به عنوان عامل غلظت دهنده، پراکنده ساز، تعلیق ساز و امولسیون کننده در داروها و مواد آرایشی استفاده می شود. کربومرها میتواند هوموپلیمرهای اسید اکریلیک باشد که با یک پنتااریتریتول اتر آلیل، آلیل اتر ساکارز یا آلیل اتر پروپیلن دارای پیوند عرضی باشد. کربومرها به صورت پودرهای سفید رنگ و کرکی در بازار یافت می شوند. آنها توانایی جذب، نگهداری آب و تورم تا چند برابر حجم اصلی خود را دارند. کدهای کربومرها (۹۱۰ ، ۹۳۴ ، ۹۴۰ ، ۹۴۱ و ۹۳۴P) نشانه ای از وزن مولکولی و اجزای خاص پلیمر آنها می باشد. کربومر کربوپل ۹۴۰ یک پلیمر آلیل ساکارز پیوند خورده با آکریلیک یا پنتاآریتریتول آلیل اتر است. کربوپل ۹۴۰ دارای رئولوژی یا سیالیت اندک، ویسکوزیته بالا، شفافیت بالا، مقاومت کم در برابر یون و مقاومت در برابر برش (ضریب کشسانی)، مناسب برای ژل ها و کرم ها است.

۲. کربوپل ۹۴۱ (Carbopol ۹۴۱)، یکی دیگر از انواع کربومر با رئولوژی زیاد، ویسکوزیته کم، شفافیت زیاد، مقاومت یونی متوسط و مقاومت بالا در برابر برش، مناسب برای ژل ها و امولسیون ها است.
۳.
نوع دیگر کربومر، کربوپل ۹۳۴ (Carbopol ۹۳۴) یک رزین پلی اکریلیک با پیوند عرضی، سیستم دارورسانی موضعی، پایدار در ویسکوزیته بالا، مورد استفاده در ژل ها، امولسیون ها و سوسپانسیونهای غلیظ است.
۴.
کربوپل ۱۳۴۲ یک رزین پلی اکریلیک با پیوند عرضی، سیستم دارورسانی موضعی، اصلاح کننده عالی رئولوژی در حضور الکترولیت و امولسیون ساز پلیمریزاسیون است.
۵.
کربوپل ۹۸۰ یک رزین پلی اکریلیک با پیوند عرضی، سیستم دارورسانی موضعی، ژل شفاف و کریستالی و نیز حلال آب یا الکل می باشد.
۶.
کربوپل ETD ۲۰۲۰ یک کوپلیمر دارای اتصال عرضی آکریلات آلکیل C۱۰-۳۰ یا آلکیل آکریلات، با رئولوژی بالا، ویسکوزیته کم، شفافیت بالا، مقاومت بالای یونی و مقاومت برشی و همچنین مناسب برای استفاده در ژل های شفاف است.

۷. کربوپل AQUA SF-۱ مایع، با رئولوژی طولانی، قابل استفاده در فرمولاسیون های شفاف و سیستم سورفاکتانت، دارای سازگاری عالی با مواد مختلف و یک غلظت دهنده اسید است.
۸.
کربوپل Ultrez ۲۱ یک کوپلیمر دارای پیوند عرضی آکریلات یا آلکیل آکریلات C۱۰-۳۰، با رئولوژی کوتاه، مورد استفاده در ژل ها، محصولات تمیز کننده، محصولاتی با الکترولیت بالا، کرم ها و لوسیون ها می باشد.
۹.
کربوپل Ultrez ۲۰ یک کوپلیمر دارای پیوند عرضی آکریلات یا آلکیل آکریلات C۱۰-۳۰، با رئولوژی بالا، قابل استفاده در شامپوها، ژل های شستشو، کرم ها یا لوسیون ها، ژلهای مراقبت از پوست و مو با الکترولیت است.
۱۰. کربوپل Pemulen TR-۱ یک کوپلیمر دارای پیوند عرضی آکریلات یا آلکیل آکریلات C۱۰-۳۰، امولسیون کننده، غلظت دهنده، با رئولوژی اندک، مورد استفاده در کرم ها و لوسیون ها است.
۱۱.
کربوپل Pemulen TR-۲ یک کوپلیمر دارای پیوند عرضی آکریلات یا آلکیل آکریلات C۱۰-۳۰، یک امولسیفایر غلیظ کننده، با رئولوژی طولانی و قابل استفاده در امولسیون است.


فروش انواع کربومر فروش انواع کربومر
سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. انواع کربومری نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید انواع کربومر کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی