پودر کادمیوم چیست و چه کاربردی دارد

کادمیوم یک عنصر شیمیایی با نماد Cd و شماره اتمی ۴۸ است. این فلز نرم و سفید نقره ای از نظر شیمیایی شبیه دو فلز پایدار دیگر در گروه ۱۲، یعنی روی و جیوه، است. مانند روی، کادمیوم در اکثر ترکیبات خود دارای عدد اکسایش ۲+ و مانند جیوه دارای نقطه ذوب کمتری نسبت به فلزات واسطه در گروههای ۳ تا ۱۱ می باشد. متوسط غلظت کادمیوم در پوسته زمین بین ۰.۱ تا ۰.۵ بخش در یکای سنجش (ppm) است. کادمیوم در سال ۱۸۱۷، به طور همزمان توسط دو فرد آلمانی به عنوان ناخالصی در کربنات روی کشف شد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

توضیحات برای عکس ثبت نشده

کادمیوم یکی از مواد تشکیل دهنده اکثر سنگ های معدنی روی و نیز محصول جانبی تولید روی است. از کادمیوم به مدت طولانی به عنوان آبکاری مقاوم در برابر خوردگی بر روی فولاد و ترکیبات کادمیوم به عنوان رنگدانه های قرمز، نارنجی و زرد برای رنگ آمیزی شیشه و تثبیت پلاستیک استفاده می شد. استفاده از کادمیوم به دلیل سمی بودن معمولاً در حال کاهش است و باتری های نیکل-کادمیوم با باتریهای نیکل-هیدرید فلز و یون های لیتیوم جایگزین شده اند. یکی از معدود کاربردهای جدید پودر کادمیوم در پانل های خورشیدی تلوراید کادمیوم است.


خصوصیات فیزیکی کادمیوم

کادمیوم یک فلز دو ظرفیتی نرم، شکل پذیر به رنگ سفید نقره ای است. کادمیوم از بسیاری جهات به روی شباهت دارد، اما ترکیبات پیچیده ای را تشکیل می دهد. برخلاف بیشتر فلزات دیگر، کادمیوم در برابر خوردگی مقاوم است و به عنوان صفحه محافظ برروی فلزات دیگر استفاده می شود. به عنوان یک فلز عمده، کادمیوم در آب محلول و نیز قابل اشتعال نیست. با این وجود، پودر کادمیوم ممکن است بلعث سوختن و آزاد کردن گازهای سمی بشود. 

توضیحات برای عکس ثبت نشده

پودر کادمیوم پودر کادمیوم
گاهی رنگ سفید روی در ترکیب با پودر کادمیوم قهوه ای تغییر رنگ میدهد. رنگدانه های پودر کادمیوم ریز، از هم گسسته، رنگی و با قطر حدود ۱ گرم هستند که به منظور تولید محصولی با رنگ یکنواخت در مواد توزیع و معلق می شوند. رنگدانه های پودر کادمیوم از پایداری حرارتی بسیار مطلوبی برخوردار هستند که برای استفاده در مواردی با درجه حرارت بالای پردازش یا سرویس، ضروری میباشد. در بلژیک، یک پردازنده میانی کادمیوم تقریباً تمام مصرف کادمیوم کشور را برای تولید ترکیبات کادمیوم نظیر کربنات، نیترات و اکسید کادمیوم و نیز پودر کادمیوم را برعهده دارد. پودر کادمیوم با خلوص بالا با کمترین اندازه ذرات ممکن به منظور استفاده در تهیه موارد مصرف از جمله اسپاترینگ یا کند و پاش فشرده و پیوندی و در فرآیندهای انباشت بخار شیمیایی (CVD) و انباشت بخار فیزیکی (PVD) از جمله تبخیر پرتوی حرارتی و الکترونی، تبخیر آلی در دمای پایین، انباشت لایه اتمی (ALD)، انباشت بخار فلزی - آلی و شیمیایی (MOCVD) تولید میشود. پودر کادمیوم برای استفاده در انواع موارد مصرف با مساحت سطح بالا مانند تصفیه آب و در پیل سوختی و خورشیدی بسیار مفید واقع میشود. نانوذرات کادمیوم نیز مساحت سطح بسیار بالایی تولید می کنند. از پودر کادمیوم برای مصارف بسیاری از جمله نظامی، صنعت مواد غذایی، کشاورزی و دارویی استفاده میشود. علاوه بر پودر، کادمیوم به صورت استوانه ای، شمش، قطعه،کروی، دیسک، گرانول، سیمی و به صورت ترکیباتی مانند اکسید کادمیوم تولید می شود.

موارد استفاده از پودر کادمیوم موارد استفاده از پودر کادمیوم
کادمیوم یکی از مواد متداول تشکیل دهنده باتری های الکتریکی، رنگدانه ها، پوشش ها و آبکاری الکترولیتی است.
باتری ها

در سال ۲۰۰۹، ۸۶٪ از کادمیوم در باتری ها، به ویژه در باتری های قابل شارژ نیکل-کادمیوم استفاده می شده است.
آبکاری الکترولیتی

آبکاری الکترولیتی کادمیوم، با مصرف ۶٪ از تولید جهانی، در صنعت هواپیما برای کاهش خوردگی اجزای فولادی استفاده میشود. همجوشی هسته ای کادمیوم در میله های کنترل راکتورهای هسته ای به عنوان یک سم نوترون بسیار موثر برای کنترل شار نوترون در شکافت هسته ای استفاده می شود.
تلویزیون ها

از آنجاییکه برخی از شرکت ها به دنبال کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از آلودگی های انسانی در تلویزیون ها در حین تولید بوده اند، اخیرا از کادمیوم در تلویزیون های QLED استفاده میشود.
داروهای ضد سرطان

کمپلکس های برپایه فلزات سنگین دارای پتانسیل بسیاری برای درمان طیف گسترده ای از سرطان ها دارند، اما به دلیل عوارض جانبی سمی، استفاده از آنها اغلب محدود شده است. با این وجود، دانشمندان در حال پیشرفت در این زمینه هستند و ترکیبات جدید امیدوار کننده کمپلکس کادمیوم با کاهش سمیت را کشف کرده اند.
مصارف آزمایشگاهی

لیزرهای هلیم-کادمیوم منبع متداول نور لیزر آبی-ماورا بنفش هستند. نقاط کوانتومی سلنید کادمیوم در اثر تحریک ماورا بنفش، لومینسانس درخشان منتشر می کنند. رنگ این لومینسانس بسته به اندازه ذرات میتواند سبز، زرد یا قرمز باشد. محلولهای کلوئیدی این ذرات برای تصویربرداری از بافتها و محلولهای بیولوژیکی با میکروسکوپ فلورسانس استفاده می شود. کادمیوم یکی از اجزای تشکیل دهنده برخی از نیمه هادی های مرکب مانند سولفید کادمیوم، سلنید کادمیوم و تلورید کادمیوم است که برای تشخیص نور و پیل های خورشیدی استفاده می شود. تلورید کادمیوم جیوه به نور مادون قرمز حساس است و می تواند به عنوان ردیاب مادون قرمز، ردیاب حرکت یا سوئیچ در دستگاه های کنترل از راه دور استفاده شود.
در زیست شناسی مولکولی، کادمیوم برای جلوگیری از ورود یونهای کلسیم در حال فلاکس به کانالهای کلسیم وابسته به ولتاژ و همچنین در تحقیقات مربوط به هیپوکسی برای تحریک تخریب عامل القای هیپوکسی (Hif-۱α) وابسته به پروتئازوم استفاده می شود. سنسورهای انتخابی کادمیوم سنسورهای انتخابی کادمیوم برپایه BODIPY فلوئورسازه برای تصویربرداری و سنجش کادمیوم در پیلها ساخته شده اند. یکی از محبوب ترین روش ها برای نظارت بر کادمیوم در محیط های آبی، استفاده از الکتروشیمی است.

فروش پودر کادمیوم

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش پودر کادمیوم نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید پودر کادمیوم کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-05
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

مقالات تخصصی مواد شیمیایی