چگونه کارباپول موجب غلظت دهندگی میشود؟

مواد غلظت دهنده موادی هستند که می توانند ویسکوزیته یک مایع را بدون اینکه سایر خصوصیات آن تغییر اساسی کند، افزایش دهند. از غلیظ کننده های خوراکی معمولاً برای غلیظ کردن سس ها، سوپ ها و پودینگ ها استفاده می شود بدون اینکه طعم آنها تغییر کند. از مواد غلظت دهنده در رنگها، جوهرها، مواد منفجره و مواد آرایشی نیز استفاده می شود. مواد غلظت دهنده همچنین ممکن است تعلیق سایر مواد یا امولسیون را بهبود بخشد که این خود باعث افزایش پایداری محصول می شود. عوامل غلظت دهنده اغلب به عنوان مواد افزودنی غذایی و به عنوان مواد آرایشی و بهداشتی و بهداشتی کاربرد دارند. برخی از مواد غلظت دهنده عوامل ژل ساز (ژلانت ها) هستند و باعث تشکیل ژل و در فاز مایع به صورت مخلوط کلوئیدی حل می شوند که یک ساختار داخلی منسجم ضعیف ایجاد می کنند. برخی دیگر به عنوان مواد افزودنی روان وردی مکانیکی با ذرات گسسته چسبیده یا بهم پیوسته برای مقاومت در برابر تغییر شکل عمل می کنند.

چگونه کارباپول موجب غلظت دهندگی میشود؟

چگونه کارباپول موجب غلظت دهندگی میشود؟

مواد غلظت دهنده مورد استفاده در محصولات آرایشی و بهداشتی شامل مایعات چسبناکی مانند پلی اتیلن گلیکول، پلیمرهای مصنوعی مانند کربومر (نام تجاری اسید پلی اکریلیک) و صمغ های گیاهی می باشند. همچنین میتوان از برخی عوامل غلظت دهنده به عنوان تثبیت کننده استفاده کرد که از آنها برای حفظ ثبات امولسیون ها استفاده می شود. برخی مرطوب کننده ها مانند ژلِ پترولیوم یا پترولاتیوم یا چربی معدنی که با نام تجاری وازلین شناخته میشود و نیز واکس های مختلف ممکن است به عنوان غلظت دهنده در یک امولسیون عمل کنند.


غلظت دهنده های متداول

مواد ژل ساز و غلظت دهنده بسیاری وجود دارد؛ برخی از این موارد رایج عبارتند از: آکاسیا، اسید آلژنیک، بنتونیت، کربوپول (که به عنوان کربومر نیز شناخته می شود)، کربوکسی متیل سلولز، اتیل سلولز، ژلاتین، هیدروکسی اتیل سلولز، هیدروکسی پروپیل سلولز، سیلیکات آلومینیوم منیزیم، متیل سلولز، پلوکسامرها، پلی وینیل الکل، سدیم آلژینات، کتیرا و صمغ زانتان. پلیمرهایی با قابلیت حجیم و متورم شدن مانند کارباپول و کوپلیمرهای آکریلات در حال حاضر بیشترین پلیمرهای مصنوعی قابل استفاده هستند زیرا بسیار کارآمد هستند و رئولوژی رقیق کننده برشی بسیار خوبی دارند که مصرف کنندگان آن را ترجیح می دهند. با این وجود، کارباپول در برابر الکترولیتهایی که به دلیل از بین رفتن اتصال آب از طریق حذف دافع بار، ویسکوزیته آنها را کاهش می دهند، بسیار حساس هستند. اگرچه مواد غلظت دهنده هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فرد هستند، از برخی ویژگی های مشترک آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

چگونه کارباپول موجب غلظت دهندگی میشود؟

چگونه کارباپول موجب غلظت دهندگی میشود؟

۱. در صورت اضافه کردن به طور اتفاقی به محیط پخش کننده، ماده غلظت دهنده تمایل به "جمع و فشرده شدن" دارد. مولکولهای خارجی عامل غلظت دهنده ابتدا با محیط تماس پیدا میکنند و هیدرات میشوند و یک لایه سطحی ایجاد می کنند که نفوذ محیط به آن دشوارتر است. توده ها در نهایت هیدراته می شوند، اما زمان بیشتری لازم است. روش بسیار کارآمدتر این است که همزمان با هم زدن محیط، ماده غلظت دهنده را کمی روی سطح محیط غربال کنید. استفاده از گلیسیرین به عنوان یک ماده مرطوب کننده گاهی تشکیل توده و همفشرد را به حداقل می رساند.
۲.
برخی از عوامل غلظت دهنده در آب سرد بیشتر از آب گرم قابل انحلال هستند. متیل سلولز و پلی اکسایرها حلالیت بهتری در آب سرد دارند در حالی که بنتونیت، ژلاتین و سدیم کربوکسی متیل سلولز در آب گرم محلول ترند. کربومرها (کارباپول)، کتیرا و ژل های اسید آلژنیک با استفاده از آب ولرم کارآمد هستند.
۳.
برخی غلظت دهنده ها مانند کارباپول پس از مرطوب شدن در محیط پخش کننده، به یک "خنثی کننده" یا ماده شیمیایی تنظیم کننده pH برای ایجاد ژل یا غلظت مورد نظر نیاز دارند.


۴. بیشتر غلظت دهنده ها به مدت زمان ۲۴ الی ۴۸ ساعت برای هیدراته شدن کامل و رسیدن به حداکثر ویسکوزیته و شفافیت نیاز دارند.
۵.
از عوامل غلظت دهنده، بسته به نوع ماده و عامل، در غلظت های ۰/۵ تا ۱۰ درصد استفاده میشوند.
۶.
اگر ماده موثره در تشکیل ژل تداخل ایجاد نکند، افزودن این ماده موثره پیش از تشکیل ژل کار ساده تری است.
۷.
تنها کارباپول ۹۳۴، متیل سلولز، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز و سدیم کربوکسی متیل سلولز برای غلیظ کردن مواد خوراکی توصیه می شوند.

چگونه کارباپول موجب غلظت دهندگی میشود؟

چگونه کارباپول موجب غلظت دهندگی میشود؟
کارباپول یا کربومر به شکل پودر خشک با تراکم بالا موجود هستند و محلول های آبی اسیدی را تشکیل می دهند (pH حدود ۳.۰) و کارباپول در pH های بالاتر غلیظ می شود (حدود ۵ یا ۶). کارباپول همچنین در محلول آبی PHدار تا ۱۰۰۰ برابر حجم اصلی خود حجیم می شود. دامنه محلولهای کارباپول از ۰ تا ۸۰،۰۰۰ سانتی پواز (cps) است. بهترین شکل حل شدن پلیمرهای کربومر در آب، پاشیدن پودر الک شده به آرامی در حلقه ایجاد شده در اثر هم زدن سریع است. این امر میتواند از جمع و فشرده شدن جلوگیری کند. پس از افزودن کل پودر، باید سرعت هم زدن را کاهش دهید تا احتمال ایجاد حباب های هوا در فرمولاسیون کاهش یابد.
همانطور که اشاره شد، هنگام پراکنده شدن کارباپول، PH محلول کاهش می یابد. یک خنثی کننده به منظور افزایش pH و عاملی برای غلظت توسط پراکنده شدن افزوده می شود. برخی از عوامل خنثی کننده، هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیم و تری اتانول آمین هستند. اگر از بازهای غیرآلی برای خنثی سازی محلول استفاده شود ، یک ژل محلول در آب پایدار تشکیل می شود. در صورت استفاده از تری اتانول آمین، ژل می تواند مقادیر زیاد الکل را تحمل کند. ویسکوزیته ژل را می توان بیشتر توسط پروپیلن گلیکول و گلیسیرین (برای افزایش ویسکوزیته) و یا با افزودن الکترولیت (برای کاهش ویسکوزیته) تنظیم کرد. معمولاً از مشتقات سلولز (متیل سلولز، هیدروکسی اتیل سلولز، هیدروکسی پروپیل سلولز، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز و کربوکسی متیل سلولز) استفاده می شود. برخی از مواد متداول و رایج تر هستند و هر یک از آنها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود است.

محصولات مشابه

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی