تفاوت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیایی صنعتی مواد شیمیایی تولید شده برای استفاده در عملیات و مصارف صنعتی یا تحقیقات صنعتی، دولت یا دانشگاه‌ها هستند. این مواد شیمیایی اصولاً برای هدف خاصی از جمله تولید تلفات انسانی یا ارائه تجهیزات، امکانات یا ایجاد مناطق خطرناک برای استفاده انسان تولید نمی شوند. سیانید هیدروژن، کلرید سیانوژن، فسژن و کلروپایکرین از جمله مواد شیمیایی صنعتی هستند که میتوانند عوامل شیمیایی نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرند. هزاران ماده شیمیایی صنعتی وجود دارد که برخی از آنها برای ساخت کالاهای مصرفی، برخی دیگر برای ایجاد انرژی و برخی حتی در تولید سایر مواد شیمیایی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. در تحلیل نهایی، شیمی در مورد مواد شیمیایی است. در مدرسه ممکن است با چند گرم ماده شیمیایی واکنشی انجام دهید؛ در صنعت، چندین تن از مواد شیمیایی مشابه ممکن است در همان واکنش استفاده شوند و نیز درآمد زیادی از مواد شیمیایی بسیار اندک حاصل میشود.

تفاوت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی

تفاوت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی

اسید سولفوریک (H۲SO۴)

اسید سولفوریک متداول ترین ماده شیمیایی صنعتی در جهان است. کاربرد اصلی صنعتی آن ساخت اسید فسفریک که ماده اصلی تولید بیشتر کودهای شیمیایی است. اسید سولفوریک یک جز مهم برای تولید فلز، به ویژه در تولید مس و روی و همچنین تمیز کردن فولاد است. از این ماده شیمیایی صنعتی در محصولاتی نظیر مواد شوینده، باتری های اتومبیل، سایر مواد شیمیایی مانند اسید کلریدریک، رنگ، مواد منفجره، رنگدانه ها و داروها نیز استفاده می شود. اسید سولفوریک همچنین به عنوان واکنش دهنده هنگام ساخت یا فرآوری کالاهای خاص مانند از بین بردن ناخالصی ها حین تصفیه نفت، حذف اکسیدهای فلزی قبل از آبکاری و گالوانیزه سازی فلز، حذف آب طی برخی واکنشهای شیمیایی و به عنوان یک واکنش‌دهنده در ساخت ریون و نیتروگلیسیرین عمل کند.


اتیلن (C۲H۴) و سدیم هیدروکسید (NAOH)

سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون تن اتیلن تولید می شود که بیش از هر ترکیب آلی دیگر است. عمده کاربرد اتیلن در تولید پلیمر به ویژه پلی اتیلن ها است. همچنین می توان از اتیلن برای ساخت سایر مواد شیمیایی صنعتی مانند اتانول، تولید اتیلن گلیکول (ضدیخ)، استایرن ( در ساختن پلی استایرن برای استفاده به عنوان بسته بندی و عایق بندی)، پلی اتیلن (یکی از پلاستیک های پرکاربرد)، تولید پلی استر مانند لباس و تولید لاستیک مصنوعی استفاده کرد.
سدیم هیدروکسید (NAOH):
هیدروکسید سدیم یک ترکیب غیر آلی است که برای بسیاری از صنایع حیاتی می باشد. از هیدروکسید سدیم برای مصارف صنعتی از تولید کاغذ تا تولید منسوجات و تولید مواد تمیز کننده استفاده می شود. اتیلن به طور مشترک در حین تولید کلر به عنوان محصول مشترک بدست می آید. محبوبیت آن عمدتا به دلیل ارزان قیمت بودن و توانایی آن در پالایش گاز برای از بین بردن موثر اسیدها هنگام سوختن است.

تفاوت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی

تفاوت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی

پروپیلن (C۳H۶)

پروپیلن به عنوان پروپن و یا متیل اتیلن شناخته می شود که یک ترکیب گازی آلی است. پروپیلن یک محصول جانبی طبیعی از فرآیند تخمیر است و آن را به یک ترکیب شیمیایی مهم برای پیشرفت بخش شیمی سبز (یا شیمی پایدار) تبدیل می کند. پروپیلن از سوخت های فسیلی نیز تولید می شود. پروپن از نظر صنعت پتروشیمی و به عنوان ماده اولیه انواع محصولات بسیار حائز اهمیت است. در درجه اول از پروپیلن به عنوان سوخت یا برای تولید لاستیک یا پلاستیک استفاده میشود. بیشترین کاربرد پروپیلن به عنوان واسطه در تولید سایر ترکیبات شیمیایی مانند پلی اتیلن مورد نیاز برای تولید الیاف مصنوعی برای فرشها، پروپیلن گلیکول برای روغن ترمز اتوماتیک، مواد شوینده و رنگ، پلی یورتان برای عایق فوم سخت مورد استفاده قرار میگیرد.


نیتروژن (N2) و اکسیژن (O۲) نیتروژن (N۲) و اکسیژن (O۲)
ترکیب نیتروژن با هیدروژن، آمونیاک تولید می کند که خود یک ماده شیمیایی مهم صنعتی است. ازت برای مجموعه ای از محصولات از جمله کودها، پارچه ها، رنگ ها و حتی مواد منفجره استفاده می شود. نیتروژن به عنوان یک گاز "جو غیر واکنشی" نیز ایجاد می کند و بنابراین برای نگهداری مواد غذایی و در صنایع الکترونیک استریل و نیز بهداشت و درمان مفید است. از نیتروژن مایع در تحقیقات پزشکی، منجمد کردن سریع مواد برای فرآوری، تولید فولاد و سایر فلزات، برای خنک سازی بتن و بهبود خصوصیات مصالح ساختمانی، خنک کردن راکتورهای شیمیایی استفاده میشود. نیتروژن معمولاً با استفاده از فرایندی به نام تقطیر جزء به جزء تولید می شود.
اکسیژن (O۲):

برخی از عمده کاربردهای اکسیژن در فرآیندهای احتراق نظیر مشعل های جوشکاری اکسی استیلن و اکسی هیدروژن، صنعت فولاد سازی برای کمک به سوزاندن ناخالصی های موجود در سنگ مذاب، اکسیژن مایع (LOX) به عنوان ماده اکسیدکننده در موشک ها، پرتاب شاتل فضایی، همچنین از اکسیژن در صنایع شیمیایی برای تجزیه هیدروکربن ها (ترکیبات فقط کربن و هیدروژن) به محصولات هیدروکربنی کوچکتر مانند اتیلن، پروپیلن و استیلن استفاده می شود که به نوبه خود برای تولید پلاستیک، رنگ و سایر محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

کلر (Cl2) و اتیلن دی کلراید (C۲H۲Cl۲) کلر (Cl۲) و اتیلن دی کلراید (C۲H۲Cl۲)
کلر به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی کاربردهای زیادی از جمله تولید محصولات مصرفی و صنعتی مانند پلاستیک، دارو، رنگ، تمیزکننده های خانگی مانند سفید کننده ها و سایر مواد ضد عفونی کننده، حشره کش ها و منسوجات، تصفیه آب و به عنوان یک واکنش دهنده اصلی در تولید جلیقه ضد گلوله، تراشه های رایانه ای و قطعات خودرو استفاده میشود.
اتیلن دی کلراید (C۲H۲Cl۲):

بیشترین کاربرد اتیلن دی کلراید در تولید پلی وینیل کلراید (PVC)، لوله های پلاستیکی سفید رنگ برای حمل آب در زیر زمین که پایه اصلی صنعت ساخت و ساز است، پلی استایرن (یکی دیگر از پلیمرهای مصنوعی مفید)، مایعات خشکشویی، کفپوش، پرده های حمام و لاستیک مصنوعی استفاده می شود.

اسید فسفریک (H3PO4) و آمونیاک (NH3) اسید فسفریک (H۳PO۴) و آمونیاک (NH۳)
حدود سه چهارم اسید فسفریک تولید شده در سراسر جهان در تولید کودهای فسفات مصنوعی استفاده می شود. برخی دیگر از کاربردهای اسید فسفریک عبارتند از در صنایع غذایی به عنوان افزودنی غذایی، تنظیم کننده pH مواد غذایی، ماده شفاف کننده و ماده نگهدارنده مواد غذایی، و نیز از بین برنده زنگ استفاده میشود.
آمونیاک (NH۳):

بیش از نیمی از آمونیاک تولید شده در سراسر جهان در صنعت کشاورزی برای تولید کودهای مایع حاوی آمونیاک، نیترات آمونیوم و اوره و کود نیترات آمونیوم استفاده میشود. سایر کاربردهای این ماده شیمیایی به عنوان ماده ضدعفونی کننده پنبه، تهیه مواد ضد قارچی برای میوه ها، تولید سایر مواد شیمیایی و محصولات از جمله اسید نیتریک، رنگهای خاص، دارو، لوازم آرایشی، ویتامین ها، منسوجات مصنوعی خاصی مانند ریون و نایلون، پاک کننده های خانگی، در صنایع معدنی و تولید فلزات، به عنوان سردساز و ماده ای در دباغی در صنعت چرم است.

مواد شیمیایی آزمایشگاهی

مواد شیمیایی صنعتی مواد مهمی برای محصولات استفاده شده توسط صنعت و مصرف کننده عمومی هستند. آنها شامل مواد اولیه شیمیایی حاصل از نفت (پتروشیمی ها)، مواد معدنی و واسطه ها برای فرآیندهای شیمیایی به شمار میروند. شناخت فرآیندهای تولید و ترکیب شیمیایی مواد شیمیایی صنعتی به منظور دستیابی به اهداف کاهش هزینه و انطباق با قوانین سختگیرانه زیست محیطی و ایمنی بسیار مهم است. اما در این میان، مواد شیمیایی آزمایشگاهی مواد شیمیایی لازم برای انجام آزمایش های درون آزمایشگاه و یا تحقیق و تهیه داروها و سایر مواد شیمیایی هستند. برخی مواد شیمیایی آزمایشگاهی که البته تعدادی از آنها به صورت مشترک در صنعت نیز استفاده میشوند، به طور معمول در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از اسید هیدروکلریک، اسید هیدروفلوریک، اسید نیتریک، اسید سولفوریک، استیک اسید، آنتی هیدرید استیک، آب اکسیژنه، هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیم، ید، کربنات سدیم، یدید پتاسیم، Tert-بوتانول، متانول، استون، ایزوپروپانول، DECON ۹۰، NAPHRAX و غیره.

تفاوت مواد شیمیایی آزمایشگاهی و مواد شیمیایی صنعتی

محصولات مشابه

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی