آیا استون خاصیت ضد عفونی دارد

استون یک عامل ضد باکتری قوی است و برای ضد عفونی معمول سطوح از ارزش قابل توجهی برخوردار است. ناتوانی استون در از بین بردن هاگ ها یکی از نقاط ضعف مهم استون است، اما عوامل ضد باکتریایی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند نیز از این نظر دارای ضعف هستند. اگرچه استون در حضور پروتئین فعال است، در لخته های خون نفوذ نمی کند؛ بنابراین، پیش از استفاده از استون مانند سایر روشهای ضدعفونی، ابزار و وسایل باید از آلودگی ها تمیز شوند. وجود استون می تواند استفاده از ضدعفونی کننده های معمولی را در مطب ها غیرضروری کند؛ حتی برخی معتقد هستند که استون یک داروی ضد عفونی کننده برتر به منظور استریل وتجهیزات در اتاق عمل است و در صورت غیرممکن بودن یا در دسترس نبودن اتوکلاو یا گاز، می توان برای ضدعفونی کردن تمام ابزارها و وسایل از استون استفاده کرد.

آیا استون خاصیت ضد عفونی دارد

آیا استون خاصیت ضد عفونی دارد
برخی دیگر نیز بر این باور هستند که از استون نمیتوان برروی زخم باز استفاده کرد؛ حتی استفاده از استون برروی پوست بدون زخم بقایای سفید رنگی باقی می گذارد که نشان دهنده خشکی شدید پوست است. طبق برخی تحقیقات، اگر استون وارد کوتیکول شود، به شدت باعث سوزش میشود. همانطور که پیشتر اشاره شد، استون نه تنها باعث خشکی پوست میشود، بلکه در صورت سوخته بودن بافت، لبه های پوست خوب ترمیم نمی شوند. بر اساس برخی مطالعات، استون نمیتواند به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده استفاده شود، اگرچه میتواند یک ماده گندزدای خوب باشد.
• ضد عفونی کننده ها و گندزداها هر دو باعث از بین رفتن میکروارگانیسم های بیماری زا میشوند، اما تفاوت در اینجاست که:
• از داروهای ضد عفونی کننده برای جلوگیری از عفونت برروی بافت های زنده استفاده می شود؛
• اما گندزدا برروی اشیا و سطوح بی جان استفاده می شود. استون (معروف به پروپانون) را نمی توان برروی بافت زنده استفاده کرد چرا که این ماده یکی از اجزای تشکیل دهنده عوامل لایه برداری شیمیایی است که چربی اضافی را تمیز و از بین می برد (به عبارتی چربی زدایی میکند).

برخی تحقیقات دیگر حاکی از آن هستند که استون عامل ضدعفونی کننده نیست؛ به طور کلی، باکتری ها و قارچ های حامل هاگ حتی در معرض طولانی مدت (بیش از ۲۰ دقیقه) از بین نمیروند. ناتوانی استون در از بین بردن هاگ ها نشان دهنده عدم صلاحیت استون به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده است. در حال حاضر، با وجود ویروس کرونا، بسیاری از ما تمایل به تمیز نگه داشتن محیط خود و عاری نگه داشتن آن از میکروب هستیم. این امر شامل اجتناب از لمس صورت، شستن مداوم دستها، تمرین فاصله فیزیکی و اجتناب از رفتن به سالن های آرایش و ... است. از این رو تقاضا برای خرید مواد ضدعفونی کننده افزایش یافته است و برخی بر این باور هستند که استون - ماده رایج موجود در پاک کننده های لاک ناخن - یک ضد عفونی کننده طبیعی است. به عنوان مثال، یکی از جراحان زیبایی گفته است که مواد اصلی در پاک کننده های لاک ناخن، یعنی استون و اتیل استات، هر دو ضد عفونی کننده هستند و ثابت شده است که این ترکیبات در برابر ویروس ها و باکتری ها موثر هستند.

آیا استون خاصیت ضد عفونی دارد

آیا استون خاصیت ضد عفونی دارد

بر اساس مطالعه ای که در مجله Annals of Ophthalmology، هنگامی که استون به صورت غلیظ استفاده شود، می تواند باعث استریل کردن سطوح شود. براساس این مطالعه: "استون یک عامل ضد باکتری قوی است و برای ضد عفونی معمول سطوح از ارزش قابل توجهی برخوردار است و عدم کارایی استون در برخی از آزمایشات به دلیل استفاده از استون به شکل رقیق آن بوده است." برای تمیز کردن وسایل خانه، اعم از ابزار زیبایی یا سایر موارد، در حالت ایده آل میتوان از استون خالص استفاده کرد. این امر اطمینان می دهد که غلظت به اندازه کافی برای از بین بردن باکتری ها عاملی قدرتمند است. (نکته: اطمینان حاصل کنید که از استون برروی چوب های رنگ شده یا سایر وسایل رنگ شده استفاده نکنید، زیرا می تواند یک لایه رنگ را از بین ببرد.) در گذشته، استون نخستین بار به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده توسط جوزف لیستر (Joseph Lister) کشف شد. در بسیاری از تحقیقاتی که صورت گرفته اند، گزارش شده است که استون رقیق توانایی از بین بردن باکتری ها، هاگ ها و ویروس ها را به صورت موثر ندارد؛ اما طبق برخی مطالعات منتشر شده اخیر در این زمینه، استون در حالت خالص می تواند باکتریها را از بین ببرد. با این وجود، همچنان نمیتواند بر روی هاگ ها و ویروس ها اثر مطلوبی داشته باشد.


موارد مصرف استون موارد مصرف استون
در صنعت
حدود یک سوم استون جهان به عنوان حلال استفاده می شود و یک چهارم آن به عنوان استون سیانوهیدرین، پیش ماده متیل متاکریلات مصرف می شود.
به عنوان حلال

استون حلال خوبی برای بسیاری از پلاستیک ها و برخی الیاف مصنوعی است. این ماده برای رقیق کردن رزین پلی استر، تمیز کردن ابزارهای استفاده شده با آن و حل شدن اپوکسی ها و چسب های دو بخشی قبل از سفت شدن آنها و نیز به عنوان یکی از اجزای فرار برخی از رنگ ها و لاک ها، چربی‌گیر، در تهیه فلز قبل از رنگ آمیزی یا لحیم کاری و از بین بردن فلاکس رزین پس از لحیم کاری که به جلوگیری از اثر زنگ زدگی پیچ و مهره کمک می کند، استفاده میشود.
حامل استیلن

اگرچه استون قابل اشتعال است، اما به عنوان یک حلال برای حمل و نقل و ذخیره سازی بی خطر استیلن استفاده می شود که به عنوان یک ترکیب خالص نمی توان به طور ایمن آن را تحت فشار قرار داد. مخازن حاوی ماده متخلخل قابل انحلال در استون، ابتدا با استون و سپس استیلن پر می شوند.
واسطه شیمیایی

از استون برای سنتز متیل متاکریلات استفاده می شود. این کار با تبدیل اولیه استون به استون سیانوهیدرین آغاز می شود؛ سپس، نیتریل به آمید غیر اشباع که استری شده است، هیدرولیز می شود. سومین کاربرد عمده استون (حدود ۲۰٪)، سنتز بیس فنول A (ماده تشکیل دهنده بسیاری از پلیمرها مانند پلی کربنات ها، پلی یورتان ها و رزین های اپوکسی) است. میلیونها کیلوگرم استون در تولید حلالها متیل ایزوبوتیل الکل و متیل ایزوبوتیل کتون مصرف می شود.
در آزمایشگاه (مطالعات شیمیایی)

در آزمایشگاه، از استون به عنوان یک حلال غیرپروتونی قطبی در انواع واکنش های آلی مانند واکنش جانشینی هسته‌دوستی دومولکولی استفاده می شود. استفاده از حلال استون برای اکسیداسیون جونز حیاتی است. به دلیل مقرون به صرفه و فرار بودن، یک حلال رایج برای شستشوی ظروف شیشه ای آزمایشگاهی است. از استون برای انباشت پروتئین استفاده می شود؛ گزینه های جایگزین برای انباشت پروتئین، اسید تری کلرواستیک یا اتانول هستند.
بافت شناسی

از استون در زمینه آسیب شناسی برای یافتن غدد لنفاوی در بافتهای چربی برای مرحله بندی تومور استفاده می شود (مانند جستجوی غدد لنفاوی در چربی اطراف روده). استون به حل شدن چربی و سخت شدن غده ها کمک می کند تا یافتن آنها آسان تر شود.
به عنوان باز لوئیس

استون یک باز لوئیس ضعیف است که با اسیدهای نرم مانند I۲ و اسیدهای سخت مانند فنل محصولات افزایشی تشکیل می دهد. استون همچنین با فلزات دو ظرفیتی کمپلکس تشکیل می دهد.
در پزشکی

استون به عنوان حلال توسط صنایع دارویی و به عنوان عامل مصنوعی در الکل سوخت استفاده می شود. استون همچنین در برخی داروهای دارویی به عنوان یک ماده جانبی وجود دارد.
رفع چربی پوست

متخصصان پوست از استون همراه با الکل برای درمان آکنه برای لایه برداری شیمیایی پوست خشک استفاده می کنند. عوامل رایجی که امروزه برای لایه برداری شیمیایی استفاده می شود عبارتند از اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک ۳۰٪ در اتانول و اسید تری کلرواستیک (TCA). قبل از لایه برداری شیمیایی، در فرآیندی به نام چربی زدایی، پوست تمیز شده و چربی های اضافی برداشته میشود. در این فرآیند معمولاً از استون، سپتیسول یا ترکیبی از این دو استفاده می شود.
ضد تشنج

در صورت عدم سمیت، در صورت استفاده از غلظت میلی مولار، در نمونه های صرع جانوری، استون اثرات ضد تشنجی در بدن داشته است.
سایر موارد خاص استفاده از استون

استون غالباً جز مواد تشکیل دهنده اصلی پاک کننده ها مانند پاک کننده های لاک ناخن و مواد چسبناک است. با این وجود، به برخی پلاستیک ها آسیب می رساند. از استون اغلب برای پرداخت بخار مصنوعات چاپی در مدل های چاپ سه بعدی با پلاستیک ABS استفاده می شود.

محصولات مشابه

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی