انواع مواد شیمیایی ضد عفونی کننده

مواد شیمیایی ضدعفونی کننده چیست؟

ضدعفونی کننده‌ها مواد شیمیایی هستند که رشد میکروارگانیسمها را متوقف یا کند میکنند. مواد شیمیایی ضدعفونی کننده بطور مداوم در بیمارستانها و سایر مراکز پزشکی به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت در حین اعمال جراحی و سایر روشها مورد استفاده قرار میگیرند. احتمالاً تا به حال دیده باشید که جراحان قبل از شروع عمل جراحی دست خود را با ماده‌ای نارنجی رنگ میشویند؛ این ماده شیمیایی همان ضدعفونی کننده است. در پزشکی از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده مختلف از جمله مواد شیمیایی به عنوان تمیزکننده‌های دست و مواد شیمیایی برای شستشوی دست استفاده میشود. برخی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده نیز برای مصارف خانگی در دسترس هستند.

انواع مواد شیمیایی ضدعفونی کننده چیست؟

انواع مواد شیمیایی ضدعفونی کننده چیست؟

تفاوت بین یک ماده شیمیایی ضدعفونی کننده و یک ماده شیمیایی گندزدا چیست؟

حال بهتر است نگاهی به تفاوت بین یک ماده شیمیایی ضدعفونی کننده و ماده شیمیایی گندزدا بیاندازیم. از آنجاییکه هر دو ماده شیمیایی باعث از بین بردن میکروارگانیسمها یا همان میکروب‌ها میشوند، بسیاری از افراد هنگام صحبت درمورد این دو ماده شیمیایی، نام آنها را به جای یکدیگر استفاده میکنند. در اینجا باید اضافه کرد که گاهی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده را مواد شیمیایی گندزدای پوستی می‌نامند. اما تفاوت فاحشی بین مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و مواد شیمیایی گندزدا وجود دارد؛ ضدعفونی کننده‌ها برای سطوح زنده مانند سطح بدن و گندزداها بر روی سطوح غیرجاندار مانند میز، نرده، پلکان، پیشخوان و غیره مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال، در اعمال جراحی، پزشک از یک ماده شیمیایی ضدعفونی کننده بر روی بدن بیمار و از یک ماده شیمیایی گندزدا برای استریل کردن وسایل و ابزار داخل اتاق عمل استفاده میکند. ضدعفونی کننده‌ها و گندزداها هر دو حاوی مواد شیمیایی هستند که گاهی به آنها زیست‌کش گفته میشود. هیدروژن پراکسید نمونه‌ای از یک ماده شیمیایی مشترک تشکیل‌دهنده در ضدعفونی کننده‌ها و گندزداها است. با این حال، مواده شیمیایی ضدعفونی کننده معمولاً حاوی غلظت‌های کمتری از زیست‌کش‌ها نسبت به گندزداها میباشند.


انواع مواد شیمیایی ضدعفونی کننده

مواد شیمیایی ضدعفونی کننده معمولاً براساس ساختار شیمیایی آنها طبقه‌بندی میشوند. تمامی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده برای ضدعفونی کردن پوست استفاده میشوند، اما برخی از این ضدعفونی کننده‌ها کاربردهای دیگری نیز دارند. انواع مواد شیمیایی ضدعفونی کننده متداول به همراه مصارف متنوع آنها شامل موارد زیر میباشند:
کلرهگزیدین و سایر بیگوآنیدها: این مواد شیمیایی ضدعفونی کننده بر روی زخمهای باز و برای شستشوی مثانه استفاده میشوند.
• پراکسید و پرمنگنات: این مواد شیمیایی ضدعفونی کننده اغلب در دهانشویه‌ها و بر روی زخمهای باز مورد استفاده قرار میگیرند.
• مشتق فنول هالوژن‌دار: کاربرد این ماده شیمیایی ضدعفونی کننده در صابونهای پزشکی و محلولهای تمیزکننده است.
• رنگ ضد باکتری: از این ماده شیمیایی ضدعفونی کننده برای درمان زخمها و سوختگیها استفاده میشود.


انواع مواد شیمیایی ضدعفونی کننده چیست؟

موارد مصرف مواد شیمیایی ضدعفونی کننده

موادشیمیایی ضدعفونی کننده هم در پزشکی و هم در سایر حوزه ها دارای کاربرد و موارد مصرف متنوعی هستند. در کل، مواد شیمیایی ضدعفونی کننده بر روی پوست یا غشای مخاطی استفاده میشوند. از مصارف موادشیمیایی ضدعفونی کننده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• برای درمان عفونت های پوستی: به عنوان مثال، استفاده از پراکسید هیدروژن و الکل به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت در بریدگیها، سوختگی و زخمهای جزئی
• برای درمان عفونتهای گلو و دهان: وجود ضد عفونی کننده ها در برخی از آبنباتهای مخصوص گلودرد برای کمک به گلودرد ناشی از عفونت باکتریایی
• برای ضدعفونی کردن غشاهای مخاطی: برای تمیز و ضدعفونی کردن و نیز درمان عفونت مجرای ادرار، مثانه و یا مهبل قبل از استفاده از سوند
• برای تمیزکردن پوست قبل از عمل جراحی: قبل از هر نوع جراحی برای محافظت در برابر هرگونه میکروارگانیسم مضر موجود بر روی پوست
• برای شستن دستها: به عنوان مثال، در بیمارستان ها توسط پزشکان برای تمیزکردن و شستشوی دست


آیا مواد شیمیایی ضدعفونی کننده ایمن هستند؟

برخی از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده قوی بدون رقیق کردن آنها با آب در صورت تماس با پوست میتوانند باعث سوختگی شیمیایی یا تحریک شدید شوند. حتی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده رقیق اگر در طولانی مدت بر روی پوست باقی بمانند، میتوانند باعث تحریک شوند. این نوع تحریک، "درماتیت تماسی محرک" نامیده میشود. در صورت استفاده از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده در منزل، بیش از یکبار در هفته استفاده نکنید. از استفاده از ضدعفونی کننده‌های سطوح بر روی زخمها و جراحتهای وخیم و خطرناک مانند آسیب‌دیدگی‌های چشمی، نیش یا گازگرفتگی توسط انسان و یا حیوان، زخمهای عمیق یا بزرگ، سوختگیهای شدید و زخمهای حاوی اشیاء خارجی جدا خودداری نمایید. سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی ۲۴ ماده تشکیل دهنده مواد شیمیایی ضدعفونی کننده‌های سطوح را ممنوع اعلام کرده است. این امر به دلیل نگرانی در مورد ماندگاری این مواد شیمیایی در بدن و عدم وجود شواهد در مورد ایمنی و اثربخشی آنها میباشد. به جز تری‌کلوسان، اکثر این مواد تشکیل‌دهنده در ضدعفونی کننده‌های رایج وجود ندارند، بنابراین، ممنوعیت، تأثیر چندانی بر روی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده در حال حاضر موجود ندارد. تولیدکنندگان از پیش برای حذف تری‌کلوسان و سایر مواد ممنوعه، محصولات خود را به روز کرده‌اند. از اینرو، مواد شیمیایی ضدعفونی کننده به متوقف کردن رشد میکروبهای موجود بر روی پوست کمک میکنند و روزانه در پزشکی به منظور کاهش خطر عفونت و متوقف کردن شیوع میکروبها استفاده میشوند. اگرچه آنها کاملاً بی‌خطر هستند، بهتر است از استفاده طولانی مدت آنها خودداری کنید.


بازارهای جهانی مواد شیمیایی ضد عفونی کننده و گندزداها تا سال ۲۰۲۲

بازار جهانی مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و گندزداها به ترتیب در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ۶.۴ میلیارد دلار و ۶.۷ میلیارد دلار رسید. پیش‌بینی میشود این بازار از حدود ۷.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ با نرخ رشد ترکیبی سالانه ۵.۲ درصد برای سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ به ۹.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ برسد. عفونتهای میکروبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. فروش مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و گندزدا یا به عبارت دیگر بازار هدف ضدعفونی کننده‌ها و گندزداها، افراد برای مصارف خانگی و همچنین گروه‌ها و صنایع مختلف از جمله مؤسسات تحقیقاتی، صاحبان مشاغل مربوط به نگهداری موادغذایی، صنعت نساجی، تامین‌کنندگان خدمات بهداشتی و غیره هستند. موادشیمیایی ضدعفونی کننده و گندزداها یک ضرورت برای زندگی سالم بشمار میروند.

انواع مواد شیمیایی ضدعفونی کننده چیست؟

در دنیایی که مملو گشته از انواع دود و آهن و فلز، می بایست انسان به خود آید و تا جایی که امکان دارد خویشتن را رها کند از همه چیز و به دامان طبیعت ورود نماید. بی شک نمی توان انتظار داشت که انسانی که زندگی می کند در قرن بیست و یک بتواند به راحتی ظبیعت را به دست آورد. راهی که وجود دارد این است که با خرید گیاه آپارتمانی به این مهم دست پیدا نماید وی. در تهران که مرکز ایران است این موضوع اهمیتی ویژه تر پیدا کرده است به راستی. می بایست برای خرید گیاه آپارتمانی در تهران به یکی از نمونه فروشگاه ها وارد شد. البته باید بدانید قوانین فروش گل، گیاه و گلدان آپارتمانی در تهران را تا به این ترتیب بهترین ها را از آن خود نمائید. بهترین گل آپارتمانی در تهران را باید برگزینید. می توان به این امر فائق آمد به سادگی. در سایر شهر ها و شهرستان های کشور نیز باید همین امر را در نظر گرفت. پیشنهاد این است که اصفهان نیز به امر خرید گیاه آپارتمانی در اصفهان مبادرت ورزیده شود. انواع زیباترین گل آپارتمانی در اصفهان هم اینک در این شهر وجود دارد که بی مانند هستند به راستی. نباید فراموش کرد که انواع فروشگاه هستند که در دستور کار خویش قرار داده اند مبحث فروش گل، گیاه و گلدان آپارتمانی در اصفهان را تا به این وسیله به خواسته های هموطنان مان در اصفهان پاسخی درخور دهند. بسیار دیده شده است که برای خرید گیاه آپارتمانی در شهرکرد نیز مانعی خاص وجود ندارد. دلیل این است که بسیاری از فروشگاه ها نسبت به فروش گل، گیاه و گلدان آپارتمانی در شهرکرد اقدام می کنند. بهترین های گل آپارتمانی در شهرکرد را می توان در این فروشگاه های اینترنتی گل و گیاه آپارتمانی مشاهده نمود. سلامی به طعم عطر آویشن را تقدیم خواهیم کرد به شما گرامیان در سراسر کشور.

محصولات مشابه

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی