ژل آتش‌زا چیست؟

نگاهی اجمالی بر تاریخچه عوامل آتش‌زا

ژل یا عامل آتش زا ترکیبی از یک ماده ژل مانند یا غلظت دهنده مانند نمکهای آلومینیومی هم‌رسوبی نفتیک اسید پالمیتیک اسید و یک ماده نفتی-شیمیایی فرار، معمولاً بنزین یا سوخت دیزل است. اولین بار عامل آتش‌زا یا عامل آتش افروز توسط تیمی به سرپرستی شیمیدان لوئیز فیشر در سال ۱۹۴۲ در آزمایشگاه مخفی در دانشگاه هاروارد برای ارتش آمریکا در یک جنگ شیمیایی ساخته شد. این عامل آتش‌زا در دمای ۸۰۰ (۱،۴۷۲ درجه فارنهایت) تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد (۲۱۹۲ درجه فارنهایت) میسوزد. علاوه بر این، این سوخت برای مدت زمان بیشتری نسبت به بنزین سوزانده میشود، همچنین به راحتی پراکنده میشود و به سطح مورد نظر میچسبد.


عامل آتش‌زا در جنگ جهانی دوم در شعله افکنها، بمبها و تانکها مورد استفاده قرار میگرفت. این آتش‌زا به گونه‌ای فرموله شده است که با سرعت خاصی بسوزد و سطوح مورد نظر بچسبد و سرعت آتش گرفتن و مشتعل شدن آن سطح را افزایش دهد. هنگام احتراق، عامل آتش‌زا به سرعت هوای اطراف را اکسیژن‌زدایی و مقادیر زیادی مونوکسید کربن و دی‌اکسید کربن تولید میکند. ترکیبات جایگزین این ماده آتش‌زا از جمله تری‌اتیل‌آلومینیوم و ماده‌ای به نام آتشگیر که در مجاورت هوا میسوزد و به احتراق کمک میکند برای مصارف مختلف در دسترس هستند.


مواد شیمیایی موجود در ژل آتش‌زا

در صنعت، ژل آتش‌زا با استفاده از فرمولهای متفاوت به دو صورت جامد و مایع ساخته میشود. در ساخت ژل آتش‌زا از مواد شیمیایی مانند کربومر، استیک اسید، کربنات کلسیم و الکل استفاده میشود. برای ساخت ژل آتش‌زا میتوان با استفاده از سه ماده به روشی ساده آن را در خانه دست کرد: قرص ضداسید (حداقل حاوی ۱۰۰۰ میلی گرم کربنات کلسیم در هر قرص)، سرکه (اسید استیک ضعیف) و الکل ایزوپروپیل ۹۰٪ یا بالاتر . البته میتوان از الکل ۷۰٪ نیز استفاده کرد، اما باید اجازه دهید آب اضافی موجود در الکل تبخیر و کمی غلیظ‌تر شود.
کربومر
(Carbomer) با فرمول شیمیایی C۳H۴O۲ و نام تجاری پلی آکریلیک اسید (Polyacrylic Acid) که تحت عنوان کارباپول (Carbapol) نیز شناخته میشود، اصطلاحی است که عمدتا برای یک سری از پلیمرهای تشکیل شده از اسید اکریلیک به کار میرود. کربومرها پودرهای کرکی سفید رنگ هستند اما اغلب از کربومر به عنوان ژل در محصولات آرایشی و محصولات بهداشتی و به ویژه ژل های آتش زا و ژلهای ضدعفونی کننده دست استفاده میشود. کربومر ماده غلظت‌دهنده‌ای است که به کنترل ویسکوزیته و غلظت محصولات کمک میکند؛ از اینرو، از کربومر عمدتا در تولید ژل های آتش زا و ژل های ضدعفونی کننده استفاده میشود. کربومر همچنین در توزیع و تعلیق مواد جامد نامحلول در مایعات نقش دارد و از جدا شدن روغن و اجزای مایع محلول جلوگیری میکند. کربومر دارای قابلیت جذب و نگهداری آب میباشد و در صورت پراکندگی در آب، میتوانند تا ۱۰۰۰ برابر حجم اصلی خود مایع جذب کند.


چگونه ژل آتش‌زا درست کنیم

۵ قرص ضداسید را خرد و پودر کنید. ۵۰ میلی لیتر (معادل ۱۰ قاشق غذاخوری) سرکه به پودر اضافه کنید (۱۰ میلی لیتر سرکه به ازای هر قرص)، سپس هم بزنید تا یک ماده خمیری شکل حاصل شود. اجازه دهید آب موجود در این خمیر تبخیر شود تا زمانی که به کمتر از نیمی از حجم اصلی برسد. این مرحله میتواند حدود یک روز طول بکشد. اگر به طور تصادفی تمام آب موجود در این خمیر تبخیر شد، میتوانید کمی آب به آن اضافه کنید. در این مرحله ظرفی با گنجایش تقریباً ۲ برابر حجم خمیر انتخاب کرده و آن را از این خمیر پر کنید. شروع به هم زدن خمیر کرده و همزمان به آرامی آن را به الکل را اضافه کنید تا یک ماده ژل مانند تشکیل شود. این کار را به آرامی انجام دهید چرا که اگر میزان خمیر زیاد باشد، ژل تشکیل نمیشود. بنابراین، به محض ایجاد ماده ژل مانند دیگر خمیر اضافه نکنید. ماده بدست آمده را به شکل یک گوی درآورده و اکنون ژل آتش‌زا آماده است.


فروش ژل آتش‌زا

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش ژل آتش‌زا نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید ژل آتش‌زا کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی