مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها چیست؟

خمیردندان یک ماده خمیری شکل یا ژل مانند است که همراه با مسواک برای تمیز کردن و حفظ زیبایی و سلامت دندان استفاده می شود. از خمیر دندان برای بهبود بهداشت دهان و دندان استفاده می شود: بدین‌گونه که خمیردندان به عنوان یک ساینده به از بین بردن پلاک و مواد غذایی بر روی و داخل دندانها و بوی بد دهان کمک می کند و دارای مواد اولیه موثر (معمولاً فلوراید) را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه (التهاب لثه) است. نمک و بی کربنات سدیم (جوش شیرین) از جمله موادی هستند که می توانند جایگزین خمیر دندان شوند. بلع مقادیر زیاد خمیر دندان می تواند سمی باشد. فروش مواد اولیه خمیر دندان

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها چیست؟

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها
علاوه بر ۲۰ الی ۴۲ درصد آب، خمیر دندان ها از مواد تشکیل دهنده مختلفی درست میشوند که سه ماده اصلی عبارتند از ساینده ها، فلوراید و مواد شوینده. مواد شیمیایی خمیر دندان
ساینده ها:

مواد ساینده حداقل ۵۰ درصد از خمیردندانهای معمولی را تشکیل می دهند. این ذرات نامحلول برای کمک به از بین بردن پلاک دندان طراحی شده اند. حذف پلاک و جرم دندان از تجمع تارتار جلوگیری می کند و در به حداقل رساندن حفره ها و بیماری های لثوی کمک می کند، اگرچه اهمیت بالینی این مزیت مورد بحث است. ساینده های معمول و متداول شامل ذرات هیدروکسید آلومینیوم (Al (OH) ۳)، کربنات کلسیم (CaCO۳)، انواع فسفات هیدروژن کلسیم، سیلیس و زئولیت های مختلف و هیدروکسی آپاتیت (Ca۵ (PO۴) ۳OH) هستند. ساینده ها مانند مواد صیقل دهنده دندان که در مطب دندانپزشکان استفاده می شوند، مقدار کمی فرسایش مینای دندان را نیز ایجاد می کنند که اصطلاحاً به آن عمل "صیقل" می گویند. برخی خمیردندان ها حاوی میکای سفید رنگ پودری هستند که به عنوان ساینده ملایم و نیز براق کننده عمل می کند. براق کردن دندان ها باعث از بین بردن لکه های سطح دندان میشود. استفاده از مقادیر بیش از حد مواد ساینده در خمیردندان مضر است. بعضی از دندانپزشکان خمیر دندان با مقدار RDA کمتر از ۵۰ را برای استفاده روزانه توصیه می کنند.

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها چیست؟
فلورایدها:
فلوراید به اشکال مختلف محبوب ترین ماده اولیه موثره در خمیر دندان برای جلوگیری از ایجاد حفره است. فلوراید در گیاهان، حیوانات و برخی منابع طبیعی آب به مقدار کم یافت میشود. فلوراید اضافی موجود در خمیر دندان اثرات مفیدی در تشکیل مینای دندان و استخوان ها دارد. سدیم فلوراید (NaF) متداول ترین منبع فلوراید است، اما فلوراید استنوس (SnF۲)، اولافلور (یک نمک آلی فلوراید) و مونوفلوئوروفسفات سدیم (Na۲PO۳F) نیز استفاده می شوند. ثابت شده است که فلوراید استنوس در کاهش شیوع پوسیدگی دندان و کنترل التهاب لثه نسبت به سدیم فلوراید م موثرتر است، اما باعث ایجاد لکه های سطحی بیشتر بر روی دندان ها می شود.
سورفاکتانت ها:

بسیاری از خمیردندان ها حاوی سدیم لوریل سولفات (SLS) یا سورفاکتانت های مربوطه (شوینده ها) هستند. SLS در بسیاری دیگر از محصولات مراقبت شخصی مانند شامپو نیز یافت می شود و عمدتا یک ماده کف کننده است که توزیع یکنواخت خمیر دندان را امکان پذیر می کند و قدرت پاک کنندگی آن را بهبود می بخشد.

سایر مواد تشکیل دهنده خمیردندان سایر مواد تشکیل دهنده خمیردندان
عوامل ضد باکتری:
تریکلوزان، یک ماده ضد باکتری، یکی از مواد رایج خمیردندان است. تریکلوزان یا کلرید روی از التهاب لثه جلوگیری می کند و طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا به کاهش تارتار دندان و بوی بد دهان کمک می کند.
طعم دهنده ها:

خمیر دندان در رنگ ها و طعم های متنوعی موجود هستند. نعنای دشتی، نعنافلفلی و گیاه گالتریا سه طعم دهنده رایج در خمیر دندان ها هستند. دیگر طعم دهنده ها و اسانس ها عبارتند از بادیان رومی، زردآلو، آدامس بادکنکی، دارچین، رازیانه، اسطوخودوس، چریش، زنجبیل، وانیل، لیمو، پرتقال و کاج است.
اصلاح کننده ها:

نانوکریستالهای هیدروکسی آپاتیت و انواع فسفات کلسیم در فرمولاسیون برای اصلاح مینای دندان گنجانده شده است. دیگر مواد تشکیل دهنده خمیرندان الکلهای قندی مختلف مانند گلیسرول، سوربیتول، یا زایلیتول، یا مشتقات مرتبط مانند ۱،۲-پروپیلن گلیکول و پلی اتیلن گلیکول؛ کلرید استرانسیم یا نیترات پتاسیم برای کاهش حساسیت در برخی از خمیردندان ها، پلی فسفات سدیم برای به حداقل رساندن تشکیل تارتار، دهانشویه کلرو هگزیدین به دلیل تأثیر مثبت آن در کنترل پلاک و التهاب لثه، هیدروکسید سدیم و غیره.

دیگر مواد تشکیل دهنده خمیردندان

الکلهای قندی مختلف مانند گلیسرول، سوربیتول، یا زایلیتول، یا مشتقات مرتبط مانند ۱،۲-پروپیلن گلیکول و پلی اتیلن گلیکول؛ کلرید استرانسیم یا نیترات پتاسیم برای کاهش حساسیت در برخی از خمیردندان ها، پلی فسفات سدیم برای به حداقل رساندن تشکیل تارتار، دهانشویه کلرو هگزیدین به دلیل تأثیر مثبت آن در کنترل پلاک و التهاب لثه، هیدروکسید سدیم و غیره.
زایلیتول:

برخی مطالعات نشان داده است که خمیردندانها با ترکیبات زایلیتول در جلوگیری از پوسیدگی دندان در دندانهای دائمی کودکان موثرتر از خمیردندانهای حاوی فلوراید هستند. با این وجود، همچنان مشخص نشده است که زایلیتول مضر است.

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها چیست؟

مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها چیست؟
به طور خلاصه، پنج ماده رایج در خمیر دندان ها عبارتند از:
فلوراید: 
یک ماده معدنی مهم برای مبارزه با پوسیدگی دندان و مینای دندان را در برابر سایش اسیدی سخت و مقاوم می کند.
گلیسرول یا گلیسیرین:
این ماده از خشک شدن خمیر دندان جلوگیری می کند، بافتی ثابت به آن می بخشد و به آن کمک می کند تا به راحتی از تیوپ خارج شود.
سوربیتول: 
همراه با گلیسرول کمک به انسجام خمیر دندان و همچنین یک ماده شیرین کننده است. ساخارین یکی دیگر از شیرین کننده های رایج است. برخلاف شکر، سوربیتول باعث ایجاد حفره نمیشود، همچنین می تواند به عنوان جایگزین قند برای افراد دیابتی استفاده شود.
کربنات کلسیم: 
این ماده ساینده رایج به از بین بردن پلاک، باقی مانده مواد غذایی و لکه های سطحی کمک می کند، همراه با حرکت مسواک، سطح دندان را تمیز می کند. علاوه بر کربنات کلسیم، انواع دیگر ساینده های موجود در خمیردندان شامل ژل های سیلیس دهیتراته، اکسیدهای آلومینیوم هیدراته، کربنات منیزیم، نمک های فسفات و سیلیکات ها هستند. این ساینده ها به قدری خشن هستند که پلاک دندان را از بین می برند، اما به اندازه کافی ملایم هستند تا از آسیب دیدن مینای دندان جلوگیری کنند.
سدیم لوریل سولفات:
یک ماده شوینده است و کف حبابی مانند صابون و شامپو ایجاد می کند. سدیم لوریل سولفات می تواند باعث تحریک و آفت دهان شود. در صورت رنج بردن مکرر از آفت دهان، از خمیر دندان های شما فاقد SLS استفاده کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

مقالات تخصصی مواد شیمیایی