کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای

راکتورهای هسته ای و پودر نقره

پودر نقره را میتوان به عنوان کاتالیزور در فرایندهای شیمیایی نیز استفاده کرد و در ساخت برخی ابزارهای جراحی نیز کاربرد دارد. ملغمه‌هایی (آمالگام) که در دندان‌پزشکی برای پر کردن دندان از آن‌ها استفاده می‌شود هم معمولاً ترکیبی از نقره و فلزهای دیگری نظیر قلع و طلا و جیوه هستند. نقره در ساخت برخی سازهای بادی باکیفیت به ویژه فلوت‌ها، تولید آلیاژهای لحیم‌کاری و همچنین در راکتورهای هسته‌ای نیز کاربرد دارد. کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای یکی از نکاتی بوده است که بسیار مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته و به همین سبب در این زمینه تحقیقات بسیاری انجام گرفته است. تیم کارشناسی سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰o۲ تلاش دارند تا چکیده این تحقیقات را در اختیار شما قرار دهند.

کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای - سایت 30o2

کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای - سایت 30o2

از میله های کنترل در راکتورهای هسته ای برای کنترل میزان شکافت اورانیوم یا پلوتونیوم استفاده میشود. ترکیبات آنها شامل عناصر شیمیایی مانند بور، کادمیوم، نقره یا ایندیم است که بدون اینکه خود شکافت پیدا کند قادر به جذب بسیاری از نوترون ها هستند. این عناصر دارای مقاطع عرضی و متقاطع جذب نوترون هایی با انرژی های مختلف متفاوت هستند. راکتورهای آب جوشان (BWR)، راکتورهای آب فشرده (PWR) و راکتورهای آب سنگین (HWR) با نوترون های حرارتی کار می کنند، در حالی که راکتورهای تولیدکننده یا رآکتورهای بریدر با نوترون های سریع کار می کنند. هر طرح راکتور میتواند از مواد میله کنترل مختلفی براساس طیف انرژی نوترون های خود استفاده کند. می بایست به این نکته اشاره کرد که کاربرد های پودر نقره بسیار فراوان است. به عنوان مثال می توان به کاربرد پودر نقره در داروسازی و دندانپزشکی و کاربرد بیولوژیکی پودر نقره، در رنگرزی سلول و تشخیص بیماری ژنی اشاره نمود.


عناصر شیمیایی با مقاطع عرضی جذب نوترون بالای مفید شامل نقره، ایندیم و کادمیوم هستند. عناصر جایگزین دیگر شامل بور، کبالت، هافنیوم، ساماریوم، یوروپیوم، گادولینیوم، تربیوم، دیسپروزیوم، هولمیوم، اربیوم، تولیوم، ایتربیوم و لوتتیوم هستند. همچنین ممکن است از آلیاژها یا ترکیباتی مانند فولاد با بور بالا، آلیاژ نقره - ایندیم - کادمیوم، کاربید بور، دیبورید زیرکونیوم، دی بورید تیتانیوم، هافنیوم دی بورید، گادولینیم نیترات، تیتانات گادولینیوم، تیتانات دیسپروزیوم و کامپوزیت کاربید بور - یوروپیم هگزابورید استفاده شود. در اینجا می بایست بیان کرد که خرید پودر نقره در سراسر دنیا به سبب کاربرد این ماده در صنایع و آزمایشگاه ها رواج بسیار زیادی دارد.

کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای - سایت 30o2

انتخاب ماده تحت تأثیر انرژی نوترون در راکتور، مقاومت آنها در برابر تورم ناشی از نوترون و خصوصیات مکانیکی و طول عمر مورد نیاز است. میله ها ممکن است به شکل لوله هایی باشند که با گلوله های جذب کننده نوترون یا پودر پُر شده باشند. لوله ها می توانند از فولاد ضد زنگ یا سایر مواد "لایه نوترونی" مانند زیرکونیوم، کروم، کاربید سیلیسیم یا نیترید بور مکعبی (cubic ۱۱B۱۵ N) ساخته شوند. برخی از عناصر خاکی کمیاب، جاذب نوترون بسیار خوبی هستند و به اندازه نقره (ذخایر حدود ۵۰۰۰۰۰ تن) کمیاب نیستند. به عنوان مثال، ایتربیوم (ذخایر حدود ۱ میلیون تن) و ایتریوم، با متوسط مقادیر جذب، ۴۰۰ برابر بیشتر می توانند بدون جداسازی در داخل مواد معدنی مانند زنوتیم (Yb) با هم یافت و استفاده شوند. کارشناسان ۳۰o۲ در نظر دارند تا تحقیقاتی وسیع در رابطه با پودر نقره و کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای را به سرانجام برسانند تا به روز ترین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای - سایت 30o2

کاربرد پودر نقره در راکتورهای هسته ای - سایت 30o2
آلیاژهای نقره-ایندیوم-کادمیوم که به طور کلی حاوی ۸۰ درصد Ag ، ۱۵٪ In و ۵٪ Cd هستند، یکی از مواد میله کنترل برای راکتورهای آب فشرده به شمار میروند. مناطق جذب انرژی مواد که تا حدی متفاوت هستند، این آلیاژ را به یک جاذب عالی برای نوترون تبدیل می کند. این آلیاژ از مقاومت مکانیکی خوبی برخوردار است و به راحتی قابل ساخت است. برای جلوگیری از خوردگی در آب گرم، باید آن را با فولاد ضد زنگ پوشاند. گرچه ایندیوم کمتر از نقره در دسترس است، اما قیمت آن بیشتر است.

محصولات مشابه

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی