چرا متانول باعث کوری می شود؟

متانول یکی از ساده ترین نوع الکل ها است که به صورت مایعی بی رنگ و شفاف یافت می شود. متانول الکلی صنعتی است که به عنوان ضد یخ ، حلال صنعتی و گاهی به عنوان سوخت استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن در صنعت می‌توان به تولید پلاستیک، رنگ، چسب، تخت سه لایه ای، مواد منفجره و ... اشاره کرد.
با وجود کاربردهای صنعتی این الکل عده ایی ناآگاهانه یا عامدانه آن را به صورت خوراکی مصرف می کنند. متانول بر خلاف اتانول بسیار سمی است و می‌تواند از طریق خوردن، پوست و تنفس جذب بدن شود. اثرات سمی آن می تواند باعث کوری و حتی مرگ فرد شود.
با شروع اپیدمی کرونا در سال ۲۰۱۹ مصرف متانول برای حفاظت از این ویروس شدت گرفت که منجربه مرگ تعداد زیادی از مردم شد. درصورتی که این الکل خاصیت ضدعفونی کنندگی ندارد.


چرا متانول کور می کند؟

در همه جای دنیا الکل های دست ساز خانگی برای مصارف عمومی وجود دارد که عده زیادی را به کام مرگ فرو می برد. اما دلیل خطرات ناشی از مصرف آن ها چیست ؟ تولیدات زیر زمینی به دلیل عدم دقت در تولید و یا حتی اضافه کردن مواد غیر مجازی مانند دیازپام، آمفتامین و مواردی از این قبیل مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان آن به وجود می آورد. همه ی این کارها برای تولید الکی با کمترین هزینه ممکن انجام می شود.
تولید این مشروبات دست ساز در نهایت منجر به استفاده از متانول در آن ها می شود. متانول الکلی صنعتی است که با وجود شباهت هایی از نظر رنگ، بو و مزه با اتانول بسیار سمی بوده و حتی می تواند منجر به مرگ شود. الکل استفاده شده در مشروبات الکلی مانند آب جو از نوع اتانول است و متانول به مقدار کمی که باعث مشکل نشود در این مشروبات وجود دارد. شرکت های تولید کننده مشروبات الکلی به کمک ماشین آلات و فناوری‌های پیشرفته خود در جداسازی متانول از این مشروبات می کوشند. اما تولیدکنندگان زیرزمینی الکل از این فناوری ها بی بهره بوده و کار جداسازی متانول از این مشروبات برایشان سخت است.

چرا متانول باعث کوری می شود؟

چرا متانول باعث کوری می شود؟

یکی از اثرات جبران ناپذیر مصرف متانول از دست دادن بینایی است، که ممکن است به صورت موقت و یا حتی دائمی باشد. مصرف تنها دو میلی لیتر از آن می تواند باعث از دست دادن بینایی شود.
پس از مصرف، متانول به سرعت از مخاط دهان و گوارش جذب جریان خون شده بطوری که پس از ۲ساعت تقریبا تمامی متانول از معده و روده پاک شده و وارد جریان خون می شود. در واقع چند دقیقه پس از مصرف غلظت آن در خون به اوج خود می رسد. متانول هم چنین در آب بدن حل و پخش می شود و حتی ممکن است به زجاجیه و مایع مغزی نخاعی نیز برسد‌. تنها ۲۰ درصد متانول دفع می شود و باقی مانده آن در کبد متابولیزه می شود.


البته متانول به تنهایی سمی نبوده و متابولیت های آن باعث خطراتی مانند کوری و مرگ می شوند. متانول به صورت چند مرحله ای متابولیزه شده و قسمت اصلی آن در کبد اتفاق می افتد .آنزیم اولیه در متابولیسم آن الکل دهیدروژناز است که متانول به واسطه آن تبدیل به فرمالدهید شده و توسط آلدهید دهیدروژناز به اسید فرمیک، تبدیل می شود. متانول با تولید متابولیت ثانویه که اسید فرمیک یا همان جوهر مورچه است باعث تخریب عصب بینایی شده و منجر به کوری می شود. تولید موضعی فرمالدهید در شبکیه عامل آسیب عصب بینایی وکوری می شود.
اسید فرمیک سمی است که در چشم موجب نابینایی ودر مسمومیت های شدید به دلیل اسیدوز شدید و آسیب به ارگان های حیاتی مرگ را به همراه دارد.

چرا متانول باعث کوری می شود؟

ظاهرشدن نشانه ها چه مدت طول می کشد؟

نشانه های مسمومیت با متانول معمولا در عرض نیم تا چهار ساعت ایجاد شده و به صورت استفراغ ، سردرد ، سرگیجه ، خواب الودگی ظاهر می شود. پس از آن یک دوره نهفته وجود دارد که تقریبا ۶ تا ۲۴ ساعت طول کشیده و باعث بروز مشکلاتی مانند تاری دید، دو بینی و سرانجام کوری کامل می شود.
امن ترین راه این است که فرد مسموم را در سریع ترین زمان ممکن به بیمارستان منتقل کرده تا تحت درمان های پزشکی قرار گیرد. درمان هر چه سریع تر انجام شود تاثیرات بیشتری بر روی بدن دارد. راه نجات فرد متوقف کردن تولید اسید فرمیک در بدن او است که با تجویز اتانول و یا پادزهری به نام فومپیزول انجام می شود. در بعضی مواقع ممکن است پزشک همودیالیز انجام دهد تا خون فرد از متانول پاک شود.
طبق گزارش ها درصدی از افراد که طی مصرف متانول به نابینایی دچار شده اند بعد از انجام دیالیز علائم آن ها بر می گردد اما افرادی که دیرتر به بیمارستان مراجعه می کنند بینایی شان قابل برگشت نیست، دلیل آن این است که مواد سمی برروی سلول های عصبی چشم شان به طور کامل رسوب کرده است.


فروش متانول

سایت ۳۰O۲ با فروش مواد شیمیایی به صورت اینترنتی، مسیر دستیابی به انواع مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی را برای مشتریان خود فراهم کرده است. در این سایت، فروش متانول نیز به عنوان یکی از محصولات شیمیایی پرکاربرد انجام می پذیرد. مشتریان عزیز جهت خرید و دریافت اطلاعات دقیق این ماده شیمیایی به قسمت فروشگاه این سایت مراجعه کرده یا بر روی خرید متانول کلیک نمایید.

محصولات مشابه

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

مقالات تخصصی مواد شیمیایی

فروشگاه انواع سیم و کابل شاهین محصولات مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اولین دسته به فروش انواع کابل مفتول کولری اختصاص یافته است. شما می توانید انواع کابل کیسه ای را در این سایت پیدا کنید. به راحتی می توانید وضعیت فروش انواع کابل تلفنی / مخابراتی زوجی J-Y(ST)Y را در این سامانه بررسی نمایید. در بخش دیگری از سایت، شاهد فروش انواع کابل هوشمند (KNX) خواهید بود. در سامانه مذکور فروش انواع کابل نسوز (هالوژن فری) HFFR نیز رخ می دهد. حتی می توان برای فروش انواع سیم مفتول ارت نیز به آنجا مراجعه نمود. در منویی دیگر می توان فروش انواع سیم نایلونی (بند تخت - NYZ) را به راحتی دید. ماجرا از فروش سیم و کابل برق در اراک شروع یم شود. بدون وقفه فروش سیم و کابل در لاله زار برقرار است. پاسخ سیم افشان بهتر است یا مفتولی را در آنجا پیدا خواهید کرد. همچنان در حال فروش سیم برق ساختمانی در تهران می باشند. این واقعه در شهر دیگری هم هست و شاهد فروش سیم برق ساختمانی در اصفهان می باشیم. با معرفی ۲ نمونه از بهترین سیم برق ساختمانی {۲۰۲۴-۱۴۰۲} در خدمت شما عزیزان هستیم. لازم است تا به سراغ موضوع فروش کابل نسوز (هالوژن فری) در لاله زار نیز برویم. اینکه بفهمیم وضعیت فروش کابل نسوز (هالوژن فری) HFFR در اصفهان به چه ترتیب است، به نظر مهم می رسد. ما فروش کابل هوشمند (KNX) در اصفهان هم داریم. بیایید فروش کابل مفتول کولری در اصفهان را هم بررسی کنیم. نباید از فروش کابل مخابراتی (تلفنی) زوجی j-y(st)y در اصفهان غافل شد. خیلی ها می خواهند بدانند بهترین کابل کواکسیال ماهواره کدام است. با این حال بهتر است پیگیر فروش کابل کواکسیال در اصفهان باشیم. در کنار آن به فروش کابل کواکسیال در شیراز نیز نگاهی بیندازیم. از مباحث حائز اهمیت دیگر فروش سیم برق موتور کولر آبی و کولر گازی را باید نام برد. پیگیر فروش کابل آنتن تلویزیون هم هستیم. موضوع کابل برق صنعتی بسیار مهم محسوب می شود. احتمالا به سیم برق پمپ آب | کابل برق پمپ آب هم احتیاج خواهد شد. فروش سیم تلویزیون را از کجا پیگیر باشیم. باید دید فروش سیم افشان (NYMHY) در اصفهان به چه صورت است. حواسمان باید به فروش سیم افشان (NYMHY) در شیراز نیز باشد. احتمالا نیاز باشد فروش سیم و کابل صنعتی در اصفهان را هم بررسی کنیم. در زمان مناسب به فروش سیم و کابل صنعتی در شیراز هم خواهیم پرداخت. بگذارید فروش سیم و کابل صنعتی در تبریز را هم آغاز کنیم.