کدام مواد شیمیایی چربی زداست

چربی زدا چیست؟

مواد شیمیایی چربی‌ زدا یک ماده تمیزکننده است که به منظور از بین بردن روغن، چربی، سیالات برشی (سیالاتی برای خنک کاری و تمیزکردن محل برش)، بازدارنده‌های خوردگی، خاک و غبار، اثر انگشت و سایر آلودگی و ناخالصیهای متداول در صنایع مونتاژ، پرس‌کاری و انواع دیگر ساخت فلز، پالایشگاه‌ها، تعمیر موتور، آشیانه‌های هواپیما و سایر حوزه‌ها مورد استفاده قرار میگیرد. هدف از استفاده از یک ماده چربی‌زدا از بین بردن و زدون سریع آلودگیهای متخلف است. حلالهای چربی‌زدا به شکل افشانه به دلیل نفوذ آسان و سریع به قسمتهای مختلف، معمولاً راحت‌ترین نوع چربی‌زدا هستند. معمولا مواد چربی‌زدای حاوی آب در افشانه‌های ضامن‌دار یا گالنها و ظروف استوانه‌ای شکل قرار میگیرند. تجهیزات خاص مانند چربی‌زداهای بخار یا فراصوتی برای تمیزکردن و چربی‌زدایی خودکار در دسترس هستند. این فرایندها دارای قابلیت تکرار بیشتر و در نتیجه برای مصارف مهمتر مانند هوافضا و پزشکی مناسبتر هستند.


انواع چربی‌ها و ناخالصی‌ها و تأثیر و نقش چربی‌زدایی بر آنها

چربی‌زدایی دارای طیف وسیعی از کاربردها در صنعت، به ویژه برای وسایل نقلیه سنگین، قطار و هواپیما میباشد. چربی‌زدایی و تمیزکردن منظم و مکرر بخش مهمی از پروسه تعمیر و نگهداری صنعتی برشمرده میشود. حفظ و نگهداری و نیز تمیز نگاه داشتن تجهیزات، وسایل نقلیه و اماکن بخش جداناپذیر مراقبت از زیرساختهای مهم و حیاتی و همچنین حفظ ایمنی و سلامت محیط کار به شمار می‌آید. چربی‌ها و ناخالصیهای موجود بر روی سطوح را میتوان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول شامل سوختهای فسیلی مانند نفت، فرآورده‌های نفتی، روغن، چربی‌ها، پروتئین‌ها و هرگونه ماده طبیعی و دسته دوم مواد معدنی، خاک رس، لکه، کثیفی و زنگ‌زدگی را شامل میشود. بیشتر کارهای مربوط به چربی‌زدایی صنعتی مستلزم حذف این ناخالصیهایی است که ترکیبی از موادآلی و معدنی میباشد. آلاینده‌های آلی مانند روغن و نفت موجود بر روی سطوح و تجهیزات صنعتی غالبا با گرد و غبار، خاک و مواد دیگر پوشش داده میشوند. به همین دلیل تمیزکاری صنعتی بسیار بر روی چربی‌زدایی و حذف روغن و چربی به همراه آلاینده‌های دیگر از روی سطوح متمرکز است.


چربی زداهای صنعتی سنتی

مواد شیمیایی چربی‌زدای صنعتی که از قدیم کاربرد داشته‌اند متشکل از موادی هستند که در درجات مختلف برای تمیزکردن یا چربی‌زدایی مطلوب مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از این ترکیبات میتواند عوارض جانبی ناخواسته‌ای نظیر صدمه به تجهیزات یا آلودگی سیستمهای آب و فاضلاب را به دنبال داشته باشند. برخی از این ترکیبات عبارتند از: مواد شیمیایی بازدارنده، عوامل کیلیت ساز، عوامل کمپلکس‌دهنده، مواد شیمیایی صابونی‌کننده، مواد شیمیایی امولسیون‌کننده، اسیدهای معدنی قوی، قلیایی‌های قوی و فرآورده‌های نفتی. هر یک از این ترکیبات دارای درجه‌های متفاوت سمیت و خطر فیزیولوژیکی هستند.
مواد شیمیایی فعال در سطح و حلالهای سمی:
بسیاری از چربی‌زداها حاوی مواد شیمیایی فعال در سطح و حلالهای سمی ناسازگار با محیط زیست هستند که میتوانند به انسان نیز آسیب برسانند. به عنوان مثال، ۲-اتوکسی‌اتانول ماده تشکیل دهنده اصلی بسیاری از مواد شیمیایی چربی‌زدا است. با این وجود، برای انسان بسیار خطرناک است. امروزه حلالهای سمی فراوانی وجود دارند که ماده تشکیل دهنده بسیاری از چربی‌زداها هستند.


چربی‌زداهای اسیدی و قلیایی: مواد شیمیایی چربی‌زدای اسیدی و قلیایی، روغنها و گرد و غبار و سایر کثیفیها و ناخالصیها را از طریق وچربی زداهای اسیدی و قلیایی مواد شیمیایی چربی زدای اسیدی و قلیایی روغنها و گرد و غبار و سایر کثیفیها و ناخالصیها را از طریق واکنشهای شیمیایی تهاجمی از بین میبرند. در حالیکه این واکنشها میتوانند برای چربی‌زدایی سطوح موثر باشند، به همان اندازه باعث آسیب به سطح نیز میشوند. این مواد شیمیایی همچنین میتوانند عامل ایجاد خطرات سوختگی برای انسان و آسیب به محیط زیست باشند.


مواد شیمیایی چربی‌زدای امولسیون‌کننده و مشکلات مربوط به سیستمهای پساب

یکی از بزرگترین مشکلات مربوط به مواد شیمیایی چربی‌زدای سنتی، امولسیون‌کننده‌ها است. مواد شیمیایی امولسیون‌کننده روغن و چربی را از سطوح جدا کرده و برای مدت زمان طولانی در ترکیبات حاوی آب نگه میدارند. در حالی که این روش میتواند برای زدودن چربی مؤثر باشد، حجم زیادی از سیستمهای فاضلاب را آلوده میکند که بدون صرف هزینه‌های گزاف نمیتوان به راحتی آلودگی را از این سیستمها پاک کرد. این فاضلابها حاوی غلظت بالایی از هیدروکربنهای سمی میباشند و از آنجا که این هیدروکربنها عملا با آب ترکیب میشوند، به شدت "قابل دسترس زیستی" هستند؛ به عبارت دیگر، گیاهان و حیوانات، مخصوصاً آبزیان، به راحتی در معرض آن قرار میگیرند. در بیشتر کشورها مقررات سختی در مورد میزان هیدروکربن مجاز در فاضلاب وجود دارد. اما چربی‌زداهای امولسیون‌کننده در این آیین‌نامه‌ها قرار نگرفته‌اند.


فناوری جدید و ایمن در مواد شیمیایی چربی‌زدای صنعتی

تحولات در فن‌آوری شیمیایی منجر به ایجاد و توسعه مواد شیمیایی چربی‌زدای صنعتی شده است که بر مشکلات مرتبط با محصولات سنتی غلبه میکند. در حال حاضر، مواد شیمیایی چربی‌زدای جدید با اثربخشی بیشتر در دسترس هستند که به جای اشتقاق از مواد شیمیایی پتروشیمی از مواد گیاهی بدست می آیند. پیشرفتهای شکل گرفته در فن‌آوری مواد شیمیایی فعال در سطح نیز نیاز به بسیاری از عناصر مشکل ساز موجود در چربی‌زداها که باعث تغییر کیفیت در سیستمهای آب و فاضلاب و نیز آسیب به محیط زیست میشوند را برطرف کرده است. گذشته از تأثیرات زیست محیطی، انتخاب مناسب چربی‌زدا میتواند تأثیر گسترده و مستقیمی بر هزینه‌های فرآوری سیستمهای آب و فاضلاب داشته باشد.


مواد شیمیایی چربی‌زدای زیست محیطی غیرسمی با قابلیت تجزیه سریع

در حال حاضر، مواد شیمیایی چربی‌زدای صنعتی جدیدی در دسترس هستند که در واقع نسبت به محصولات یا مواد شیمیایی خطرناک سمی که جایگزین آنها شده‌اند، مؤثرتر هستند. مواد شیمیایی چربی‌زدای غیرسمی که سریع تجزیه میشوند و بدون ایجاد امولسیون باعث زدودن چربی و ناخالصیهای سطح میشوند، بهترین چربی‌زداهای صنعتی ایمن و سازگار با محیط زیست هستند. این مواد شیمیایی چربی‌زدای زیست محیطی که از مواد طبیعی مشتق شده‌اند، برای انسان و محیط زیست بی‌خطر هستند و با جداسازی کامل روغن و سایر هیدروکربنها در جداکننده‌های آب و روغن، منجر به کیفیت بهتر پساب میشوند.


مشخصات و ویژگیهای یک ماده شیمیایی چربی زدا مشخصات و ویژگیهای یک ماده شیمیایی چربی زدا
هنگام انتخاب یک ماده شیمیایی چربی‌زدا چندین عامل در تأثیر بر عملکرد و ایمنی نقش دارند:
اشتعال پذیری:
ماده شیمیایی چربی‌زدا اغلب حاوی الکلها و حلالهای هیدروکربنی با قابلیت اشتعال بسیار بالا هستند. این مواد چربی‌زدا شاید ارزان قیمت و موثر باشند، اما بدون تهویه مناسب یا در مجاورت شعله، جرقه (به عنوان مثال جوشکاری) یا سطوح گرم میتوانند خطرناک باشند. مواد شیمیایی چربی‌زدای غیرقابل اشتعال از بروز این موارد جلوگیری میکنند، اما قیمت آنها بیشتر است. برخی از مواد شیمیایی تمیزکننده غیرقابل اشتعال میتوانند بسیار سمی و حاوی حلالهای خطرناکی مانند پرکلرو‌اتیلن، تری‌کلرواتیلن یا n-propyl برمید باشند. حلالهایی با نقطه اشتعال بالا دارای بخاراتی هستند که در دمای معمولی محیط (کمتر از ۱۴۰ درجه فارنهایت یا ۶۰ درجه سانتیگراد) احتمال احتراق آنها کمتر است.
مقاومت دی الکتریک:
برای تجهیزات قدرتی باید از مواد شیمیایی چربی زدا با مقاومت دی الکتریک استفاده کنید. قبل از پاشیدن هرنوع ماده شیمیایی چربی‌زدا بر روی مدارهایی که قصد تمیزکردن و چربی زدایی آنها را دارید از آمپر و ولتاژ آنها و همچنین مناسب بودن ماده شیمیایی چربی زدا اطمینان حاصل کنید. مقاومت دی‌الکتریک حداکثر میدان الکتریکی است که یک ماده دی‌الکتریک قبل از فروپاشی خواص عایق بندی آن میتواند در خود نگه دارد و در برابر آن مقاومت کند. هرچه مقاومت دی‌الکتریک کمتر باشد، احتمال فروپاشی بیشتر خواهد بود و عبور برق در آن و خاموش شدن آن را ممکن میسازد.
سازگاری با پلاستیک:
هنگام تمیزکردن و چربی زدایی ابزار، وسایل، تجهیزات و اجزای پلاستیکی باید بیشتر احتیاط کنید. اگر ماده چربی زدا با پلاستیک ناسازگار باشد، میتواند باعث ایجاد ترکهای کوچک، شکستگی یا نرم شدن ماده پلاستیکی شود. قرار گرفتن مهر و مومها و اجزای پلاستیکی در معرض یک حلال قوی، ممکن است باعث برآمدگی، انقباض و یا انحلال آنها شود. قبل از استفاده از هر نوع ماده شیمایی چربی زدا باید آن را آزمایش کرد.
سمیت:
N-پروپیل برمید، تری‌کلرواتیلن و تتراکلرواتیلن مواد شیمیایی بسیار سمی غیرقابل اشتعال هستند که معمولاً در چربی‌زداها استفاده میشوند. تماس با این مواد شیمیایی سمی باعث ایجاد سردرد، سرگیجه و حتی از دست دادن کنترل کامل بدن و حتی سرطان و مشکلات تولید مثل میشود. از اینرو، باید در انتخاب مواد شیمیایی چربی زدا دقت لازم را بعمل آورد.
مسائل زیست محیطی: ترکیبات آلی فرار، حلالهایی که به مه دود اضافه میشوند، یا حلالهایی با پتانسیل گرمایش جهانی بالا (GWP) کانون تعدادی از تعدیل‌کننده‌ها هستند. قوانین و مقررات برخی کشورها استفاده زیاد از مواد VOC یا GWP را محدود میکند.


فروش انواع مواد شیمیایی چربی‌زدا

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش انواع مواد شیمیایی چربی‌زدا نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید انواع مواد شیمیایی چربی‌زدا کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

مقالات تخصصی مواد شیمیایی