مواد شیمیایی مورد استفاده در ذوب طلا

فرایند ذوب کردن طلا

برای ذوب کردن طلا، نیازی به مواد شیمیایی زیادی ندارید؛ اگر طلا فاقد ناخالصی باشد، مقدار کمی بوره یا همان بوراکس به عنوان فلاکس (گدازآور) کافی است، اما اگر طلا دارای آلودگی و ناخالصی باشد، بسته به نوع آلودگی و ناخالصی باید از سایر فلاکسها هم بهره برد. کربنات سدیم، نیترات سدیم، نیترات پتاسیم و بسیاری از فلاکسهای متداول دیگر از جمله این مواد شیمیایی گدازاور  میباشند. همچنین برخی افراد برای درخشندگی بیشتر طلا از مقداری کلرید آمونیوم در طلای مذاب استفاده میکنند.
پیش از آنکه طلا و سایر فلزات گرانبها به جواهر تبدیل شوند و برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار گیرند، باید فرایند پالایش را طی کنند تا بتوان از آنها به شکل کارآمد استفاده کرد. این امر به منظور اطمینان از افزایش خلوص و روانگروی طلا به منظور سهولت در ایجاد اشکال مختلف است. ذوب کردن بخش لاینفک روند پالایش طلا و سایر فلزات گرانبها است. بخش اصلی پالایش جایی است که طلا از سنگ معدن جدا و ذوب میشود. سنگهای معدن فلزی اغلب حاوی بسیاری از عناصر و ناخالصیهای دیگری است، بنابراین، ذوب کردن در از بین بردن این مواد حائز اهمیت است. فلاکس ذوب طلا اغلب طی فرآیند ذوب به سنگ معدن اضافه میشود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

توضیحات برای عکس ثبت نشده

انواع فلاکس و موارد استفاده آنها در ذوب طلا

انواع مختلف فلاکس در فرایند ذوب طلا در بازار موجود است. علاوه بر ذوب طلا، از فلاکس در زمینه‌های دیگر متالورژی و اتصال فلز نیز استفاده میشود. بوراکس، سیلیس، اسید هیدروکلریک، کلرید آمونیوم، نیترات سدیم، کربنات سدیم و کلرید روی از جمله انواع مختلف فلاکس یا مواد گدازآور هستند. همه این مواد شیمیایی عملکردهای مختلفی در ذوب طلا دارند. برای اطمینان از خالص بودن شمش طلا هرکدام از این مواد شیمیایی نقش ویژه‌ای ایفا میکنند. در ادامه برخی از نقشهای منحصر به فرد هر فلاکس به طور مختصر توضیح داده میشود.


بوراکس: یک ترکیب کریستالی سفید رنگ که به صورت پودر در دمای اتاق در دسترس است. بوراکس به پایین آمدن دمای نقطه ذوب سنگ معدن کمک میکند. این بدان معنا است که دمای پایینتر ذوب به سرعت اتفاق می‌افتد و امکان رسوب و ته‌نشین شدن فلز گرانبها را فراهم میکند. همچنین، بوراکس در تهیه اکسیدهای فلزی بسیار مؤثر و ضروری است زیرا بسیاری از فلزات دیگر تشکیل دهنده ناخالصی فلزات بسیار واکنش‌پذیری هستند. بنابراین، به راحتی در حضور بوراکس تشکیل اکسید خواهند داد. از طرف دیگر، طلا عمدتا یک عنصر بی‌اثر است و در فرآیند اکسیداسیون شرکت نخواهد کرد. از اینرو، ذوب کردن طلا به سهولت قابل انجام است. ناخالصیهای اکسیده شده به کمک بوراکس به صورت سرباره شناور و جمع‌آوری میشوند. بنابراین، راندمان و بازده فرآیند ذوب طلا بسیار افزایش یافته و مرحله جداسازی به آسانی نیز انجام میشود. مزیت این امر بدست آمدن یک شمش با خلوص بیشتر است.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

توضیحات برای عکس ثبت نشده

سیلیس: از نظر خواص و ویژگیهای گدازآور در ذوب طلا کاملاً شبیه به بوراکس است. این ماده شیمیایی از نظر انتخابی با طلا و نقره قابل حل میباشد و به همین ترتیب امکان جداسازی آسان فلز خالص از سرباره را فراهم می آورد. سیلیس با تشکیل سیلیکاتها با اکسیدهای فلزی ثبات، همگن بودن و گرانروی اندک سرباره را تضمین میکند. همچنین برخی از سنگهای معدنی به دلیل استفاده از خاک دیاتومه طی فرآیند استخراج حاوی سیلیس هستند. بنابراین، باید در استفاده از سیلیس اضافی به عنوان یک ماده شیمیایی گدازآور احتیاط کرد. سیلیس همچنین دارای اثر افزایش ویسکوزیته و روانگروی بار است و باعث میشود طلای مذاب به راحتی جریان یابد.
کربنات پتاسیم:
این ماده شیمیایی بطور عمده در کاهش دمای نقطه ذوب بار نقش مهمی ایفا میکند. این ماده شیمیایی اغلب با کربنات سدیم ترکیب میشود و از اینرو، میتوان از تاثیر گدازآور هر دو ماده شیمیایی و نیز عملکردی بهتر بهره برد.


کربنات سدیم: این ماده شیمیایی نیز یکی دیگر از مواد شیمیایی گدازآور قلیایی با قابلیت واکنش با و حذف سولفیدها از طلای خالص است. میتوان از کربنات سدیم به همراه یک گدازآور دیگر نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، ترکیب سیلیس با کربنات سدیم منجر به تشکیل سیلیکات سدیم میشود که میتواند اکسیدهایی را با فلزات ناخالص تشکیل داده و آنها را خارج کند. لازم به ذکر است که افزودن مقادیر بیش از حد کربنات سدیم به عنوان شار یا گدازآور ممکن است اثر عکس داشته باشد. دلیل این امر تشکیل سرباره چسبنده است که به راحتی جریان نخواهد یافت. بنابراین، باید در تعیین مقدار بهینه کربنات سدیم به عنوان گدازآور در هر فرآیند ذوب دقت لازم بعمل آید.
نیترات سدیم:
برخی از انواع مواد شیمیایی گدازآور در اکسیداسیون فلزات خاص مفید هستند. نیترات سدیم متعلق به این طبقه از عناصر گدازآور است. نیترات سدیم با آزاد کردن اکسیژن در دمای حدود ۵۰۰ درجه سانتیگراد فلزاتی مانند آهن، مس و روی را اکسیده میکند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

توضیحات برای عکس ثبت نشده

لتارج: در اصل یک مونوکسید سرب (اغلب به رنگ زرد) است که به عنوان ماده شیمیایی گدازآور در ذوب طلا مورد استفاده قرار میگیرد. دقیقا همانند کربنات سدیم، لتارج نیز در حذف سولفیدها از فلز خالص و استخراج آن با سرباره مفید است.
فلوئوریت:
نه اسید است نه باز؛ بلکه یک ماده شمیایی گدازآور خنثی است که به ویژه در کاهش اتلاف فلزات گرانبها در سنگهای نسوز بسیار کاربردی است. فلوئوریت با روشی شبیه به سیلیس ویسکوزیته را افزایش داده و جریان آزاد طلای مذاب خالص و سرباره را امکان‌پذیر میسازد. همچنین، این ماده شیمیایی در امر تجزیه کارآمد است. بدین ترتیب، امکان روانگروی بیشتر و کمک به جریان کلی سرباره و فلز خالص فراهم میشود. با وجود این مزایا، باید در استفاده از فلوئوریت احتیاط لازم بعمل آید، چرا که ممکن است هنگام اضافه کردن مقادیر غیر استاندارد فلوئوریت، این ماده شیمیایی با دیگ گداز واکنش نشان داده و باعث خوردگی آن شود. فلوئوریت همچنین تمایل به ایجاد تداخل در خاصیت تشکیل‌ اکسید ماده گدازآور بوراکس هنگام استفاده از این دو ماده با یکدیگر دارد.


آرد، زغال چوب و سایر عوامل کاهنده: این مواد اغلب برای کمک به تجزیه لیتارج مفید هستند و از این طریق سرب فلزی استخراج میشود. با آزاد شدن سرب، مولکولهای اکسیژن آزاد شده تا با فلزات ناخالص واکنش نشان دهند. این امر باعث میشود اکسیدهای فلزی از طریق یک فرآیند اکسیداسیون به کمک بوراکس، سیلیس و دیگر مواد شیمیایی گدازآور شکل بگیرد. شایان ذکر است که جیوه در گذشته به عنوان یک گدازآور در ذوب طلا مورد استفاده قرار می گرفته است. با این حال، به دلیل خطرات این ماده شیمیایی برای محیط زیست و نگرانیهای بسیار پیرامون محفاظت از محیط زیست و تغییرات آب و هوا، استفاده از جیوه منسوخ شده است. از این گذشته، جیوه تأثیرات منفی بر سلامتی افراد در معرض آن دارد، بنابراین، بهتر است که از این ماده شیمیایی استفاده نشود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

مزایای اضافه کردن ماده شیمیایی گدازآور هنگام ذوب طلا

از جمله مزایای استفاده از ماده شیمیایی گدازآور در فرآیند ذوب طلا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
حاشیه سود بیشتر:
استفاده از ماده شیمیایی گدازآور در ذوب طلا در نهایت باعث افزایش خلوص طلا و در نهایت تشکیل شمش یا قطعات طلا میشود. در مقایسه با افزایش درآمد همراه با خلوص بالاتر، مطمئناً هزینه خرید ماده شیمیایی گدازآور در ذوب طلا یک سرمایه گذاری عاقلانه و ارزشمند به شمار میرود. به غیر از سودهای مالی کوتاه مدت، سود اقتصادی بلند مدت هنگام استفاده از ماده شیمیایی گدازآور در ذوب طلا امری متداول است. در نتیجه، محبوبیت کسب و کار شما تنها به دلیل تولید شمش و قطعات طلا با خلوص بالا باعث تجارت مداوم و افزایش سود شما خواهد شد.
کاهش هزینه‌های انرژی
: از آنجا که استفاده از ماده شیمیایی گدازآور در ذوب طلا به کاهش دمای نقطه ذوب کمک میکند، از انرژی کمتری برای رساندن سنگ معدن به نقطه ذوب استفاده میشود. کاهش هزینه‌های مصرفی در برق یا سوخت منجر به افزایش مطلوب سطح سود شما میشود. استفاده از انرژی کمتر در فرآیند ذوب طلا نیز درنهایت به کاهش اثر کربن در این فرآیند منجر میشود.
حذف جیوه باقیمانده:
استفاده از سنگهای معدنی طلای حاوی جیوه خطرات احتمالی برای اپراتورها ایجاد میکند. در صورت استنشاق، جیوه میتواند آسیب بزرگی به ریه بزند و یا حتی منجر به مرگ شود. گرچه، بیشتر فرایندهای پالایش طلا از فرایند قطران برای از بین بردن جیوه در بار استفاده میکنند، همچنان مقادیری از جیوه باقی می‌ماند که باید طی فرایند ذوب از بین برود. افزودن ماده شیمیایی گدازآور سرعت از بین بردن و حذف جیوه باقیمانده را افزایش میدهد و در نتیجه از سلامت و ایمنی اپراتورها و پرسنل اطمینان حاصل میشود.

پیامدهای عدم استفاده از مواد شیمیایی گدازآور هنگام ذوب طلا پیامدهای عدم استفاده از مواد شیمیایی گدازآور هنگام ذوب طلا
با ذکر مزایای استفاده از مواد شیمیایی گدازآور در فرایند ذوب طلا، انجام این فرایند بدون استفاده از مواد شیمیایی گدازآور تقریباً غیرقابل تصور است. از جمله مضرات عدم استفاده از مواد شیمیایی گدازآور در فرایند ذوب طلا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
اتلاف فلز گرانبها:
عدم استفاده از مواد شیمیایی گدازآور در فرایند ذوب طلا منجر به چسبندگی کامل سرباره و در نتیجه به دام افتادن بخش عمده از طلای خالص میشود.
دشواری در جداسازی:
یکی دیگر از پیامدهای عدم کاهش ویسکوزیته فلاکس دشوار بودن روند جداسازی است. رونگروی کمتر و در نتیجه دشواری روند جدا کردن سرباره از فلز خالص مذاب نتایج عدم استفاده از مواد شیمیایی گدازآور در فرایند ذوب طلا میباشند.
ناخالصی‌های موجود در طلا برای ریخته‌گری شمش:
بدون داشتن اکسید فلزی برای تهیه مواد شیمیایی گدازآور، ناخالصیها درون طلا باقی می‌مانند. این امر منجر به ریخته‌گری قطعات و شمشهای طلای ناخالص میشود. از اینرو، از ارزش محصول نهایی فرآیند پالایش طلا کاسته میشود.

فروش انواع مواد شیمیایی در فرایند ذوب طلا

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش انواع مواد شیمیایی در فرایند ذوب طلا نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید انواع مواد شیمیایی در ذوب طلا کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی