سیلیکا ژل چیست

ژل سیلیکا نوعی شکل آمورف و متخلخل از دی اکسید سیلیسیم (سیلیس) دارای یک ساختار سه بعدی نامنظم از اتمهای سیلیسیم و اکسیژن متناوب با حفره ها و منافذ در مقیاس نانومتر است. حفره ها ممکن است حاوی آب یا برخی مایعات دیگر باشند، یا ممکن است توسط گاز یا خلا پر شوند که زروژل سیلیس نامیده می شود. سیلیکا زروژل با اندازه منافذ متوسط ۲.۴ نانومتر میل زیادی به مولکول های آب دارد و به عنوان یک ماده خشک کن به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. سیلیکا ژل یک ماده سخت و شفاف، اما به طور قابل توجهی نرم تر از شیشه سیلیس فشرده یا کوارتز است و هنگامی که از آب اشباع شود، همچنان سخت باقی می ماند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

توضیحات برای عکس ثبت نشده

سیلیکا ژل معمولاً به صورت دانه های درشت یا مهره هایی به قطر چند میلی متر است. برخی ذرات میتوانند حاوی مقادیر کمی ماده شاخص باشند که با جذب مقداری آب تغییر رنگ می دهند. بسته های کوچک کاغذی حاوی ریزذرات سیلیکا ژل که معمولاً با برچسب هشدار "خوراکی نیست"، در بسته های مواد غذایی خشک قرار داده میشوند تا رطوبت احتمالی مواد غذایی را جذب کنند. از آنجاییکه ژل سیلیکای مرطوب از محلولهای سیلیکات قلیایی تهیه میشود، ممکن است از نظر سازگاری با یک ژل نرم و شفاف شبیه به ژلاتین یا آگار متفاوت باشد و بیشتر همانند یک جامد سخت، یعنی یک زروژل همراه با آب باشد. این ماده گاهی در فرایندهای آزمایشگاهی به عنوان مثال برای جلوگیری از همرفت مایعات یا جلوگیری از نشست ذرات معلق استفاده می شود.


تاریخچه سیلیکا ژل

ژل سیلیکا از اوایل دهه ۱۶۴۰ کشف شد. این ماده در جنگ جهانی اول برای جذب بخار و گازهای موجود در کپسول ماسک گاز مورد استفاده قرار گرفت. شیوه مصنوعی تولید ژل سیلیکا توسط استاد شیمی، Walter A. Patrick، در دانشگاه جان هاپکینز در سال ۱۹۱۸ ثبت اختراع شد. در جنگ جهانی دوم، ژل سیلیکا در جنگ برای خشک نگه داشتن پنی سیلین، محافظت از تجهیزات نظامی در برابر آسیب رطوبت، به عنوان یک کاتالیزور خُردایش یا کراکینگ مایعات برای تولید بنزین با عدد اکتان و به عنوان یک پشتیبان کاتالیزور برای تولید بوتادین از اتانول (مواد اولیه برای تولید لاستیک مصنوعی) ضروری بود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

انواع ژل سیلیکا انواع ژل سیلیکا
• نوع A - ژل سیلیکا به شکل گلوله های شفاف، با منافذی به قطر تقریبی ۲.۵ نانومتر، خاصیت خشک کنندگی و ضد رطوبت که می تواند به عنوان حامل های کاتالیزور، جاذب ها، جدا کننده ها و جاذب فشار متغیر استفاده شود.
• نوع B - ژل سیلیکا به شکل گلوله های سفید رنگ شفاف با منافذی به قطر ۴.۵ ⁠ الی ۷.۰ نانومتر، جاذب مایع، خشک کننده و معطر که میتواند به عنوان حامل کاتالیزور و نیز در ساخت بسترهای حیوانات خانگی استفاده شود.
• نوع C - ژل سیلیکا با ساختاری نیمه شفاف، منافذ ریز، ماده اولیه برای تهیه بستر حیوانات خانگی، به عنوان یک ماده خشک کن و محافظ، جاذب و حامل کاتالیزور استفاده می شود.
ژل آلومینای سیلیکا – یک ماده به رنگ زرد روشن، از نظر شیمیایی پایدار، مقاوم در برابر شعله، غیر قابل انحلال به جز در اسید قلیایی یا هیدروفلوریک با قطبیت سطحی، پایداری حرارتی است که عملکرد آن بیشتر از ژل سیلیکا با منافذ ریز می باشد.
ژل سیلیکا تثبیت کننده – یک پودر جامد غیر متبلور غیر متخلخل، غیرسمی، مقاوم در برابر شعله، که باعث ایجاد طعم، شفافیت و کف موجود در نوشیدنی ها میشود و نیز ناخالصی های غیرمیکروارگانیسم ها را از بین میبرد.

خصوصیات سیلیکا ژل

مساحت سطح ویژه ژل سیلیکا (حدود ۸۰۰ مترمربع در گرم) به آن اجازه می دهد تا آب را به راحتی جذب کند و از آن به عنوان یک ماده خشک کن استفاده شود. ژل سیلیکا اغلب به عنوان جاذب رطوبت مورد استفاده قرار میگیرد که با نادیده گرفتن ساختار میکروسکوپی این ژل، مانند بسته های ژل سیلیکا یا سایر محصولات، ماده ای مناسب برای این کار است. با این حال، ژل سیلیکا باعث از بین رفتن رطوبت با استفاده از قدرت جذب برروی سطح منافذ متعدد آن است تا با استفاده از قدرت جذب کل ژل!

توضیحات برای عکس ثبت نشده

بازسازی (احیا) و تهیه سیلیکا ژل بازسازی (احیا) و تهیه سیلیکا ژل
بازسازی (احیا)
پس از اشباع با آب، ژل سیلیکا را می توان با حرارت دادن در دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد (۲۵۰ درجه فارنهایت) به مدت یک الی دو ساعت دوباره تولید کرد. برخی از انواع ژل سیلیکا در صورت قرار گرفتن در معرض آب کافی می ترکند؛ این امر در اثر شکستن کره های سیلیس هنگام تماس با آب ایجاد می شود.
تهیه ژل سیلیکا

برای تولید یک رسوبی ژلاتینی که شسته می شود، یک محلول آبی از سیلیکات سدیم را اسیدی کرده و سپس برای تولید ژل سیلیکای بی رنگ آب آن گرفته می شود. هنگامی که میزان رطوبت مورد نیاز ژل سیلیکا مشاهده شد، آمونیوم تتراکلروکوبالتات (II) (NH۴) ۲CoCl۴یا کلرید کبالت CoCl۲ افزوده می شود. این امر باعث می شود که ژل هنگام خشک شدن آبی رنگ و هنگام هیدراته شدن به رنگ صورتی تغییر رنگ دهد. به دلیل ارتباط بین سرطان و کلرید کبالت، استفاده از آن در اروپا در ژل سیلیکا ممنوع شده است. یک شاخص جایگزین متیل بنفش است که هنگام خشک شدن نارنجی و هنگام هیدراته شدن سبز رنگ میشود.

فروش سیلیکا ژل فروش سیلیکا ژل
سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش سیلیکا ژل نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید سیلیکا ژل کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی