تاثیر مواد شیمیایی بر روی ریه انسان

نومونیتیس شیمیایی التهاب ریه است که در اثر استنشاق مواد شیمیایی ایجاد و در نهایت منجر به تحریک والتهاب ریه میشود. التهاب ریه عفونی نیست. دو نوع کلی از التهاب شیمیایی ریه وجود دارد: حاد و مزمن. مواد شیمیایی که استنشاق آنها باعث بروز عوارض نشان از التهاب مانند استفراغ میشود عبارتند از باریوم مورد استفاده در تصویربرداری از روده و معده، گاز کلر (در میان سایر عوامل ریوی)، خوردن بنزین یا سایر مواد تقطیرشده نفتی، سموم دفع آفات از طریق خوردن یا جذب پوست، گازهای حاصل از آبکاری الکترولیتی، دود و سایر مواد شیمیایی. همچنین التهاب ریه میتواند از طریق تماس با مواد شیمیایی استنشاقی ایجاد شود. روغنهای نفتی دیگر مواد شیمیایی مضر برای ریه هستند. این روغنها به دلیل چگالی کم، به راحتی جذب ریه میشوند و در کودکان میتواند مانع از تنفس طبیعی و در نتیجه منجر به از بین رفتن سلول های مغزی و فلج دائمی و یا آسیب مغزی میشود.


استنشاق و قرار گرفتن در معرض گاز و مواد شیمیایی

قرار گرفتن در معرض دودهای شیمیایی ممکن است باعث سرفه، تنگی نفس، سوزش چشم، بینی و گلو و درد قسمت فوقانی قفسه سینه و همچنین تهوع، سردرد و سرگیجه شود. درمان این مشکلات تنفس و استنشاق هوای تازه است که در صورت برطرف نشدن کامل این علائم طی ۲۴ ساعت برای جلوگیری از آسیب به ریه باید به پزشک مراجعه کرد.
بروز علائم ناشی از استنشاق و قرار گرفتن در معرض گاز و مواد شیمیایی به نوع گاز یا ماده شیمیایی استنشاق شده و مدت زمان استنشاق بستگی دارد. این علائم ممکن است شامل تحریک چشم یا بینی، سرفه، وجود خون در خلط و تنگی نفس باشد. با استفاده از اشعه X برروی قفسه سینه، سی تی اسکن و تستهای تنفسی میتوان میزان آسیب به ریه را مشخص کرد. برای درمان مشکلات تنفسی و ریه ناشی از استنشاق و قرار گرفتن در معرض گاز و مواد شیمیایی میتوان از اکسیژن و داروهایی برای باز کردن مجاری تنفسی و کاهش التهاب استفاده کرد. انواع متنوعی از گازها مانند کلر، فسژن، دی اکسید گوگرد، سولفید هیدروژن، دی اکسید نیتروژن و آمونیاک ممکن است به طور ناگهانی در حوادث صنعتی آزاد شوند و باعث تحریک شدید ریه ها شود. به علاوه، از این گازها به عنوان عوامل شیمیایی در جنگ استفاده میشده است.


گازهایی مانند کلر و آمونیاک به راحتی حل می شوند و فوراً باعث تحریک دهان، بینی و گلو میشوند. معمولا قرار گرفتن در معرض این گونه گازها هنگام ترکیب آمونیاک با محصولات تمیزکننده خانگی مانند مواد شیمیایی سفیدکننده رخ میدهد که منجر به آزادشدن گاز تحریک کننده کلرامین میشود. برخی از گازها مانند دی اکسید نیتروژن به راحتی قابل انحلال نیستند؛ بنابراین، باعث بروز علائم هشدار دهنده ابتدایی ناشی از قرار گرفتن در معرض گاز مانند تحریک بینی و چشم ها نمیشوند. چنین گازهایی میتوانند باعث التهاب ریه و مجاری تنفسی (برونشیولیت) و یا منجر به تجمع مایعات در ریه (ورم ریوی) شوند. بیماری کارگران سیلو (کسانی که سیلو را پر میکنند) ناشی از استنشاق گازدودهای حاوی دی اکسید نیتروژن هنگام پر کردن سیلوی مرطوب با به طور مثال ذرت تازه یا غلات است. تا ۱۲ ساعت پس از استنشاق مایعات در ریه انباشته میشود.


استنشاق برخی از گازها و مواد شیمیایی همچنین ممکن است باعث بروز یک واکنش آلرژیک و در نهایت منجر به التهاب و در برخی موارد ایجاد زخم داخل یا اطراف نایژه و نایچه های ریه شود. گازهای رادیواکتیو که در حادثه راکتور هسته ای آزاد میشوند، ممکن است سالها پس از استنشاق باعث بروز سرطان ریه و سایر سرطانها شود. استنشاق سایر گازهای میتواند باعث مسمومیت کل بدن (از جمله مشکل تنفس) شود زیرا این گازها (مانند سیانید) برای سلولهای بدن سمی هستند و یا به دلیل اینکه گازهایی مانند متان یا مونوکسید کربن جایگزین اکسیژن در خون میشوند و در نتیجه کمبود اکسیژن برای بافتها را در پی دارند. در برخی از افراد، استنشاق مقادیر اندک گاز یا مواد شیمیایی دیگر طی مدت طولانی ممکن است منجر به برونشیت مزمن (التهاب مسیرهای جریان هوا) شود. همچنین استنشاق برخی از مواد شیمیایی مانند ترکیبات آرسنیک و هیدروکربنها میتواند سرطانزا باشد. بسته به نوع ماده ای که استنشاق میشود، سرطان ممکن است در ریه ها یا نقاط دیگر بدن بروز کند.


علائم، پیشگیری و درمان علائم، پیشگیری و درمان
گازهای محلول مانند کلر، آمونیاک و اسید هیدروفلوئوریک ،در عرض چند دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض آنها باعث سوزش شدید چشمها، بینی، گلو، نای و مسیرهای جریان هوا می شوند. علاوه بر این، این گازها اغلب باعث سرفه و وجود خون در خلط و نیز گرفتگی و تنگی نفس متداول است. گازهایی مانند دی اکسید نیتروژن و ازون با قابلیت انحلال کمتر ممکن است باعث تنگی نفس شدید، آسیب طولانی مدت به ریه و ایجاد خس خس مزمن شوند.
بهترین راه برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گازها و مواد شیمیایی استفاده از تجهیزات و رعایت نکات ایمنی هنگام کار با اینگونه مواد است. افرادی که از محصولات تمیزکننده یا سایر مواد شیمیایی در منزل استفاده می کنند باید محل مورد نظر دارای تهویه مناسب باشد. کشاورزان باید بدانند که قرار گرفتن در معرض اتفاقی گازهای سمی موجود در سیلوها حتی خطرناک است.
اکسیژن جزء اصلی درمان برای افرادی است که در معرض گازها و مواد شیمیایی قرار میگیرند. اگر آسیب وارد شده ریه شدید باشد، ممکن است فرد به تنفس مکانیکی نیاز داشته باشد. داروهایی که باعث باز شدن مجاری تنفسی میشوند، تزریقات وریدی و آنتی بیوتیکها نیز مفید هستند. کورتیکواستروئیدها مانند پردنیسون اغلب برای کاهش التهاب ریه تجویز میشوند.

فروش مواد شیمیایی

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید مواد شیمیایی کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

مقالات تخصصی مواد شیمیایی

فروشگاه انواع سیم و کابل شاهین محصولات مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اولین دسته به فروش انواع کابل مفتول کولری اختصاص یافته است. شما می توانید انواع کابل کیسه ای را در این سایت پیدا کنید. به راحتی می توانید وضعیت فروش انواع کابل تلفنی / مخابراتی زوجی J-Y(ST)Y را در این سامانه بررسی نمایید. در بخش دیگری از سایت، شاهد فروش انواع کابل هوشمند (KNX) خواهید بود. در سامانه مذکور فروش انواع کابل نسوز (هالوژن فری) HFFR نیز رخ می دهد. حتی می توان برای فروش انواع سیم مفتول ارت نیز به آنجا مراجعه نمود. در منویی دیگر می توان فروش انواع سیم نایلونی (بند تخت - NYZ) را به راحتی دید. ماجرا از فروش سیم و کابل برق در اراک شروع یم شود. بدون وقفه فروش سیم و کابل در لاله زار برقرار است. پاسخ سیم افشان بهتر است یا مفتولی را در آنجا پیدا خواهید کرد. همچنان در حال فروش سیم برق ساختمانی در تهران می باشند. این واقعه در شهر دیگری هم هست و شاهد فروش سیم برق ساختمانی در اصفهان می باشیم. با معرفی ۲ نمونه از بهترین سیم برق ساختمانی {۲۰۲۴-۱۴۰۲} در خدمت شما عزیزان هستیم. لازم است تا به سراغ موضوع فروش کابل نسوز (هالوژن فری) در لاله زار نیز برویم. اینکه بفهمیم وضعیت فروش کابل نسوز (هالوژن فری) HFFR در اصفهان به چه ترتیب است، به نظر مهم می رسد. ما فروش کابل هوشمند (KNX) در اصفهان هم داریم. بیایید فروش کابل مفتول کولری در اصفهان را هم بررسی کنیم. نباید از فروش کابل مخابراتی (تلفنی) زوجی j-y(st)y در اصفهان غافل شد. خیلی ها می خواهند بدانند بهترین کابل کواکسیال ماهواره کدام است. با این حال بهتر است پیگیر فروش کابل کواکسیال در اصفهان باشیم. در کنار آن به فروش کابل کواکسیال در شیراز نیز نگاهی بیندازیم. از مباحث حائز اهمیت دیگر فروش سیم برق موتور کولر آبی و کولر گازی را باید نام برد. پیگیر فروش کابل آنتن تلویزیون هم هستیم. موضوع کابل برق صنعتی بسیار مهم محسوب می شود. احتمالا به سیم برق پمپ آب | کابل برق پمپ آب هم احتیاج خواهد شد. فروش سیم تلویزیون را از کجا پیگیر باشیم. باید دید فروش سیم افشان (NYMHY) در اصفهان به چه صورت است. حواسمان باید به فروش سیم افشان (NYMHY) در شیراز نیز باشد. احتمالا نیاز باشد فروش سیم و کابل صنعتی در اصفهان را هم بررسی کنیم. در زمان مناسب به فروش سیم و کابل صنعتی در شیراز هم خواهیم پرداخت. بگذارید فروش سیم و کابل صنعتی در تبریز را هم آغاز کنیم.