استون چیست؟

استون یا پروپانون، یک ترکیب آلی با فرمول (CH۳) ۲CO، ساده ترین و کوچکترین کتون و نیز مایعی بی رنگ، بسیار فرار و قابل اشتعال با بوی تند مشخص است. استون با آب قابل ترکیب است و به عنوان یک حلال آلی مهم در نوع خود در صنعت، خانه و آزمایشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. حدود ۶.۷ میلیون تن استون در سال ۲۰۱۰ در سراسر جهان تولید شده است که عمدتا برای استفاده به عنوان حلال و تولید متیل متاکریلات و بیسفنول استفاده میشود. استون یک عنصر سازنده در شیمی آلی است. استفاده های خانگی آشنا از استون به عنوان پاک کننده لاک ناخن و به عنوان رقیق کننده رنگ است. این ماده در ایالات متحده از معافیت ترکیبات آلی فرار (VOC) برخوردار است. استون در بدن انسان از طریق فرآیندهای متابولیکی طبیعی تولید و دفع می شود؛ استون به طور معمول در خون و ادرار وجود دارد؛ افراد دیابتی استون را به میزان بیشتری تولید می کنند؛ از رژیم های کتوژنیک که باعث افزایش اجسام کتونی مانند استون، اسید β-هیدروکسی بوتیریک و اسید استواستیک در خون میشود، برای مقابله با حملات صرعی در نوزادان و کودکان استفاده می شود.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

توضیحات برای عکس ثبت نشده

تاریخچه استون

اولین بار استون توسط آندریاس لیباویوس در سال ۱۶۰۶ با تقطیر استات سرب (II) تولید شد. در سال ۱۸۳۲، شیمی دان فرانسوی، Jean-Baptiste Dumas، و شیمی دان آلمانی، Justus von Liebig، فرمول تجربی استون را ارائه دادند. کردند. در سال ۱۸۳۳، آنتوان بوسی، شیمی دان فرانسوی، استون را با افزودن پسوند -one به ریشه اسید مربوطه (یعنی اسید استیک) نام گذاری کرد. در سال ۱۸۵۲، الکساندر ویلیام ویلیامسون، شیمی دان انگلیسی، متوجه شد که استون متیل استیل است؛ یک سال بعد، شیمیدان فرانسوی، چارلز فردریک گرهاردت، نیز این موضوع را تایید کرد. در سال ۱۸۶۵، شیمی دان آلمانی، آگوست ککوله، فرمول ساختاری مدرن استون را منتشر کرد. با این وجود، یوهان یوزف لوشمیت در سال ۱۸۶۱ ساختار استون را ارائه داده بود، اما کتابچه منتشر شده خصوصی اوچندان مورد توجه قرار نگرفت. در طول جنگ جهانی اول، Chaim Weizmann فرآیند تولید صنعتی استون (فرآیند Weizmann) را توسعه داد.


تولید استون تولید استون
در سال ۲۰۱۰، ظرفیت تولید استون در سراسر جهان ۶.۷ میلیون تن در سال تخمین زده شد. بزرگترین تولیدکننده استون INEOS (اینیوس، شرکت چندملیتی صنایع شیمیایی) است که ۱۷٪ از ظرفیت جهان را در اختیار دارد و همچنین دارای ظرفیت قابل توجهی (۷-۸٪) توسط میتسوی، سونوکو و شل در سال ۲۰۱۰ است. این شرکت همچنین بزرگترین سایت تولید جهان (۴۲۰،۰۰۰ تن در سال) در Beveren (بلژیک) را در اختیار دارد.
روش فعلی برای تولید استون

استون به طور مستقیم یا غیرمستقیم از پروپیلن و تقریباً ۸۳٪ استون از طریق فرآیند کومن تولید می شود؛ در نتیجه، تولید استون به تولید فنل گره خورده است. در فرآیند کومن، بنزن با پروپیلن آلکیله می شود تا کومن تولید شود که توسط هوا اکسید شده و فنل و استون را تولید می کند. فرآیندهای دیگر شامل اکسیداسیون مستقیم پروپیلن (فرآیند واکر-هوخست) یا هیدراتاسیون پروپیلن برای تشکیل ۲-پروپانول است که به استون اکسید (دهیدروژن) می شود.
روشهای قدیمی برای تولید استون

پیش از این، استون با تقطیر خشک استات، به عنوان مثال استات کلسیم، در دکربوکسیلاسیون کتونیک تولید می شد. پس از آن، در طول جنگ جهانی اول، استون با استفاده از تخمیر استون-بوتانول-اتانول با استفاده از باکتری Clostridium acetobutylicum تولید شد. سرانجام، با یافتن روشهای جدیدتر با بازده بهتر، این تخمیر استون-بوتانول-اتانول رها شد.

خواص شیمیایی استون خواص شیمیایی استون
کتو/انول تاتومریسم
مانند اکثر کتون ها، استون، تاتومریسم کتو-انول را به نمایش می گذارد که در آن ساختار اسمی "کتو" (CH۳) ۲C = O استون خود در تعادل با ایزومر "انول" (CH۳)C(OH)=(CH۲) (prop-۱-en-۲-ol) است. در بخار استون در دمای محیط، تنها ۲.۴×۱۰−۷ درصد از مولکول ها به شکل انول هستند. با این وجود، فرم انول از نظر شیمیایی در برخی واکنش های شیمیایی حائز اهمیت است.
بیوشیمی استون
بیوسنتز

مقادیر کمی استون با دکربوکسیلاسیون اجسام کتون در بدن تولید می شود. برخی از الگوی های غذایی، از جمله روزه داری طولانی مدت و رژیم های غذایی حاوی چربی بالا با کربوهیدرات کم می توانند باعث تولید کتوز شود که در آن استون در بافت بدن تشکیل می شود. برخی از شرایط سلامتی بدن مانند اعتیاد به الکل و دیابت، می تواند باعث ایجاد کتواسیدوز، کتوز غیرقابل کنترل، که خود منجر به افزایش شدید و به طور بالقوه کشنده اسیدیته خون شود. از آنجا که استون محصول جانبی تخمیر است، محصول جانبی صنعت تقطیر می باشد. استون می تواند از طریق اکسیداسیون ایزوپروپانول یا از طریق تجزیه خودبخود یا آنزیمی استواستات (اجسام کتونی) در افرادی با اجسام کتونی در بافتها و مایعات بدن تولید شود.
متابولیسم استون

اگرچه طبق برخی از منابع فعلی، استون نمی تواند متابولیزه شود، شواهدی بر خلاف این امر در دسترس است. استون می تواند توسط CYP۲E۱ از طریق متیل گلیوکسال به D-لاکتات و پیروات و در نهایت گلوکز یا انرژی، یا با استفاده از یک مسیر متفاوت از طریق پروپیلن گلیکول به پیروات، لاکتات، استات (قابل استفاده برای انرژی) و پروپیونالیدید، متابولیزه شود.

فروش استون فروش استون
سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش استون نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید استون کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی