تفاوت کربومر(پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید چیست؟

اسید اکریلیک و روش تولید اسید اکریلیک و روش تولید
اکریلیک اسید که با نام پروپنوئیک اسید نیز شناخته میشود یک ترکیب آلی با فرمولCH۲ = CHCOOH است. اکریلیک اسید ساده ترین اسید کربوکسیلیک اشباع نشده متشکل از یک گروه وینیل است که مستقیماً به انتهای اسید کربوکسیلیک متصل می شود. اکریلیک اسید یک مایع بی رنگ دارای بوی خشک یا ترش است. اکریلیک اسید با آب، الکل ها، اترها و کلروفرم قابل اختلاط است. اسید اکریلیک با اکسیداسیون پروپیلن تولید می شود که محصول جانبی تولید اتیلن و بنزین است. روشهای بسیاری برای تولید اکریلیک اسید در دسترس است؛ یکی از این روش ها هیدروکربوکسیلاسیون استیلن است که در گذشته از آن استفاده میشده است. این روش به نیکل کربونیل، فشار زیاد مونوکسیدکربن و استیلن نیاز دارد که در مقایسه با پروپیلن نسبتاً گران قیمت است.
اسید اکریلیک زمانی توسط هیدرولیز اکریلونیتریل، ماده ای که از پروپن به وسیله آموکسیداسیون حاصل می شود، تولید می شد، اما دیگر از این روش استفاده نمیشود چرا که باعث تشکیل محصولات جانبی آمونیم میشود که باید دفع شوند. دیگر مواد اولیه تولید اسید اکریلیک اتنون و اتیلن سیانوهیدرین هستند.

واکنشها و کاربردهای اسید اکریلیک

اسید اکریلیک تحت واکنشهای معمول یک نوع اسید کربوکسیلیک قرار می گیرد. هنگام واکنش اسید اکریلیک با یک الکل، استر مربوطه تشکیل میشود. استرها و نمک های اسید اکریلیک در کل به عنوان اکریلات (یا پروپنوات) شناخته می شوند. متداولترین استرهای آلکیل اسید اکریلیک عبارتند از متیل، بوتیل، اتیل و ۲ اتیل هگزیل آکریلات. از ترکیب اسید اکریلیک و استرهای آن از طریق واکنش در پیوند دوگانه خود، هموپلیمرها یا کوپلیمرها، و در ترکیب با مونومرها مانند اکریل آمیدها، اکریلونیتریل، ترکیبات وینیل ، استایرن و بوتادین باعث تشکیل اسید هموپلیمرها یا کوپولیمرهایی میشود که در تولید انواع پلاستیک، پوشش، چسب، الاستومر و همچنین جلا و رنگ های کف استفاده میشوند. اکریلیک اسید ترکیبی است که در بسیاری از صنایع مانند صنعت پوشک، صنعت تصفیه آب یا صنایع نساجی مورد استفاده قرار می گیرد. افزایش در تولید اکریلیک اسید در نتیجه استفاده از این محصول در سایر کاربردها از جمله محصولات بهداشتی و آرایشی و شوینده ها است.

تفاوت کربومر(پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید چیست؟

تفاوت کربومر(پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید چیست؟

پلی اسید اکریلیک و کاربردهای آن

پلی اسید اکریلیک با نام تجاری کربومر، یک پلیمر مصنوعی با وزن مولکولی بالای اسید اکریلیک است. پلی اسید اکریلیک میتواند هوموپلیمرهای اسید اکریلیک یا با آلیل اتر پنتا آریتریتول، آلیل اتر ساکارز یا آلیل اتر پروپیلن دارای پیوند عرضی باشد. پلی اسید اکریلیک در محلول آب با pH خنثی، یک پلیمر آنیونی است؛ بدان معنا که بسیاری از زنجیره های جانبی پلی اسید اکریلیک پروتون های خود را از دست می دهند و بار منفی به دست می آورند. این امر باعث تشکیل پلی الکترولیت های پلی اسید اکریلیک با توانایی جذب و نگهداری آب و تورم تا چندین برابر حجم اصلی آن میشود.


پلی اسید اکریلیک خشک به صورت پودر کرکی و سفید رنگ که اغلب به عنوان ژل در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شوند، به فروش می رسد. نقش پلی اسید اکریلیک در مواد آرایشی این است که مواد جامد موجود در مایعات را به حالت تعلیق درمی آورد، از جدا شدن امولسیون ها جلوگیری و قوام جریان مواد آرایشی را کنترل می کند. کدهای پلی اسید اکریلیک یا کربومر (۹۱۰، ۹۳۴، ۹۴۰، ۹۴۱ و ۹۳۴P) نشانه ای از وزن مولکولی و اجزای خاص پلیمر آن است. برای استفاده در بسیاری از کاربردها از پلی اسید اکریلیک به شکل نمک های فلز قلیایی یا آمونیوم مانند سدیم پلی اکریلات بهره برده می شود. در شکل پودر خشک پلی اسید اکریلیک، یون های سدیم با بار مثبت به پلی اکریلات متصل می شوند، اما در محلول های آبی یون های سدیم می توانند جدا شوند که این امر منجر به تشکیل یک ژل متورم می شود که می تواند مقدار زیادی آب جذب کند.

تفاوت کربومر(پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید چیست؟

تفاوت کربومر(پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید چیست؟

اسید پلی اکریلیک یک پلی الکترولیت آنیونی ضعیف است که درجه یونیزاسیون آن به pH محلول بستگی دارد. در شکل غیر یونیزه اسید پلی اکریلیک در pHهای پایین، PAA ممکن است با پلیمرهای مختلف غیریونی مانند پلی اتیلن اکسید، پلی N-وینیل پیرولیدون، پلی اکریل آمید و برخی از اترهای سلولزی ارتباط برقرار کند و مجتمع های بین پلیمر پیوندی به همراه هیدروژن تولید کند. در محلول های آبی PAA همچنین می تواند با پلیمرهای دارای بار مخالف مانند ، کیتوزان، سورفاکتانت ها و مولکول های دارویی نظیر استرپتومایسین، چند کمپلکس ایجاد کند.


فروش کربومر (پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید فروش کربومر (پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید
سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. کربومر (پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید نیز به عنوان دو ماده شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید کربومر (پلی آکریلیک اسید) و آکریلیک اسید کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

مقالات تخصصی مواد شیمیایی