تولید پارچه های سه بعدی با نیترات نقره

کاربرد های خاص نیترات نقره

اخیراً، روشی برای ساخت پارچه های ضد باکتری با اثربخشی ضد باکتریایی همراه با طیف گسترده طولانی مدت مقاوم در برابر بیش از ۴۰ نوع باکتری ابداع شده است. تولید پارچه های سه بعدی با نیترات نقره بسیار جالب می باشد. پارچه توسط انحلال نیترات نقره در آب، افزودن آب آمونیاک به محلول برای تشکیل یون کمپلکس نقره-آمونیاک، افزودن گلوکز برای تشکیل ماده شستشو، افزودن پارچه به ماده شستشو و اتو کشیدن پارچه توسط اتوی الکتریکی یا ماشین نورد گرم تولید می شود. استفاده از آب آمونیاک در واکنش مشکلات زیادی ایجاد می کند. اول از همه اینکه آب آمونیاک دارای بوی شدید و تند است که باعث تنگی نفس و تحریک پوست و غشاهای مخاطی کارگران می شود. دوم، آب آمونیاک باعث آلودگی محیط می شود. در نهایت، استفاده از آب آمونیاک برای تولید نخ متصل به نقره گران قیمت است. نقره از طریق کاهش نیترات نقره با یک عامل کاهنده که آب آمونیاک یا آمونیاک نیست، ساخته می شود. عامل کاهنده ترجیحا گلوکز، ویتامین C یا هیدرات هیدرازین (H۲NNH۲.H۲O) است. تولید پارچه‌های سه بعدی که در ساخت آنها از نیترات نقره و تیتانات‌‎ روی استفاده میشود، کاربرد اخیر نقره نیترات است. از این پارچه‌ها در میادین جنگ و در مکان‌های آلوده به بمب‌های شیمیایی استفاده میشود.

تولید پارچه های سه بعدی با نیترات نقره

کاربرد های خاص نیترات نقره

نقره با خاصیت ضدباکتریایی و ضدمیکروبی می‌تواند باعث پاکسازی و ازبین‌رفتن عوامل میکروبی حاصل از این بمب‌‌های شیمیایی شود. همچنین اختراع حاضر روشی برای تولید نخ ضد میکروبی فراهم می کند. این روش شامل (۱) مخلوط کردن محلول آبی نیترات نقره با محلول آبی عامل کاهنده برای تشکیل محلول حاوی نانوذرات نقره است (عامل کاهنده آمونیاک یا آب آمونیاک نیست)؛ (۲) غوطه ور کردن نخ در محلول نانو ذرات نقره برای اتصال ذره نانو نقره به نخ؛ و (۳) دهیتراته و خشک کردن نخ متصل به نانو ذرات نقره برای تشکیل نخ با خاصیت ضد میکروبی است. ترجیحاً، چربی نخ پیش از غوطه ور شدن در محلول حاوی نانو ذرات نقره گرفته می شود. به علاوه، پس از اتصال نانو ذرات نقره به نخ و قبل از آبگیری و خشک شدن نخ متصل به آن، می توان نخ را با حرارت دادن در دمای ۱۶۰-۱۲۰ درجه سانتیگراد برای حدود ۴۰-۶۰ دقیقه شستشو داد و تصفیه کرد. کاربرد های نیترات نقره بسیار زیاد می باشد. به عنوان مثال می توان به کاربرد نقره نیترات در صنعت جواهرسازی یا  کاربرد نیترات نقره و کاربرد آن در عکاسی اشاره نمود.


همچنین، ترجیحاً، محلول آبی نیترات نقره و محلول آبی حاوی عامل کاهنده مذکور در دمای ۴۰- ۰ درجه سانتیگراد ترکیب می شوند و یا تا زمانی که مخلوط محلول آب نیترات نقره و محلول آبی حاوی عامل کاهنده، بی رنگ و یا شفاف شود. محلول آبی ترجیحاً حاوی آب است. بهتر است برای هر لیتر از محلول حاوی نانو ذرات نقره، این محلول حاوی ۲-۴۰ گرم نیترات نقره و ۰/۵۲-۶ گرم عامل کاهنده، ترجیحاً گلوکز باشد. نیترات نقره و گلوکز در این محلول ترجیحاً با وزن تقریبی به نسبت ۸۰/۰: ۰۳: ۱ است. قطر نانو ذرات نقره حاصله بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر و نخ ضد باکتری حاوی حدود ۰.۲٪ تا ۱.۵٪ وزن نقره به شکل نانو ذرات نقره است. با خرید نیترات نقره از سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰o۲ می توانید به جمع کثیر کاربران این سایت بپیوندید.

تولید انواع پارچه های سه بعدی با نیترات نقره

نیترات نقره و تولید پارچه های سه بعدی

برای تصفیه نانو ذرات، نانو ذرات کروی به صورت دو بعدی به طور مساوی بر روی سطح پارچه توزیع میشوند. هنگامی که نمونه تصفیه شده با پلی دوپامین در یک محلول نیترات نقره غوطه ور می شود، یون های Ag + در محلول با گروه های OH− در لایه پلی دوپامین پیوند می خورند. در نتیجه، یونهای Ag + تجمع یافته و به عنوان نقاط واکنش برای تبدیل شدن به نانوذرات نقره عمل می کنند. افزودن یک عامل کاهنده در این زمان محلول شفاف را به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری تبدیل میکند؛ کاتیونهای نقره در محلول، الکترونها را از عامل کاهنده دریافت و برای رسیدن به حالت انرژی کم جمع‌آوری میکند. همانطور که Ag + و الکترونها در اطراف نقاط واکنش تجمع می یابند، آنها به نانو ذرات کروی تبدیل می شوند. واکنش زمانی خاتمه می یابد که دیگر تجمع در لایه پلی دوپامین وجود نداشته باشد و رسوبات نقره در محلول تشکیل شده باشد.


تولید پارچه های سه بعدی با نیترات نقره
مکانیسم یکسانی برای تصفیه مس نیز وجود دارد. هنگامی که نمونه تصفیه شده با پلی دوپامین در یک محلول آبی استات مس غوطه ور می شود، هنگامی که کاتیون های مس متصل به پلی پرپامین، الکترونها را از عامل کاهنده دریافت می کنند، مس تجمع می یابد. برای تصفیه ترکیبی مس و نقره، نانوذرات در اندازه های مختلف، ناهمواری ها و زبری نانو سه بعدی را بر روی سطح پارچه ایجاد می کنند. اختلاف پتانسیل الکترود استاندارد (E °) بین مس و نقره منجر به واکنشهای کاهنده-اکسنده با ایجاد پیوندهای بین مس و نقره می شود. این واکنش کاهنده-اکسنده تا جایی ادامه می یابد که دیگر هیچ کاتیون نقره برای واکنش در سطح نانوذرات مس وجود نداشته باشد. در این فرآیند، نانوذرات نقره کاهش یافته به سطح نانوذرات مس متصل به پارچه متصل شده و به صورت سه بعدی باعث تشکیل کریستال می شوند.

محصولات مشابه

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی