مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نساجی

شیمی نساجی شاخه‌ای از شیمی است که اصول اولیه و اصلی شیمی در منسوجات و مواد نساجی و اصلاح عملکردی و زیبایی‌شناختی آنها در موارد مفید و مطلوب را به کار می برد. آشنایی با مواد شیمیایی در صنعت نساجی را با ما تجربه کنید. شیمی در نساجی آنلاین را میتوان به سه بخش تقسیم کرد: شیمی رنگرزی و تکمیل کالای نساجی، شیمی فیبر و پلیمر و یک بخش جدیدتر که با علم مواد در ارتباط است و ترکیب مواد مختلف نساجی را شامل میشود. در صنعت نساجی، شیمیدانان در زمینه تحقیق و توسعه، توسعه فرآیند، اصلاح فرآیند، خدمات فنی، آزمایشات زیست محیطی و عملیات رنگرزی و تکمیل کالای نساجی فعالیت می کنند. مطالعه شیمی نساجی با دانش الیاف طبیعی و مصنوعی آغاز میشود. تعامل بین شیمی نساجی و علم مواد نیز در حال افزایش است. شیمی نساجی شامل کاربرد اصول شیمی سطح در فرآیندهایی مانند رنگرزی و تکمیل کالای نساجی است. همچنین شیمی آلی را در ترکیب و فرمولاسیون محصولات مورد استفاده در این فرایندها شامل میشود. می توانید برای خرید پارچه و آشنایی با انواع آن، به مراجع مربوطه مراجعه کنید.


طی فرآیند تولید، پارچه‌ها باید از یک فرایند طولانی مدت شیمیایی و غیرشیمیایی عبور کنند. روند تکمیل کالای نساجی شامل تهیه و پیش آماده سازی، رنگرزی، چاپ و پالایش پارچه میباشد. برخی از محصولات شیمیایی نساجی مواد شیمیایی کاملاً تخصصی مانند زیست کشها، مواد شیمیایی ضدآتش، مواد دافع آب و اندازه تارها هستند. سایر مواد شیمیایی از جمله روغن و گریس امولسیون، نشاسته، روغنهای سولفاته شده، مومها و برخی مواد فعال کننده سطح یا سورفکتانتها نسبتاً ساده یا ترکیبی  هستند. بیش از شصت نوع مواد شیمیایی نساجی مجزا در تشکیل نخ، آماده سازی پارچه و تکمیل کالای نساجی، لمینیت و روکش منسوجات و سایر کاربردهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرند.


مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نساجی

دسته بندیها و زیر شاخه‌ها: از آماده سازی منسوجات گرفته تا تکمیل کالای نساجی، دسته بندیها و زیر شاخه های مختلفی از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرند:
۱. مواد شیمیایی در مرحله آماده سازی:
 مواد شیمیایی تمیزکننده، مواد شیمیایی مورد استفاده در شستشوی اولیه با کف اندک، مواد شیمیایی خیس کننده، مواد شیمیایی مرطوب کننده با کف اندک، مواد شیمیایی برای گرفتن سختی آب، مواد شیمیایی برای مرسریزه، تثبیت کننده های پراکسید، مواد شیمیایی برای حذف پراکسید، خنثی کننده ها
۲. مواد شیمیایی رنگرزی در نساجی:
حل کننده ها و پراکنده سازها، مواد شیمیایی یکنواخت ساز، مواد شیمیایی در شستشو با صابون، مواد رنگرزی
۳. مواد شیمیایی رنگرزی و چاپ: مواد شیمیایی یکنواخت ساز در حمام رنگرزی، غلظت دهنده ها، چسبها، تمیزکننده های لکه، مواد شیمیایی ضدلک
۴- مواد شیمیایی در تکمیل کالای نساجی: فلسها یا خمیرهای نرم کننده کاتیونی، فلسها یا خمیرهای نرم کننده غیر یونی، فلسها یا خمیرهای نرم کننده غیرآنیونی، نرم کننده های واکنشی، فلسهای نرم کننده محلول در آب سرد
۵- عوامل ضد انعقاد:
مواد شیمیایی تکمیلی ریسیدن، مواد شیمیایی کمکی ریسیدن


برخی از مواد شیمیایی تخصصی در نساجی عبارتند از مواد شیمیایی پایه (اسید استیک، اسید اگزالیک، سدیم کربنات، سدیم هیپوکلریت، اسید سولفوریک)؛ عوامل سفیدکننده (پراکسید هیدروژن ۵۰٪)؛ نمک یا الکترولیتها (سولفات سدیم، نمک معمولی، نمک تصفیه شده، سود سوز آور یا کاستیک سودا یا سدیم هیدروکسید، مروارید سود سوزآور)؛ مواد شیمیایی شوینده و تمیزکننده (Invadine DA، Invatex CS، Cibafluid C) وغیره.


نام و کاربرد مواد شیمیایی مختلف در صنعت نساجی

آنزیمها: فعالیت آنزیم هنگام شستشوی آنزیم باعث هیدرولیز سلولز میشود. در ابتدا، آنزیم به الیاف پرتاپی حمله و آنها را هیدرولیز میکند. سپس، نخ داخل پارچه را هدف قرار میدهد و آن را تاحدودی هیدرولیز میکند. در نتیجه، رنگ از نخ خارج میشود و یک رنگ محو بدست می آید.
مواد شیمیایی شوینده:
خواص شیمیایی، پلی گلیکول اتر الکل چرب در محلول آبی و گلیکولی است. مواد شیمیایی شوینده به طور گسترده در مرحله آماده سازی مداوم و ناپیوسته انواع الیاف و ترکیبات آنها به منظور حذف ناخالصیها، آلودگیهای روغنی معدنی از منسوجات، لکه شویی منسوجات برای رنگرزی و چاپ محصولات کاملاً سفید و رنگی استفاده میشود.
اسید استیک (CH۳COOH):
استیک اسید برای خنثی کردن منسوجات از محیط قلیایی و کنترل مقدار pH در حمام شستشو استفاده میشود.
مواد شیمیایی ضدلک:
از مواد شیمیایی ضدلک برای جلوگیری از رنگرزی نخهای پارچه جین (نخ سفید)، قسمتهای سفیدرنگ لباس، سطوح، پارچه‌ها و افزایش درخشندگی پارچه‌ها استفاده میشود و همچنین به عنوان ماده ضدچروک عمل میکند.


پودرهای شیمیایی سفیدکننده: پودر سفیدکننده یک ماده اکسیدکننده است. از آن در کارگاه شستشو برای رنگ کردن پارچه‌های جین استفاده میشود. خروجی استفاده از این ماده شیمیایی یک سایه تیره، متوسط و روشن بر روی پوشاک خواهد بود.
سدیم هیپوسولفیت:
برای خنثی کردن اثر شیمیایی سفیدکننده کلر از منسوجات میتوان از هیپوسولفیت سدیم استفاده کرد.
سود سوزآور:
سود سوزآور طی مرحله سفیدکردن با حذف رنگ باعث تغییر رنگ لباس شده و از قدرت پاک کنندگی مناسبی برخوردار است. این کار باعث میشود ظاهر لباس قدیمی و کهنه به نظر برسد.
سدیم کربنات:
 کربنات سدیم برای تجزیه رنگ رنگدانه باعث ایجاد قلیا میشود. سدیم کربنات به یکنواخت کردن عمل سفید کردن کمک میکند. این ماده شیمیایی دارای قدرت تمیز کنندگی است و به محو کردن رنگ و لعاب لباس کمک میکند. همچنین برای تثبیت رنگ در حمام رنگ استفاده میشود.
سدیم بیکربنات:
بی کربنات سدیم در کارگاه شستشو در حمام سفید کردن به همراه پودر سفید کننده برای ایجاد سایه روشن بر روی پارچه جین استفاده میشود. این کار به راحتی و در حداقل زمان ممکن قابل انجام میباشد؛ در نتیجه باعث افزایش تولید و کاهش هزینه میشود.

پتاسیم پرمنگنات: پرمنگنات پتاسیم به اصطلاح هنگام سنگ شور کردن در رنگرزی پوشاک استفاده میشود. در این مرحله همچنین میتوان این ماده شیمیایی را از یک محفظه بر روی لباس اسپری کرد و قسمتی از پارچه یا لباس را به رنگ سفید یا روشن تغییر داد.
مواد شیمیایی نرم کننده الیاف کتان (کاتیونی، غیریونی):
از مواد شیمیایی نرم کننده به منظور نرم کردن و محوکردن رنگ پارچه به صورت استفاده میشود و همچنین دارای خاصیت روان کنندگی عالی است.
سیلیکون ریزامولسیون:
آمینو سیلیکون یک ماده تکمیل کننده نساجی است که عمدتا از یک سیلیکون اصلاح شده با آمینو تشکیل شده است. هنگامی که از این ماده شیمیایی برروی پارچه ها استفاده میشود، باعث ایجاد نرمی، لیزی، انعطاف پذیری، ضدپرز، تثبیت ابعادی و مقاومت در برابر پارگی و سهولت در برش و دوخت پارچه و نیز سایش و جلوگیری از ساییدگی پارچه میشود.
کلرید سدیم (SALT):
سدیم کلرید به رنگرزی الیاف به روش رمق کشی کمک میکند.
بافر:
از بافر برای کنترل pH حمام آنزیم، حمام نرم کننده، حمام تمیزکننده در کارگاه شستشو استفاده میشود.
آب اکسیژنه:
هیدروژن پراکسید نقش اصلی در شستشوی با استفاده از مواد شیمیایی سفیدکننده دارد. در محیط قلیایی، پراکسید هیدروژن تجزیه میشود و مقداری یون پرهیدروکسیل به دست می آید که باعث از بین رفتن رنگ مواد رنگرزی و در نتیجه ایجاد یک رنگ محو میشود. هیدروژن پراکسید در تمیزکردن و حمام سفید کننده برای سفید کردن و یا خاکستری کردن رنگ لباس یا پارچه استفاده میشود. از این ماده همچنین برای خنثی کردن محیط قلیایی منسوجات استفاده میشود.

تثبیت کننده‌ها: هیدروژن پراکسید در دمای بالاتر از ۹۰ درجه سانتیگراد دارای کارایی خوب و مطلوبی است. در این دما هیدروژن پراکسید میشکند؛ مواد شیمیایی تثبیت کننده برای محافظت از شکستن هیدروژن پراکسید و کارایی پراکسید در حمام رنگ استفاده میشود.
عامل تثبیت:
عامل تثبیت ماده‌ای برای تثبیت رنگ بر روی پارچه است. با استفاده از عامل تثبیت صحیح رنگ پارچه، سرعت رنگرزی و مقاومت در برابر اصطکاک و سایش افزایش می یابد.
کاتالیزور:
کاتالیزور طی فرآیند رنگرزی به روش رمق کشی استفاده میشود. رنگدانه رنگ است، نه رنگینه! قبل از استفاده از کاتالیزور برروی پارچه، رنگدانه هیچ تمایلی به جذب رنگ پارچه ندارند، سپس با افزودن کاتالیزور تمایل برای جذب رنگ و پارچه افزایش می یابد.
مواد شیمیایی شفاف کننده نوری:
از دو نوع ماده شیمیایی شفاف کننده نوری در کارخانه شستشو استفاده میشود: الف) ماده شیمیایی شفاف کننده نوری قرمز رنگ، و ب) ماده شیمیایی شفاف کننده نوری آبی رنگ. از مواد شیمیایی شفاف کننده نوری بسیاری عمدتاً برای بهبود شفافیت لباس استفاده می شود.
رزین:
رزین ماده‌ای با راندمان بالا در صنعت نساجی است که برپایه دی متیلول گلوکسال منورئین اوره اترشده ساخته شده است. از رزین برای ایجاد چین و چروکهای نیمه ماندگار در پارچه های جین و سایر پارچه های سلولزی و همچنین پارچه‌های پنبه‌ای و پلی استر استفاده میشود. با استفاده ار رزین نرمی پارچه پس از شستشو حفظ میشود.
سدیم متابی‌سولفیت : سدیم متابی‌سولفیت در کارخانه شستشو برای خنثی کردن پوشاک از پرمنگنات پتاسیم استفاده میشود.
ماده شیمیایی آهارزدا:
از ماده شیمیایی آهارزدا برای از بین بردن عمده انواع نشاسته، کربوکسی متیل سلولز (cmc)، مومها، پروتئینهای چربی، مواد معدنی و رنگ نیلی تثبیت نشده جین، بافتهای کج راه، پارچه های پوپلین و برزنتی استفاده میشود.

فروش انواع مواد شیمیایی در صنعت نساجی

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش انواع مواد شیمیایی در صنعت نساجی نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید انواع مواد شیمیایی در صنعت نساجی کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

مقالات تخصصی مواد شیمیایی