مواد شیمیایی بد بو را بشناسیم!

آشنایی با ۸ گاز خفه کننده به این موضوع بی ارتباط نیست. پس باید مواد شیمیایی خطرناک را به خوبی شناسایی کنیم. از میان همه حواس ما، حس بویایی همچنان عجیب‌ترین حس است و شیمیدانان معمولاً خیلی زود از همان مراحل آغازین یادگیری، حتی خیلی پیش‌تر از اینکه درمورد پیچیدگی‌های شگفت‌انگیز حس بویایی فرابگیرند، با این حس ارتباط برقرار میکنند. در حالی که حواس دیگر خیلی زودتر خود را نشان میدهند، تا سال ۲۰۰۴ جایزه نوبل به کارهایی اهدا شد که از ماهیت بو و سازوکار ترکیبی قابل توجهی که فعالیت بینی انسان برای بوکشیدن به آن وابسته است، پرده برداشتند.
ویژگی اصلی یک ترکیب شیمیایی که ما را قادر به بوکردن آن میکند، فراریت است؛ این مولکول باید از نقطه جوش نسبتاً کمی (یا از نظر تخصصی، فشار بخار) برخوردار باشد که باعث خروج بوی آن از ظرف و بروز فعل و انفعال با ساختار بیوشیمیایی درون بدن ما شود. بسیاری از ترکیبات آلی از این ویژگی برخوردار هستند، به طوری که اکثر شیمیدانان جوان در آزمایشگاه‌های شیمی برخی از بوها را تجربه میکنند.


حس بویایی یک حس قدرتمند برای انسان است و ما آن را از مخلوقات اولیه که این حس نقش مهمی در زندگی آنها ایفا میکرده است، به ارث برده‌ایم. در بیشتر تاریخ تکاملی ما، بوییدن نقش بسزایی در شناسایی جفت و نیز شکارچیان و همچنین تشخیص خوراکیهای سمی و یافتن موادغذایی داشته است. بنابراین، جای تعجب نیست که فراگیران طی چند روز اول در آزمایشگاه به طور غریزی ترکیبات شیمیایی را بو میکنند و در پی آن مربیان آزمایشگاه باید به طور مداوم به آنها یادآوری کنند که از انجام این کار خودداری کنند زیرا بسیاری از ترکیبات آلی سمی یا حداقل تحریک‌کننده هستند. در اوایل پیدایش علم شیمی، هنگامی که هیچ تکنیکی برای تعیین ساختار و هویت مولکولها وجود نداشت، رنگ و بو دو ویژگی اصلی بودند که شیمیدانان می‌توانستند برای شناسایی ترکیبات خاص از این دو ویژگی کمک بگیرند.


انواع مواد شیمیایی بد بو

تیولها: تیول یک ترکیب گوگرد آلی است. سولفید هیدروژن بویی شبیه به بوی تخم مرغ فاسد دارد. ترکیبات گروه S-H سمی و همچنین بد بو هستند، به طوریکه هنگام کار کردن با یکی از این ترکیبات، بدن و لباسهای شما نیز آلوده به این بو میشود، حتی بعد از شستن با آب فراوان این بو همچنان برای مدتی باقی میماند! بوی بدی که راسوها از خود تولید میکنند نیز متشکل از مجموعه‌ای از تیولها میباشد.
پیریدین:
ماده شیمیایی به نام پیریدین یک ترکیب آلی هتروسیکلی و یک واکنش‌گر ناب و حلال محبوب است که با بویی شبیه به بوی ماهی فاسد شناخته میشود. مهم نیست که غلظت این ماده شیمیایی چه میزان باشد، به هر حال بویی شبیه ساندویچ ماهی تن فاسدی است که حدود یک ماه در آزمایشگاه مانده است. مانند سایر ترکیبات آلی، پیریدین به گیرنده‌های بویایی و چشایی شما می‌چسبد و اساساً مانع از لذت بردن شما از خوردن وعده‌های غذایی میشود.


فرمالدهید: اگرچه غذای مگس سرکه بد بو است، به شما آسیب نخواهند رساند. بوی فرمالدهید سمی است و باعث ایجاد مسمومیت میشود. این ماده شیمیایی که اغلب به عنوان ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار میگیرد، بوی کاملاً ناخوشایندی دارد. حالت تهوع و سردرد از جمله عوارض سمی و بد بو بودن فرمالدهید است. پارافرمالدهید، یک ماده شیمیایی وابسته به فرمالدهید، نیز به عنوان یک ماده تثبیت کننده استفاده میشود که احتمالاً بوی آن بدتر از بوی فرمالدهید است.
کاداورین (Cadaverine):
کاداورین، ترکیبی است آمینه، غیرفرار، غیرحلقوی با فرمول شیمیایی C۶H۱۴N۲O۲ که از حذف عامل کربوکسیل اسیدآمینه لیزین بر اثر آنزیم دکربوکسیلاز به وجود می‌آید. کاداورین میتواند از لاشه حیوانات مرده در حال فساد و تجزیه نیز ساطع شود. به عبارت دیگر، این ماده شیمیایی در واقع اسانس خالص تعفن محسوب میشود. احتمال برخورد با این ماده شیمیایی در آزمایشگاه نسبت به مواد شیمیایی قبلی کمتر است.


ان‌بوتانول (n-Butanol): ان‌بوتانول یک الکل اولیه است که طی تخمیر کربوهیدرات تولید میشود. در حالی که این ماده شیمیایی یک حلال در آزمایشگاه بشمار میرود، همچنین میتوان آن را به عنوان یک طعم دهنده مصنوعی در بسیاری از غذاها و نیز به عنوان یک ماده شیمیایی طبیعی در آبجو و سایر محصولات تخمیری یافت. اگرچه میزان سمیت ان‌بوتانول و سایر الکلهای فیوزل (روغن الکل) نسبتاً کم است، میتواند باعث ایجاد مسمومیت‌های شدید شوند. برخی‌ها عطر و بوی این ماده شیمیایی را با موز یا تمیزکننده شیشه مقایسه میکنند، اما بیشتر مردم بر این باور هستند که بوی ان‌بوتانول چیزی شبیه به کره الکلی فاسد است. برخی از شیمیدانان در واقع از این بو لذت می‌برند!
غذای مگس سرکه:
غذایی که مگس سرکه (Drosophila) میخورد بوی بسیار بد و ناخوشایند، بویی شبیه به ترکیب سیب‌زمینی با موز فاسد میدهد. برخلاف انسانها، ظاهرا مگس سرکه ازاین بو لذت میبرد!


بتا-مرکاپتواتانول: بتا-مرکاپتواتانول برای کاهش فراریت محلولهای شیمیایی و به عنوان یک آنتی اکسیدان استفاده میشود. این ماده شیمیایی یک تیول است. بوی بتا-مرکاپتواتانول چیزی بین تخم مرغ فاسد و لاستیک سوخته است. اولین استنشاق این بو چندان آزاردهنده نیست؛ مشکل، استنشاق این بو برای مدت زمان طولانی میباشد. به علاوه، بوی این ماده شیمیایی بدن و لباس شما را نیز آلوده میکند، بنابراین، حتی پس از ترک آزمایشگاه بوی زباله میدهید! استنشاق دوز زیاد این ماده شیمیایی سمی و کشنده است، اما با وجود این که میزان کم آن کشنده نیست، میتواند باعث تحریک دستگاه تنفسی و نیز تهوع شود.
ترکیبات سلنیوم و تلوریوم:
اگر جدول تناوبی را از گوگرد به سمت پایین بیایید، سلنیوم و تلوریم را مشاهده خواهید کرد. اگر گوگرد را با هر یک از این عناصر جایگزین کنید، بوی ناخوشایندی تولید میشود. بوی شامپوهای ضد شوره به دلیل وجود عنصر شیمیایی سلنیوم است. این مواد شیمیایی دارای بویی شبیه به بوی نم و فلز هستند که از طریق پوست جذب و باعث میشود بازدم شما بوی بد بدهد. بوی این ماده شیمیایی بدن و لباس شما را نیز آلوده میکند و حتی تا چند روز باقی میماند و با هیچ میزان آب و صابون نیز از بین نمیرود.


فروش انواع مواد شیمیایی بد بو

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش انواع مواد شیمیایی بد بو نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید انواع مواد شیمیایی بد بو کلیک کنید.

مقالات تخصصی مواد شیمیایی