کربومر چیست؟

پلی (اکریلیک اسید) (به اختصار PAA و نام تجاری کربومر (Carbomer)) یک پلیمر مصنوعی با وزن مولکولی بالای اسید اکریلیک است. نام این محصول در آیوپاک (اتحادیهٔ بین‌المللی شیمی محض و کاربردی) پلی (۱-کربوکسی اتیلن) در نظر گرفته شده است. کربومر میتواند هوموپلیمرهای اکریلیک اسید یا با یک آلیل اتر پنتا آریتریتول، آلیل اتر ساکارز یا آلیل اتر پروپیلن دارای پیوند عرضی باشد. در یک محلول آب با pH خنثی، کربومر به صورت یک پلیمر آنیونی است؛ به عبارت دیگر، بسیاری از زنجیره‌های جانبی کربومر پروتون های خود را از دست داده و بار منفی به دست می آورند. این امر باعث تولید پلی الکترولیت های کربومر به همراه کسب توانایی جذب و نگهداری آب و افزایش حجم تا چندین برابر حجم اصلی آن میشود.

کربومر چیست؟

کربومر چیست؟

کربومر خشک به شکل پودرهای کرکی سفید رنگ که اغلب به عنوان ژل در محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرند، به فروش می رسد. نقش کربومر در مواد آرایشی و بهداشتی به حالت تعلیق درآوردن مواد جامد موجود در مایعات، جلوگیری از جدا شدن امولسیون ها و کنترل قوام جریان مواد آرایشی می باشد. کدهای کربومر (۹۱۰، ۹۳۴، ۹۴۰، ۹۴۱ و ۹۳۴P) نشانه ای از وزن مولکولی و اجزای خاص پلیمر کربومر هستند. در بسیاری از موارد مصرف از کربومر به شکل نمکهای فلز قلیایی یا آمونیوم مانند سدیم پلی اکریلات استفاده میشود. در کربومر به شکل پودر خشک یون های سدیم با بار مثبت به پلی اکریلات متصل می شوند، در حالیکه در محلول های آبی یون های سدیم قابل جدا تفکیک هستند. به جای یک زنجیره پلیمر سازمان یافته، این امر منجر به ایجاد یک ژل متورم می شود که می تواند مقدار زیادی آب را در خود جذب کند.


کربومر یک پلی الکترولیت آنیونی ضعیف است که درجه یونیزاسیون آن به pH محلول بستگی دارد. در شکل غیر یونیزه کربومر در pH های پایین، کربومر میتواند با پلیمرهای مختلف غیر یونی (مانند پلی اتیلن اکسید، پلی N-وینیل پیرولیدون، پلی اکریل آمید و برخی از اترهای سلولزی) ارتباط برقرار کند و کمپلکس های بین پلیمری پیوندی با هیدروژن ایجاد کند. در محلول های آبی کربومر همچنین می تواند با پلیمرهای دارای بار مخالف مانند کیتوزان، سورفاکتانت ها و مولکول های دارویی از جمله استرپتومایسین چند کمپلکس ایجاد کند.

کربومر چیست؟

مصارف کربومر مصارف کربومر
از کربومر و مشتقات کربومر در پوشک های یکبار مصرف، رزین های تبادل یونی، چسب ها و مواد شوینده استفاده می شود. مواد شیمیایی شوینده اغلب کوپلیمرهای اسید اکریلیک هستند که می توانند هم در زئولیت و هم در فسفات در فرمولاسیون پودرهای لباسشویی مورد استفاده قرار گیرند. کربومر همچنین به عنوان ماده غلظت دهنده، پراکنده ساز، تعلیق ساز و امولسیون کننده در داروها، مواد آرایشی و رنگ استفاده میشود. از اسید پلی اکریلیک با اتصال عرضی نیز در فرآوری محصولات خانگی نظیر مواد شیمیایی کفی پاک کننده استفاده میشود. کربومر نیز جز اصلی پلیمرهای سوپر جاذب (SAP)، پلی آکریلات های دارای پیوند عرضی است که می تواند بیش از ۱۰۰ برابر وزن خود مایع جذب و حفظ کند.
کربومر میتواند باعث غیرفعال شدن کلرهگزیدین ضد عفونی کننده شود. ژل های اسید پلی آکریلیک خنثی شده مناسب بدست آوردن ماتریس های زیست سازگار در کاربردهای پزشکی مانند ژل های مراقبت از پوست یا محصولات درمانی بیماری های پوستی هستند. فیلم های کربومر را می توان بر روی ایمپلنت‌های ارتوپدی رسوب داد تا از آنها در برابر خوردگی محافظت کند. از هیدروژل های دارای پیوند عرضی کربومر و ژلاتین نیز به عنوان چسب پزشکی استفاده میشده که از قدرت پیوند بالایی برخوردار است. برای تولید ماتریس های پلیمری که باعث سرعت تحویل کنترل شده مواد فعال میشود، بررسی های اخیر با هدف روشن کردن تغییرات ساختاری ژل پلیمری هنگام خنثی سازی، تابش نور و جاسازی نانوذرات طلا انجام شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده استفاده از SAP را در بسته بندی با تماس غیرمستقیم غذا بلامانع دانسته است.

سنتز پلیمر

پلیمریزاسیون رادیکال آزاد همچنان متداول ترین صنعت برای تولید پلیمرها می باشد. برای پلیمریزاسیون رادیکالهای آزاد کربومر معمولاً از آغازگرهای ترموشیمیایی مانند پرسولفات پتاسیم و AIBN استفاده میشود. تکمیل این پلیمریزاسیون ممکن است چندین ساعت طول بکشد، اما با افزایش شدید دما و فشار میتوان آن را تسریع بخشید. کربومر به طور گسترده به عنوان پراکنده ساز استفاده می شود و از آنجا که وزن مولکولی تأثیر قابل توجهی بر روی خصوصیات رئولوژیکی و ظرفیت پراکندگی دارد، کنترل بر توزیع وزن مولکولی بسیار حائز اهمیت است. از پلیمریزاسیون RAFT برای تولید کربومر با وزن مولکولی مشخص استفاده که منجر به بهبود خواص پراکندگی می شود. این تنها در نسبتهای کم AA / CTA امکان پذیر است، در حالیکه مشاهده شده است در نسبتهای بالاتر انتقال به حلال تأثیر منفی بر کنترل واکنش دارد. کوپلیمرهای بلوک کربومر به منظور پاسخ به محرک های pH و دما تهیه شده اند و از این امکان برای اهداف دارورسانی استفاده میشود. از ATRP برای رشد براش های کربومر از سطح استفاده شده است. این براش های کربومر می توانند باعث تشکیل کمپلکس کیلیت با نقره و بنابراین فعالیت ضد باکتریایی شوند.

فروش کربومر فروش کربومر
سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش کربومر و انواع آن نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید کربومر کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

مقالات تخصصی مواد شیمیایی