کربومر چگونه تا ۱۰۰۰ برابر حجم خود متورم می شود؟

کربومر یک پودر سفید و رطوبت دار با قابلیت آهسته رهش (قابل پراکنده شدن) است، اما در آب و الکل قابل حل نیست. از آنجا که این پلیمر در آب یا الکل پراکنده میشود، PH آن حدود ۳ (بسیار اسیدی) است و یک مایع ویسکوزیته در محیط چگال ایجاد می کند (مولکول ها در آب متورم می شوند اما حل نمیشوند)؛ به این مایع موسیلاژ (ماده ای لعاب‌مانند) گفته می شود. تنها پس از خنثی سازی موسیلاژ اسیدی با یک باز مانند محلول هیدروکسید سدیم، زنجیره های پلیمری شروع به سازماندهی می کنند. کربومرها پلیمرهای پلی (اسید اکریلیک) با پیوند عرضی و وزن مولکولی بالا هستند. این پیوند عرضی با استفاده از آلیل ساکارز یا آلیل پنتا اریتریتول حاصل می شود. بیشتر گریدها پودرهای سفید کرکی هستند که در آب متورم میشوند و هیدروژل ایجاد می کنند. سطوح مختلف اتصال و پیوند عرضی برای دستیابی به یک پروفایل دارورسانی کنترل شده در دسترس است.

کربومر چگونه تا 1000 برابر حجم خود متورم می شود؟

کربومر چگونه تا 1000 برابر حجم خود متورم می شود؟

بدون پیوند عرضی، کربومر مجموعه ای از زنجیره های پلیمری خطی است که از نظر فیزیکی در هم آمیخته اند، اما از نظر شیمیایی فاقد پیوند هستند. کربومرها در استات اتیل، سیکلوهگزان پلیمریزه میشوند و به طور معمول از عوامل پیوند عرضی پنتا اریتریتول پلی آلیل اتر و پلی آلیل ساکاروز استفاده می کنند. کربومرهایی که به صورت کاملاً دارای پیوند عرضی هستند معمولاً به عنوان جاذب فوق‌العاده در پوشک های یکبار مصرف استفاده می شوند. کربومرهای پودر شده دارای اندازه فشرده ذرات خشک ۲ الی ۷ میکرون هستند (اندازه ذرات اولیه ۵۰ الی ۲۰۰ نانومتر). پراکندگی ها با PH سه اسیدی هستند و هنگام خنثی شدن PH آنها ۶ الی ۱۰ میباشد، ذرات تا حدود ۱۰۰۰ برابر حجم اولیه خود حجیم میشوند و گرانروی به دلیل دافعه بار به طرز چشمگیری افزایش می یابد. نمک ها می توانند با کاهش دافع بار، ویسکوزیته را کاهش دهند. کربومر به دلیل همسان سازی ضریب شکست می تواند ژل های شفافی در آب و اتانول نیز تولید کند.


کربومر مصنوعی قابل تورم قلیایی به شکل پودر با نام تجاری کارباپول شناخته می شود. کربومر به راحتی آب را جذب کرده، هیدراته، متورم و حجیم می شود. علاوه بر ماهیت آب دوستانه کربومر، ساختار پیوند عرضی آن و اساساً غیرقابل حل بودن آن در آب، کارباپول را به عنوان کاندید بالقوه برای استفاده در سیستم دارورسانی کنترل شده گزینه ای مناسب کرده است. مشخصات فیزیکی کربومر:
ماهیت سه بعدی این پلیمر کربومر برخی از ویژگی های منحصر به فرد مانند بی اثر بودن بیولوژیکی را به وجود می آورد که در پلیمرهای خطی مشابه یافت نمی شود. رزین های کارباپول موادی آب دوست هستند که در آب محلول نیستند. در عوض، این پلیمرها هنگام پخش و پراکنده شدن در آب، متورم و حجیم می شوند و یک پراکندگی کلوئیدی لعاب‌مانند ایجاد می کنند.

کربومر چگونه تا 1000 برابر حجم خود متورم می شود؟

کربومر چگونه تا 1000 برابر حجم خود متورم می شود؟

پلیمرهای کارباپول خاصیت جذب آب بسیار خوبی دارند. آنها در آب تا ۱۰۰۰ برابر حجم اصلی خود و ۱۰ برابر قطر اصلی خود متورم می شوند و در صورت قرار گرفتن در محیط pH بالاتر از ۴.۰ تا ۶.۰ باعث تشکیل ژل می شوند. از آنجا که pKa این پلیمرها ۶.۰ تا ۰.۵ است، قسمت کربوکسیلات روی قسمت مرکزی پلیمر یونیزه می شود و در نتیجه، بین بارهای طبیعی دافعه ایجاد می شود که به تورم پلیمر می افزاید. دمای تبدیل شیشه ای پلیمرهای کارباپول به صورت پودر ۱۰۵ درجه سانتیگراد (معادل ۲۲۱ درجه فارنهایت) است. با این وجود، با تماس پلیمر کارباپول با آب، دمای تبدیل شیشه ای به طور قابل توجهی کاهش می یابد که این امر خود منجر به تورم پلیمر کربومر می شود.


کربومر چگونه تا 1000 برابر حجم خود متورم می شود؟
از پلیمرهای قابل تورم کارباپول در آب در طیف متنوعی از کاربردهای دارویی استفاده می شود تا دارورسانی کنترل شده در قرص ها، چسب زیستی در مصارف گونه ای، چشمی، روده ای، بینی، واژن و رکتوم را فراهم کند. کارباپول در مقادیر بسیار کم برای تولید طیف گسترده ای از ویسکوزیته‌ها و خواص جریان محصولات موضعی، لوسیون ها، کرم ها و ژل ها، سوسپانسیون های خوراکی و مخازن ژل تراپوستی غلیظ میشود. چندین ویژگی کارباپول استفاده از آن به عنوان یک گیرنده دارویی را در کاربردهای بیشماری مانند دارورسانی کنترل شده و سوسپانسیون های خوراکی مناسب میکند.
سوسپانسیون های خوراکی:

برای سالها، از پلیمرهای کارباپول به طور گسترده در سوسپانسیون های خوراکی به منظور ایجاد غلظت، اصلاح خواص جریان، تعلیق مواد نامحلول و ایجاد چسبندگی زیستی استفاده می شود. اهمیت این پلیمرها این است که آنها حتی در غلظت های پایین مشکل رسوب گذاری و انباشت را از بین میبرند. همانطور که پلیمرهای کارباپول هنگام هیدراته و خنثی شدن متورم و حجیم می شوند، باعث پراکندگی کلوئیدی نیز می شوند؛ آنها در سطح پایین بسیار کارآمد هستند و پایداری طولانی مدت سیستم تعلیق را در محدوده وسیع pH فراهم می کنند. همچنین می توان از آنها برای ایجاد ویسکوزیته و حذف طعم تلخ داروهای خاص استفاده کرد.

فروش کربومر (کارباپول) فروش کربومر (کارباپول)
سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش کربومر (کارباپول) نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید کربومر (کارباپول) کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات کاربید تنگستن

Tungsten Carbide Nanopowder, Tungsten Carbide Nanoparticles, WC Nanopowder, Nano WC
نانو پودر کاربید تنگستن، نانوذرات تنگستن کارباید، نانو پودر تنگستن کارباید
آزمایشگاهی
WC nanoparticles
WC
Product Nu:
CAS number: 12070-12-1
Molocular Weight: 195.86

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

مقالات تخصصی مواد شیمیایی