مواد شیمیایی موجود در شامپو چیست

شامپو یک محصول مراقبت از مو است که به طور معمول به شکل مایعی چسبناک برای تمیزکردن مو استفاده میشود. دلیل اصلی استفاده از شامپو حذف چربی پوست سر بدون آسیب رساندن به موها میباشد. به طور کلی، شامپوها ترکیبی از مواد شیمیایی از جمله ماده فعال سطحی، اغلب سدیم لوریل سولفات یا سدیم لورت سولفات به همراه یک ماده کمکی سورفاکتانت، اغلب کوکامیدوپروپیل بتائین در آب هستند. ماده شیمیایی سولفات به عنوان ماده فعال سطحی، در واقع صابون بادوامی که باعث از بین رفتن روغن و گریس میشود، عمل میکند. شامپوهای تخصصی مناسب افرادی با شوره سر، موهای رنگ شده، حساسیت به گلوتن یا گندم، افراد علاقه‌مند به استفاده از یک محصول ارگانیک و نوزادان و کودکان خردسال به بازار عرضه میشوند. همچنین شامپوهایی مناسب حیوانات خانگی حاوی حشره‌کشها یا داروهای دیگری برای درمان مشکلات پوستی و یا از بین بردن انگلها مانند کک در دسترس هستند.


سایر مواد شیمیایی ضروری موجود در شامپو عبارتند از نمک (کلرید سدیم) برای تنظیم ویسکوزیته، نگهدارنده و رایحه. دیگر ترکیبات شیمیایی در فرمولاسیون شامپو با هدف افزایش کیفیتهایی مانند ایجاد کف، سهولت در شستشو، کاهش تحریکات پوستی و چشم، معطر بودن، کاهش سمیت، زیست‌فروسایی مطلوب، اسیدیته کم (pH کمتر از ۷)، عدم آسیب به مو و ترمیم آسیبهای پیشین به مو هستند.بسیاری از شامپوها دارای ویژگی رنگین‌تابی هستند. این ویژگی با افزودن تکه‌های ریز مواد مناسب از جمله دی‌استئارات گلیکول، ماده شیمیایی مشتق شده از اسید استئاریک، حاصل میشود که ممکن است منشأ حیوانی یا گیاهی داشته باشد. دی‌استئارات گلیکول یک موم است. در بسیاری از شامپوها نیز از سیلیکون با خاصیت نرم کنندگی استفاده میشود.


مواد شیمیایی معمول موجود در شامپو مواد شیمیایی معمول موجود در شامپو
بسیاری از محصولات برای محافظت مو در برابر صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش تولید میشوند. در حالی که ماده شیمیایی مسئول این محافظت اشعه ماوراء بنفش را مسدود میکند، غالباً از غلظت کافی آن برای اثربخشی بیشتر استفاده نمیشود.
کلرید آمونیوم
آمونیوم لوریل سولفات
گلیکول
• سدیم لورت سولفات که از روغن نارگیل بدست می‌آید و برای کاهش سختی آب و ایجاد کف استفاده میشود. شواهد نشان میدهد که ممکن است این یک ماده شیمیایی سرطان‌زا باشد، اما این موضوع هنوز اثبات نشده است و بسیاری از منابع این ماده شیمیایی را تحریک کننده مو و پوست میدانند.
• سدیم لوریل سولفات
• سدیم لوروآمفتات که به طور طبیعی از روغن نارگیل گرفته میشود و به عنوان تمیزکننده و ضد تحریک استفاده میشود. شامپوهایی که منجر به سوزش و اشک چشم نمیشوند حاوی این ماده شیمیایی هستند.
• پلی سوربات ۲۰، یک سورفاکتانت برپایه گلیکول خفیف است که برای حل کردن روغنهای معطر و روغنهای ضروری استفاده میشود؛ بدین معنا که باعث پخش شدن و نفوذ مایع در سرتاسر پوست سر میشود.
پلی سوربات ۸۰، گلیکولی برای امولسیون کردن (یا پراکندگی) روغن در آب برای جلوگیری از شناور ماندن روغن در قسمت بالا است.
• دی‌استئارات پلی سوربات ۱۵۰، یک ماده شیمیایی غلظت دهنده است.
اسید سیتریک، یک اسید نسبتاً ضعیف، که به عنوان یک آنتی اکسیدان در حفظ روغنهای موجود در محصول استفاده میشود. در حالی که این ماده بیوشیمیایی تحریک کننده شدید چشم است، وجود سدیم لاروآمفوآستات از این امر جلوگیری میکند. از اسید سیتریک برای تنظیم و کاهش pH در حدود ۵.۵ و درنتیجه صاف و براق شدن مو استفاده میشود. همچنین این ماده شیمیایی به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد. بر خلاف سایر اسیدها، اسید سیتریک مانع از رشد باکتریها خواهد شد.
کواترنیوم ۱۵، به عنوان نگهدارنده باکتریایی و قارچ‌کشی استفاده میشود.
پلی‌کواترنیوم ۱۰ که هیچ ارتباطی با ماده شیمیایی کواترنیوم ۱۵ ندارد. این ماده دارای خاصیت نرم کنندگی و رطوبت رسانی مو میباشد.
• ماده شیمیایی Di-PPG-۲ myreth-۱۰ adipate، دارای ویژگی نرم کنندگی آب-پراکنده که همراه با سیستمهای سورفکتانت، محلولهای شفاف تشکیل میدهد.
متیل‌ایزوتیازولینون یا MIT، یک ماده شیمیایی نگهدارنده و زیست‌کش قدرتمند است. 

شامپو های تخصصی شامپو های تخصصی
شامپوی ضدشوره
شامپوهای ضدشوره حاوی قارچ‌کشها مانند کتوکونازول، پیریتیون روی و سلنیوم دی‌سولفید هستند که با از بین بردن قارچها باعث کاهش شوره میشوند. قطران زغال‌سنگ و مشتقات سالیسیلیک اسید نیز از جمله مواد شیمیایی موجود در شامپوهای ضدشوره است. این شامپوها معمولاً حاوی روغن درخت چای، روغنهای ضروری یا عصاره‌های گیاهی میباشند.
شامپو مخصوص موهای رنگ شده

برخی از این شامپوها حاوی تمیزکننده‌های ملایم هستند.
شامپو مخصوص کودکان
شامپوی مناسب نوزادان و خردسالان دارای اثر تحریک کنندگی کمتر هستند و معمولاً در صورت ورود به چشم باعث سوزش چشم نمیشوند. مواد فعال در سطح، به تنهایی یا به همراه ترکیبات دیگر، که در این نوع شامپوها استفاده میشوند دارای خاصیت تحریک کنندگی کمتری نسبت به سایر شامپوها میباشد. در شامپو بچه از سورفاکتانتهای غیریونی به شکل گلیکولپیدهای مصنوعی پلی‌اتوکسیله و مونوگلیسیریدهای مصنوعی پلی اتوکسیله که فاقد ویژگیهای سایر سورفاکتانتها از جمله سوزش و تحریک چشم هستند، بدون ایجاد اثر بی‌حسی پلی اتیوکسیلاتهای آلکیل یا پلی اتیوکسیلاتهای آلکیل‌فنول، استفاده میشود. سورفکتانتهای سولفونات‌شده مونوآنیونی و آلکانولآمینهای تثبیت کننده کف یا افزایش ویسکوزیته که اغلب در سایر شامپوها دیده میشود، در شامپو بچه بسیار کمتر استفاده میشوند.
شامپوهای بدون سولفات
شامپوهای بدون سولفات حاوی ترکیبات طبیعی و فاقد سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات هستند. هدف از استفاده از این سولفاتها ایجاد کف برای از بین بردن چربی و کثیفی موها است.
شامپوهای مناسب حیوانات
مواد شیمیایی و ترکیبات اصلی موجود در شامپوهای مناسب حیوانات خانگی را میتوان به حشره کشها (حاوی پیرترین، پیرترویدها و کرباریل)، ضد سبوره و پوسته (حاوی گوگرد، اسید سالیسیلیک، قطران تصفیه شده (که قابل استفاده برای گربه‌ها نیست)، سولفید سلنیوم (قابل استفاده برای گربه‌ها) و بنزوئیل پراکساید)، ضد باکتریها (حاوی بنزوئیل پراکساید، کلرهگزیدین، پوویدون آیوداین، تری‌کلوسان، اتیل لاکتات یا گوگرد)، ضد قارچها (حاوی میکونازول، کلرهگزیدین، پوویدون آیوداین، کتوکونازول یا سلنیوم سولفید)، نرم کننده‌ها، امولسیفایرها و مرطوب‌کننده‌ها دسته‌بندی کرد. در حالی که برخی از این ترکیبات ممکن است در درمان برخی مشکلات کارآمد باشند، توصیه میشود طبق نظر دامپزشک استفاده شوند زیرا بسیاری از آنها برای گربه‌ها قابل استفاده نیستند و در صورت استفاده نادرست می توانند به حیوانات خانگی آسیب برسانند.
شامپوهای ضدخارش حیوانات خانگی معمولاً حاوی بلغور جو دوسر کلوئیدی، هیدروکورتیزون، آلوئه‌ورا، پراموکسین هیدروکلراید، منتول، دیفن‌هیدرامین، گوگرد یا اسید سالیسیلیک هستند. این مواد با هدف کاهش التهاب، درمان بیماری و تسکین علائم به طور همزمان هستند. شامپوهای مخصوص حیوانات خانگی که حاوی مواد شیمیایی معطر، دئودورانتها یا رنگ میباشند باعث ایجاد التهاب یا سوزش پوست آنها میشود.

شامپوهای نرم‌کننده حیوانات خانگی برای رفع خشکی و خارش پوست موثر هستند. آنها معمولاً حاوی روغنهایی مانند بادام، ذرت، دانه پنبه، نارگیل، زیتون، بادام زمینی، گلرنگ، کنجد، لانولین، مواد معدنی یا روغن پارافین و همچنین ترکیبات شیمیایی مانند ستیل الکل، لورت -۵، لسیتین، پلی سوربات ۴، اسید استئاریک، استریل الکل، کربوکسیلیک اسید، اسید لاکتیک، اوره، سدیم لاکتات، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین یا پلی‌وینیل‌پیرولیدون هستند. درحالیکه اکثر مواد اولیه و تشکیل دهنده این نوع شامپوها برای حیوانات خانگی بی‌خطر هستند، برخی از مواد طبیعی موجود در آنها مانند اکالیپتوس، عصاره لیمو یا پرتقال و روغن درخت چای ممکن است برای برخی از حیوانات خانگی حساسیت‌زا باشد.


فروش انواع مواد شیمیایی موجود در شامپو

سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰O۲ یک سایت در جهت فروش مواد شیمیایی در اصفهان از جمله فروش انواع اسیدهای شیمیایی قوی و ضعیف به صورت اینترنتی، تحت برندهای مطرحی همچون مرک، سیگما آلدریچ و ... موجب تسهیل در امر خرید مواد شیمیایی مختلف میشود. فروش انواع مواد شیمیایی موجود درشامپو نیز به عنوان یکی از مواد شیمیایی پرفروش در این سایت انجام میشود. جهت خرید این مواد شیمیایی به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کرده و یا بر روی خرید انواع مواد شیمیایی موجود در شامپو کلیک کنید.

محصولات مشابه

نانو گرافن اکساید

Nano Graphene Oxide Powder, GO nanopowder
نانو گرافن اکسید، پودر نانو گرافن اکساید، پودر نانوگرافن اکسید، گرافن اکساید
آزمایشگاهی
Nano Graphene Oxide
Product Nu:
CAS number: 1034343-98-0
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی چند دیواره

Multiwall Carbon Nanotubes, Multi-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی چند دیواره
آزمایشگاهی
MWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانولوله های کربنی تک دیواره

Single-Walled Carbon Nanotubes
نانوتیوب های کربنی تک دیواره
آزمایشگاهی
SWCNTs
C
Product Nu:
CAS number: 308068-56-6
Molocular Weight:

نانو گرافن

Nano Graphene Powder
پودر نانو گرافن، نانوگرافن، گرافن، پودر گرافن
آزمایشگاهی
Nano Graphene
C
Product Nu:
CAS number: 7782-42-5
Molocular Weight: 12.01

نانوذرات اکسید تیتانیوم

Titanium dioxide nanoparticles, Nano TiO۲, TiO۲ nanopowder, Titanium dioxide nanopowder
نانو پودر دی اکسید تیتانیوم، نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید، آناتاز، روتایل
آزمایشگاهی
TiO2 Nanoparticles
TiO2
Product Nu:
CAS number: 13463-67-7
Molocular Weight: 79.866

نانوذرات کاربید تیتانیوم

Titanium Carbide nanoparticles, Titanium Carbide Nanopowder, Nano TiC, TiC nanoparticles
نانو پودر کاربید تیتانیوم، نانو پودر تیتانیوم کاربید، نانو ذرات تیتانیوم کارباید
آزمایشگاهی
TiC nanoparticles
TiC
Product Nu:
CAS number: 12070-08-5
Molocular Weight: 59.89

نانوذرات کاربید بور

Boron Carbide Nanoparticles, Boron Carbide Nanopowder, B۴C Nanopowder, Nano B۴C
نانو پودر کاربید بور، نانوذرات بور کارباید، نانو پودر بور کارباید
آزمایشگاهی
B4C nanoparticles
B4C
Product Nu:
CAS number: 12069-32-8
Molocular Weight: 55.25

نانوذرات اکسید سیلیسیم

Silicon Dioxide Nanoparticles, Silica Nanoparticles
نانوذرات دی اکسید سیلیسیم، نانو سیلیکا، نانوذرات سیلیکا، نانو پودر سیلیکا، نانو پودر اکسید سیلیسیم
آزمایشگاهی
SiO2 Nanoparticles
SiO2
Product Nu:
CAS number: 7631-86-9
Molocular Weight: 60.08

مقالات تخصصی مواد شیمیایی