کربنات پتاسیم - موارد مصرف کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم چیست؟

کربنات پتاسیم یک ماده قلیایی، بی رنگ، بی بو و شفاف است. کربنات پتاسیم در آب قابل انحلال اما در الکل اتیل نامحلول است. کربنات پتاسیم با نامهایی مانند خاکستر مروارید، نمک تارتار و یا پتاس نیز شناخته میشود که هر دو شکل ناخالص کربنات پتاسیم هستند؛ این ناخالصی ها شامل کلرید سدیم و برخی فلزات سنگین مانند آهن و سرب هستند. پتاسیم یکی از سه عنصر مهم مورد نیاز گیاهان است. کربنات پتاسیم یک ترکیب معدنی مهم برای صنایع مختلف است. در دمای اتاق، کربنات پتاسیم یک ماده جامد سفید رنگ است. کربنات پتاسیم به طور کامل در آب یونهای پتاسیم (K+) و یونهای کربنات (CO۳۲-) تقسیم می شود. حل شدن کربنات پتاسیم در آب یک واکنش گرمازا است. کربنات پتاسیم در دمای بالا تجزیه می شود و فاقد نقطه ذوب مشخصی است. کربنات پتاسیم یک ماده آب دوست است و بنابراین کربنات پتاسیم جامد به آرامی آب را از هوا جذب می کند. کربنات پتاسیم با فرمول شیمیایی K۲CO۳ به عنوان یک پودر سفید یا یک کریستال جامد بی رنگ و شور مزه است. تمام نمکهای کربنات بی خطر هستند. کربنات پتاسیم معمولا به شکل پودر کریستالی یا دانه ای در دسترس است و تمایل به جذب آب از هوا دارد. آنچه به حفظ آب در خاک، تقویت ریشه و ساقه گیاهان کمک می کند وجود کربنات پتاسیم در کودها است. کربنات پتاسیم یکی از مواد شیمیایی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و دارای ویژگیهای کارآمد و مفید بسیاری می باشد.

کربنات پتاسیم - موارد مصرف کربنات پتاسیم | فروش مواد شیمیایی 30o2

کربنات پتاسیم - موارد مصرف کربنات پتاسیم | فروش مواد شیمیایی 30o2

تولیدکربنات پتاسیم

امروزه، هیدروکسید پتاسیم تولید شده از طریق الکترولیز نمک کلرید پتاسیم با دی اکسید کربن واکنش داده و کربنات پتاسیم تولید می شود. یکی از روش های تولید کربنات پتاسیم تبدیل کلرید پتاسیم به هیدروکسید پتاسیم توسط الکترولیز، سپس واکنش هیدروکسید پتاسیم با دی اکسید کربن به منظور به دست آمدن بی کربنات پتاسیم و در نهایت، تجزیه حرارتی بی کربنات پتاسیم و تولید آب، دی اکسید کربن و کربنات پتاسیم است. یکی دیگر از روشهای آماده سازی کربنات پتاسیم واکنش ترکیبی از کلرید پتاسیم، کربنات منیزیم یا اکسید منیزیم و دی اکسید کربن در فشار ۳۰ اتمسفر با تشکیل یک نمک دوگانه و در آخر گرم کردن نمک برای تهیه کربنات پتاسیم است.


موارد مصرف کربنات پتاسیم

استفاده عمده و اصلی از کربنات پتاسیم در تولید کود، صابون و شیشه مقاوم در برابر حرارت است. کربنات پتاسیم در تولید شیشه های مخصوص مانند صفحه نمایش تلویزیون، لامپ های پرتو کاتدی و لنزهای اپتیک، مواد شوینده و پاک کننده ها، مواد شیمیایی در عکاسی، محصولات کشاورزی، تصفیه گاز، حفاری چاه نفت، افزودنیهای لاستیک، صنایع لبنی، کاتالیزورهای پلیمری، بی کربنات پتاسیم، سیمان و منسوجات، صنعت ساخت کاغذ، تهیه پتاسیم سیانید، در کشاورزی به عنوان کود، تولید صابون و به عنوان عامل خشک کننده استفاده می شود. بیشترین استفاده از کربنات پتاسیم صنایع شیمیایی است که در آن به عنوان مواد اولیه برای تولید سایر ترکیبات شیمیایی مانند پتاسیم سیلیکات استفاده می شود. برای لعاب در ساخت سفال، تولید رنگدانه ها و جوهر چاپ، به عنوان افزودنی در برخی محصولات غذایی مانند شکلات، دباغی چرم و رنگرزی، شستشو و تمیز کردن پشم و به عنوان شار در فلزکاری از کربنات پتاسیم استفاده می شود. در آزمایشگاه های داروسازی از کربنات پتاسیم به عنوان یک ماده خشک کننده یا به عنوان منبع پتاسیم استفاده می شود. همچنین در آتش خاموش کنها و کاستن درجه سختی آب استفاده می شود.

کربنات پتاسیم - موارد مصرف کربنات پتاسیم | فروش مواد شیمیایی 30o2

کربنات پتاسیم - موارد مصرف کربنات پتاسیم | فروش مواد شیمیایی 30o2

خطرات مرتبط با کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم خشک یا محلول باعث ایجاد حساسیت و التهاب چشم، پوست، سیستم تنفسی، گلو و معده می شود. خطرات و مشکلات ناشی از کربنات پتاسیم به دلیل ویژگی محلول در آب بودن کربنات پتاسیم است (هنگامی که کربنات پتاسیم در آب حل می شود یا هنگامی که توسط بافتهای مرطوب در بدن جذب می شود). کربنات پتاسیم محلول در آب یک باز متوسط است. کربنات پتاسیم به شدت با اسیدها، تری فلوراید کلر و پودر فلزات واکنش می دهد. کربنات پتاسیم غیرقابل احتراق است. کربنات پتاسیم توسط دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش جذب و باعث تحریک و خوردگی پوست، چشم، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش و نیز و تهوع، استفراغ و سوختگی می شود. کربنات پتاسیم سرطان زا یا ژنوتوکسیک نیست و به DNA آسیب نمی رساند. کربنات پتاسیم خطر کمی برای محیط زیست دارد، چراکه یونهای پتاسیم و کربناتها به طور طبیعی در محیط به طور گسترده یافت می شوند. یونهای کربنات منجر به افزایش pH آب میشود. با این حال، pH آب آشامیدنی به منظور اطمینان از مقدار مناسب وجود کربنات پتاسیم باید مورد بررسی قرار بگیرد.


نگهداری و راهنمای استفاده از کربنات پتاسیم

کربنات پتاسیم باید در یک مکان سرد و خشک، دور از اسیدهای قوی، با تهویه مناسب و درون ظروف درب بسته نگهداری شود. هنگام تماس با گرد کربنات پتاسیم استفاده از ماسک توصیه می شود. از ورود کربنات پتاسیم به زهکشیهای آب جلوگیری کنید. در صورتی که کربنات پتاسیم بر روی زمین و یا مکان دیگری ریخته شود باید قسمتهای آلوده را با آب کاملا بشویید. در صورت تماس کربنات پتاسیم با چشم آن را با آب به مدت حداقل ۱۵ دقیقه شستشو دهید، در صورت تماس کربنات پتاسیم با پوست به سرعت لباسهای آلوده را خارج کرده و پوست را با آب زیاد شستشو دهید، در صورت مصرف کربنات پتاسیم آب بنوشید، با استنشاق بخار یا گرد و غبار کربنات پتاسیم به محلی با تهویه مناسب بروید؛ و در نهایت به پزشک مراجعه کنید.


فروش ماده شیمیایی کربنات پتاسیم

موسسه علمی نوین آریا با راه اندازی سایت فروش مواد شیمیایی ۳۰o۲، به فروش مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی مختلف با برندهای مطرح بازار از جمله مرک، سیگما آلدریچ، آلفا ایسر و دایجونگ پرداخته است. کربنات پتاسیم نیز مانند دیگر مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی از جمله مواد شیمیایی است که با توجه به بالا بودن کیفیت،تسهیل دسترسی و صرفه جویی در وقت کاربران مورد توجه مشتریان قرار گرفته است.

کربنات های مشابه

بی کربنات آمونیوم

Bicarbonate of ammonia, ammonium hydrogen carbonate, hartshorn, AmBic, powdered baking ammonia, Baki
آمونیوم بی کربنات، آمونیوم هیدروژن کربنات، آمونیوم کربنات اسید، منو آمونیوم کربنات
پودر سفید
آزمایشگاهی|صنعتی
Ammonium bicarbonate
NH4HCO3
Product Nu:
CAS number: 1066-33-7
Molocular Weight: 79.056

کربنات کلسیم

calcite, aragonite, chalk, Limestone, marble, oyster, pearl
کلسیم کربنات، سنگ آهک، گچ فرنگی، کلسیت، آراگونیت
پودر سفید رنگ
آزمایشگاهی|صنعتی
Calcium carbonate
CaCO3
Product Nu:
CAS number: 471-34-1
Molocular Weight: 100.0869

کربنات استرانسیم

Strontianite
کربنات استرانسیوم، استرانسیم کربنات، استرانسیوم کربنات، استرانسیانیت
پودر سفید
آزمایشگاهی|صنعتی
Strontium carbonate
SrCO3
Product Nu:
CAS number: 1633-05-2
Molocular Weight: 147.63

بی کربنات سدیم

Baking soda, bicarb (laboratory slang), bicarbonate of soda, nahcolite
جوش شیرین، سدیم بی کربنات، سدیم هیدروژن کربنات، اسید کربنیک سدیم ، نمک مونو سدیم
بلور سفید
آزمایشگاهی|صنعتی
Sodium bicarbonate
NaHCO3
Product Nu:
CAS number: 144-55-8
Molocular Weight: 84.0066

کربنات منگنز

Manganese (II) carbonate
منگنز کربنات
به صورت جامد به رنگ سفید ملایم به صورتی
آزمایشگاهی|صنعتی
Manganese carbonate
MnCO3
Product Nu:
CAS number: 598-62-9
Molocular Weight: 114.95

کربنات منیزیم

Magnesite, Barringtonite, Nesequehonite
منیزیم کربنات ، مگنزیت
جامد هیدروسکوپی سفید
آزمایشگاهی|صنعتی
Magnesium carbonate
MgCO3
Product Nu:
CAS number: 546-93-0
Molocular Weight: 84.3139

کربنات باریم

Witherite
باریوم کربنات، ویتریت
بلورهای سفید
آزمایشگاهی|صنعتی
Barium carbonate
BaCO3
Product Nu:
CAS number: 513-77-9
Molocular Weight: 197.34

مقالات تخصصی مواد شیمیایی